Dam, které se pokusily poměřit ve Formuli 1 s muži, byla pověstná hrstka, ale jen dvě dokázaly proniknout do jejich hájemství a uzmout jim místo na startu. Ta známější, Lella Grazia "Lella" Lombardi nás opustila už v roce 1992. Nyní jsme se navždy rozloučili s její předchůdkyní.
Maria Teresa de Filippis začínala na malých Fiatech 500, sváděla souboje se svým o čtyři roky starším bratrem Luigim, ale nikdy ho nedokázala porazit. S ohledem na následující okolnosti je to zajímavá informace. V roce 1949 si vyzkoušela na Circuito del Garda vůz Ferrari 166S (F2), ale na závodní účast si musela počkat až do roku 1955. Nebála se ani takových náročných podniků jako Mille Miglia či Targa Florio (tam si vydobyla v mužské konkurenci výborné deváté místo). Po účasti na prestižních 1000 km Buenos Aires (1956, 1958) už ji čekala výzva největší.
V Monacu na soukromém Maserati 250F se pokusila poprvé změnit historii F1, ale mezi šestnáctku kvalifikovaných se nedostala, patřil ji až 21. čas. O to sladší pocit zažila na slavném okruhu Spa-Francorchamps. 15. června 1958 přepsala historii F1: devatenáctá na startu a hlavně desátá v cíli. Není až tak důležité, že to bylo s dvoukolovou ztrátou na vítěze a za ní už byl jenom Francisco Godia-Sales, kterému v předposledním kole selhal motor.
Maria Teresa se pak kvalifikovala ještě v Portugalsku, kde dosáhla svého nejlepšího kvalifikačního výkonu (15.). Naposledy se na start postavila na domácí půdě v italské Monze, ale ani tady závod nedokončila. Naposledy se pokusila uspět v Monacu 1959, ale její první a poslední účast v týmu Jeana Behry na voze Porsche skončila stejně jako před rokem - 21. čas na kvalifikaci nestačil. Bohužel Behra, majitel týmu, téhož roku v předvečer GP Německa při doplňkovém závodě sportovních vozů za krajně nepříznivého počasí zahynul a otřesená Maria Teresa se rozhodla ukončit svou závodní kariéru. Za zmínku stojí, že její bratr Luigi se letmo v F1 také objevil, ale nikdy se na start nedostal, jeho účast v Grand Prix Itálie 1950 skončila pouze přihláškou.
V motoristickém sportu zůstala i nadále činná, v roce 1979 se připojila k International Club de Former F1 Grand Prix Drivers, kde se jí o osmnáct let dostalo cti vykonávat post viceprezidentky. Poctu jí ještě za jejího života vzdal známý motoristický autor Cesare de Agostini, který v roce 2005 vydal publikaci La Signorina F1, obsahující na dvě stovky fotografií, z nichž byly některé zveřejněny premiérově.
Maria Teresa de Filippis (11. listopadu 1926 - 9. ledna 2016)
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.