Argentinci zažili tři přílivové vlny Formule 1. Té první dominoval "Maestro" Fangio a její sedmiletá éra byla zakončena v roce 1960. Podruhé se éra závodů na Municipal Buenos Aires propojila s působením Carlose Reutemanna a tato existence argentinské GP byla nejdelší.
V letech 1972 až 1981 chodili diváci na okruh sledovat svou velkou naději, ovšem Reutemann, pozdější guvernér provincie Santa Fé, tu k jejich lítosti nikdy nevyhrál. Zato tu diváci viděli i poněkud bizarní vojenské manévry, to když v rámci chystaného šampionátu ve fotbale vyhlásila vláda autodrom za vojenské území a piloti F1 tu kroužili vedle bojové techniky a před hlavněmi vojáků. A jen pro pořádek dodejme, že díky Ecclestoneově drsné obchodní politice se v roce 1976 diváci v Argentině těšili na závod marně.
Poslední éra už byla spjata s tím, co pro závody v této jihoamerické zemi je příznačné - s politikou. Reutemann v této sféře stoupal výš a výš, v rámci obnovené argentinské Velké ceny v roce 1995 dokonce usedl do vozu Ferrari se "svým" startovním číslem 11 (užíval ho v sezóně 1978, v posledním ročníku svého působení v Maranellu) a v deštivé záplavě si odkroužil pár symbolických kol. Jenže složitá situace v zemi La Platy vedla nejen k jeho změně záměrů, ale také k třetímu a prozatím definitivnímu dochodu Argentiny z kalendáře F1. Éra v letech 1995-1998 je posledním zápisem v knize závodů F1.
Změní situaci prezident Macri?Nově zvolený první muž země Mauricio Macri může pro Argentinu na poli motoristického sportu znamenat velkou naději. Už dříve avizoval své snahy oživit chátrající Autodromo Buenos Aires v souvislosti s posílením turistického ruchu. Macri dobře ví, o čem je řeč, protože od roku 2007 byl starostou argentinského hlavního města. Rozhodl se ale jít odlišnou cestou a místo výstavby nových areálů provedl s odborníky analýzu současného okruhu a dospěl k názoru, že dojde pouze k radikální modernizaci obohacené o další podpůrné oblasti.
Těmi by se měla stát závodní škola pro mladé talenty, motoristické muzeum, nový hotelový komplex a výstavní prostory pro automobily. Město tak jednoznačně spěje ke snaze opět přivést F1 do Buenos Aires, ale je zároveň evidentní, že bez přímé podpory vlády se tato myšlenka těžko uskuteční. Macri už před několika lety oslovil Ecclestonea, ale další kroky v návratu Argentiny do série Grand Prix zhatila ekonomická situace země. Přesto Hermann Tilke dostal zakázku a vypracoval plány na revitalizaci okruhu, nové boxy a paddock plus nezbytnou změnu samotné trati.
Macri má v úmyslu změnit hospodářskou situaci země a zastavit inflaci. Pokud se mu podaří splnit volební cíle svého programu, může se velmi rychle dostat i na Autodromo Buenos Aires - odhaduje se, že pokud bude dostatek finančních prostředků, přestavba by mohla být do 18 měsíců hotova, takže bychom v roce 2017 mohli opět vidět jihoamerické spřežení Argentiny a Brazílie, jak tomu bylo v posledních dvou etapách závodní historie druhé největší země jihoamerického kontinentu. Odborníci se však spíše kloní k názoru, že bude nutné čekat až do roku 2018, protože práce na renovaci okruhu je pořád víc než dost.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.