Andy Cowell je se současnými motory V6 s turbem velmi spokojený - podle něj přeplňované motory zdaleka nejsou na konci vývojových možností. Serveru 'motorsport-total.com' prozradil spoustu dalších zajímavostí o současné pohonné jednotce 'stříbrných šípů'.
Andy Cowell, šéf přes motory u Mercedesu, skládá poklonu současným pohonným jednotkám. V článku pak vysvětluje, proč jsou současné 1,6l V6 s turbem silnější než staré V8, které se používaly v F1 do konce roku 2013. Největší rozdíl tvoří rozsáhle hybridní systémy. Inženýr navíc prozrazuje, že současné pohonné jednotky mají vyšší výkon, než měly staré V10, které se používaly do konce roku 2005.
"Pokud bychom se podívali jen na spalovací motor, pak jsou současné 1,6l V6 zhruba tak stejně silné, jako byly původní V8. Oba motory navíc používaly hybridní systémy. Když k V8 připočteme KERS a u V6 ERS a podíváme se na maximální výkon, tak jsou dnes V6 s ERS o 10 % silnější, než byly V8 s KERS," odhaluje Andy Cowell.
"ERS je k dispozici po velkou část kola, zatímco KERS se dal používat jen 6,7s v průběhu kola. U V6 má tedy ERS daleko větší vliv na výsledný čas kola," připouští inženýr Mercedesu. KERS v roce 2013 dovoloval pilotům použít dalších 400 kJ energie v každém kole, u ERS jsou dodatečně k dispozici až 4 MJ.
"Máme vyšší výkon než na konci éry V10." Zajímavé také je, že spotřeba paliva podstatně klesla od dob V10. Zatímco momentálně mohou piloti využít na závod 100 kilogramů paliva, tehdy byla tato hodnota téměř dvojnásobná. Dle Cowella jde o "fenomenální změnu v otázce efektivnosti."
Spolehlivost je neuvěřitelnáJsou tedy současné motory ty nejsilnější v historii F1? To se dá podle Andyho těžko posoudit: "V současné době máme pro jezdce jenom čtyři pohonné jednotky na sezonu, jak se to zohledňuje?" Odkazuje tím samozřejmě na skutečnost, že ještě v éře motorů V10 se používaly například speciální motory pouze pro kvalifikaci. Jenže teď je životnost plánovaná na minimálně pět závodních víkendů.
Podle Cowella jde o "neuvěřitelné požadavky na životnost". I tak ale věří, že vývoj současných pohonných jednotek ještě není na konci. "Spousta lidí má za to, že není moc možností pro vývoj. To ale není pravda, je zde prostor pro vývojový potenciál. Pořád je něco nového, jen je třeba to najít."
"Počet žetonů, které mužeme použít, každým rokem klesá. Musíme tedy z každého žetonu získat víc. To je výzvou," prozrazuje šéf Mercedesu pro pohonné jednotky. Doufá, že jim při tom pomůže i partner Petronas - jeho manažer, Andrea Dolfi, k tomu říká: "Ještě nejsme na konci této [vývojové] cesty."
Dále prozrazuje: "Pro rok 2015 jsme vyzkoušeli asi 50 různých směsí benzínu. Během vývoje jsme spotřebovali asi 65 000 litrů paliva." I v budoucnu se dá v této oblasti očekávat vývoj.
Před nadcházející sezónou 2025 se naplno rozběhne testování Formule 1. Týmy a jezdci nyní usilovně ladí své vozy a strategie, aby byli připraveni na další vzrušující ročník plný napínavých závodů a nečekaných momentů.
S okamžitou platností se nový tým Cadillac v rámci Formule 1 připojí k TWG Motorsports, nové divizi TWG Global. Tato akvizice zahrnuje i Andretti Global, který se účastní závodů v IndyCar, Formuli E a Indy Nxt, dále Spire v NASCAR Cup, Wayne Taylor Racing v IMSA a Walkinshaw Andretti v australských supersportech.
Tento týden v Bahrajnu poutají veškerou pozornost Lewis Hamilton a Charles Leclerc, kteří se účastní klíčového testování. Ferrari, které si v zimní přestávce zajistilo sedminásobného mistra světa, se stalo hlavním tématem motorsportových diskuzí.
Red Bull odhalil svůj nový monopost RB21, se kterým Max Verstappen bude usilovat o pátý titul mistra světa v řadě. Tým představil svůj vůz těsně před začátkem testů v Bahrajnu, čímž se stal posledním, kdo odkryl vůz pro nadcházející sezónu.
Alpine představil svůj monopost AP25 poprvé na dráze v Sachíru během filmovacího dne. Tyto dny slouží nejen k ověření funkčnosti nových monopostů, ale i k jejich oficiálnímu představení na dráze.
Michael Schumacher ukončil svou kariéru ve Formuli 1 na konci roku 2006 jako jeden z nejúspěšnějších jezdců historie, když dosáhl téměř všech možných triumfů v tomto sportu.
Lewis Hamilton čelí ve Ferrari obrovské výzvě – v legendárním týmu z Maranella se pokusí dosáhnout historického osmého titulu mistra světa, zatímco očekávání fanoušků i tlak konkurence neustále rostou.
Mercedes odhalil první snímky svého nového monopostu W16, se kterým do sezóny 2025 vstoupí George Russell a talentovaný nováček Andrea Kimi Antonelli. Stáj ze Stuttgartu se chystá na další boj v královně motorsportu a naděje vkládá do kombinace zkušeností a mladé dravosti.
Aston Martin v neděli představil svůj nový monopost AMR25 včetně hlavních inovací na svém na autě. Předsezónní představení monopostů obvykle odhalují jen minimální detaily o technických novinkách, přičemž skutečné změny jsou většinou známé až během předsezónních testů.
Carlos Sainz se připojil k George Russellovi jako jeden z mála aktivních jezdců F1, kteří se podílejí na vedení organizace hájící zájmy pilotů.
Lewis Hamilton stojí před jednou z největších výzev kariéry – uspět ve Ferrari, kde mnoho legend na titul nedosáhlo. Sedminásobný šampion si uvědomuje náročnost adaptace a s respektem vzhlíží k těm, kteří to zkusili před ním.
George Russell věří, že Mercedes zahájí nadcházející sezónu silněji než v minulých letech a vyhne se problémům, které tým sužovaly u jejich vozů.