Plán na nejdelší sezónu v historii Grand Prix hýbe názorovým proudem F1 - po týmových šéfech se k nim přidává i služebně nejstarší pilot startovního pole. Podle něj půjde o nejtěžší rok pro mechaniky a závodní inženýry.
Nová Grand Prix v Ázerbajdžánu a návrat závodu v Německu, který se v letošním kalendáři neobjevil z finančních důvodů, v konečném součtu staví před piloty a týmy poprvé v historii F1 více než 20 závodů. Start sezóny bude mít na starosti 20. března Austrálie a vše se uzavře v Abú Zabí 27. listopadu. Před námi leží i šest zdvojených závodních víkendů.
Jenson Button vstupuje do 17. sezóny. Z pozice závodního veterána má tedy jeho názor určitou váhu. "Z mého pohledu je všechno v pořádku, mám rád závodění a další závodní víkend jsem si přál. Ale do dějiště Grand Prix přiletím ve čtvrtek a v neděli večer odjíždím, zatímco mechanici zůstávají v boxech ještě další dlouhé hodiny a tráví příliš mnoho času mimo domov, pro ně bude 21 závodů velice těžkých."
Právě na týmové zázemí se Button zaměřuje, protože se obává, že by vyčerpávající program mohl ovlivnit vztah týmových členů k jejich práci. "Pro mechaniky a inženýry to opravdu bude obtížné, může to jejich vnímání práce značně změnit. Jen doufám, že pro rok 2017 už k žádnému dalšímu navyšování závodů nedojde, bylo by jich příliš mnoho."
Když Button v roce 2000 do Formule 1 vstupoval, musel absolvovat 17 Grand Prix, z nichž se pouze šest jelo mimo evropský kontinent. Příští rok už jich bude jedenáct, pokud do mimoevropské oblasti budeme počítat i Baku a Soči. "Sezóna 2016 začne o něco později, takže budeme mít víc zdvojených víkendů. Spousta zaměstnanců bude dva týdny mimo domov. Nelze ani vyloučit, že dojde k větší fluktuaci, dost lidí možná po roce odejde, což bude velká škoda. Osobně mám rád takovou atmosféru, když potkáváte lidi, které znáte, protože s nimi pracujete roky," obává se Button.
Pětatřicetiletý Brit bere v úvahu, že je ve hře nejistá Grand Prix USA kvůli finančním problémům. Zrovna to je ale závod, který by Button v kalendáři nerad postrádal. "Byl to nejlepší závod v letošním roce, a právě ten by měl chybět? To by byla opravdu škoda, kdyby se zde nejelo. Je to úžasný okruh, úžasné město, ve Státech opravdu rád závodím," dodává mistr světa z roku 2009.
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.