Pětaosmdesátiletý boss F1 už toho zažil v F1 hodně - boj s vlastním týmem, dvě kritická období, kdy se spekulovalo o samotné existenci F1, smrt Elia de Angelise v jeho voze, kontroverzní spekulace o finančním zázemí.
Přesto, nebo právě proto tvrdí, že se toto sportovní odvětví "nikdy nepoloží". Při té příležitosti si opět rýpl do výrobců motorů. "I kdybychom ztratili Lotus a Red Bull, tak se Formule 1 nezhroutí. Ale jsem pochopitelně rád, že zůstávají. Renaultu jsme poskytli určitou finanční podporu, aby mohl Lotus odkoupit, totéž jsme realizovali v případě Red Bullu ohledně zajištění pohonných jednotek," vysvětlil pozadí transakcí Ecclestone.
Bývalý pilot, manažer Jochena Rindta a vlastních stáje Brabham je každopádně chováním Renaultu udiven: "Je zvláštní, že tak velká společnost, jakou Renault bezesporu je, potřebovala nějakou výpomoc. Doufám, že teď bude dobře fungovat, vyhrávat Grand Prix a mistrovství světa."
Ecclestone se rovněž zmínil o finanční turbulenci a politických bojích v rámci F1. "Problémy byly vždycky. Letošní způsobili dodavatelé motorů, kteří sledují pouze vlastní zájmy. Bylo by velmi jednoduché dosáhnout dohody mezi Mercedesem a Red Bullem. Nakonec uzavřeli kontrakt s Manorem. Osobně bych byl radši, kdyby to bylo s Red Bullem, protože by si přišli na své peníze.
Podle mého názoru tím, že odmítli spojení s Red Bullem, chtěli zabránit tomu, co potřebují a žádají fanoušci F1, tedy kvalitní soutěž. Navíc se domnívám, že mezi Mercedcesem a Ferrari může být nějaká dohoda. Připadají mi jako siamská dvojčata, jeden bez druhého nic neudělá," obvinil Ecclestone německého výrobce pohonných jednotek.
"Nevím, kolik je na tom pravdy, ale stojím si za tím. Mercedes dokonce ohledně techniky do jisté míry Ferrari pomáhal, což je důvod, proč mu Italové začínají šlapat na paty. Takže spolu plují na stejné lodi," vyslovuje Ecclestone odvážnou tezi.
Podle jeho názoru si i prezident FIA Jean Todt všiml tohoto problému, takže byl vydán neobvyklý a kontroverzní "mandát", aby Ecclestone mohl provádět jednostranné změny. Zda bude jedním z jeho zásahů zrušení komise F1 a strategické skupiny zatím Bernie nekomentuje ani nechce nic naznačovat. "Nemůžeme ponechat F1 v rukou dvou týmů. Uvidíme, co nastane, odpověď může znít ANO. Chci ale vyčkat, co řeknou výrobci motoru v lednu. Chceme levnější a jednodušší motor, nezávislého výrobce v duchu někdejšího Cosworthu."
Ecclestone si nedělá příliš těžkou hlavu s právem veta ze strany Ferrari. "Mohou jej použít jen ve velmi, velmi omezené míře. Jedním z příkladů by byla situace, kdyby Ferrari muselo přestavět celé auto. Pokud se k něčemu rozhodneme a týmům se to nebude líbit, mohou jít k arbitráži. Vyhráli bychom, protože tyto kroky nepodnikáme z komerčních důvodů, ale na ochranu Formule 1 a zajištění spravedlivé soutěži pro všechny," dodává Ecclestone.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.