Před 75 lety odstartoval na trati v Silverstone první závod mistrovství světa Formule 1, který se stal symbolem poválečné obnovy a začátkem nové éry motorsportu. Alfa Romeo tehdy ovládla stupně vítězů a zrodil se fenomén, který dodnes fascinuje miliony fanoušků po celém světě.
Dne 13. května 1950 se na bývalé vojenské letiště Silverstone v Anglii sjelo 21 odvážných jezdců. Čekal je vůbec první závod nově založeného šampionátu Formule 1, a tím i začátek kapitoly, která změnila svět motorsportu. Velká cena Velké Británie, tehdy oficiálně nazývaná Grand Prix d’Europe, se stala prvním krokem na cestě, jež dnes fascinuje miliony fanoušků po celém světě.
Závod byl součástí prvního mistrovství světa jezdců, které vzniklo pod hlavičkou Mezinárodní automobilové federace (FIA). Trať na Silverstone vznikla propojením přistávacích drah někdejší letecké základny RAF. O bezpečnosti nemohla být řeč – trať byla ohraničena balíky slámy a lana nahrazovala svodidla. Přesto si událost nenechalo ujít více než 100 000 diváků, včetně samotného krále Jiřího VI. a členů královské rodiny.
Už od úvodních momentů závodu bylo zřejmé, kdo bude určovat tempo. Alfa Romeo nasadila silnou trojici jezdců a jejich vozy výrazně převyšovaly konkurenci. Italský šampion Giuseppe „Nino“ Farina si zajistil pole position, suverénně vedl a dojel si pro vítězství. Na stupních vítězů ho doplnili týmoví kolegové Luigi Fagioli a Reg Parnell, čímž Alfa Romeo ovládla historicky první pódium Formule 1.
Farinovo vítězství ale nebylo zadarmo. Závod měl 70 kol a trval přes dvě hodiny. Technika dostala pořádně zabrat – přehřívající se motory, poruchy brzd a opotřebení pneumatik vyřadily polovinu jezdců. Do cíle se dostalo jen 11 z 21 startujících. Mezi těmi, kdo závod dokončili, byl i princ Bira z Thajska, první jezdec mimo Evropu, který se prosadil na mezinárodní scéně.
Závod na Silverstone byl víc než jen sportovní akcí. Byl symbolem obnovy po válce, oslavou techniky, odvahy a soutěživosti. A i když tehdejší podmínky byly skromné, duch Formule 1 se zrodil právě tam mezi bývalými ranvejemi, kde dnes stojí moderní závodní komplex.
První Velká cena Formule 1 nebyla jen o rychlosti. Byla o snech, vášni a víře v nový začátek. Ačkoliv se svět F1 od té doby výrazně proměnil, fascinace technickým pokrokem a hledáním maximální rychlosti zůstává stejně silná jako tehdy.
McLaren s monopostem MCL39 si získává pozornost výjimečně šetrným zacházením s pneumatikami, obzvlášť v průběhu závodů, což naplno potvrdil i výkon v Miami. Za tímto náskokem může stát chytrý systém chlazení brzd.
Před 75 lety odstartoval na trati v Silverstone první závod mistrovství světa Formule 1, který se stal symbolem poválečné obnovy a začátkem nové éry motorsportu. Alfa Romeo tehdy ovládla stupně vítězů a zrodil se fenomén, který dodnes fascinuje miliony fanoušků po celém světě.
Toto Wolff je přesvědčen, že Lewis Hamilton neztratil své schopnosti, i když se zatím ve Ferrari trápí.
Přestup Lewise Hamiltona do Ferrari provází zatím rozpačitý začátek, jelikož vůz týmu neodpovídá jeho jezdeckému stylu. Podle analytika Jolyona Palmera spočívá problém v samotném konceptu monopostu, nikoliv ve strategii nebo týmu.
Formule 1 zveřejnila finální trailer k chystanému filmu s Bradem Pittem v hlavní roli, který se odehrává v prostředí špičkového motorsportu a sleduje návrat bývalého pilota do závodního světa. Snímek slibuje napětí, rivalitu i autentické záběry ze skutečných F1 okruhů.
Šéf Williamsu James Vowles věří, že Formule 1 je blízko příchodu nové americké hvězdy. Podle něj mají Spojené státy čím dál větší vliv na sport jak komerčně, tak z pohledu jezdeckého talentu.
Martin Brundle se zaměřil na to, jak Max Verstappen závodí proti Landu Norrisovi a Oscaru Piastrim. Podle něj je v těchto duelech patrný vzájemný respekt i promyšlenější strategie než vůči jiným soupeřům.
Christian Horner se domnívá, že nové motorové regule pro příští sezónu přinesou Mercedesu výrazné výzvy, a podobný pohled sdílí i řada dalších v paddocku. Jeho názor podpořil i Ford, který očekává, že změny zásadně ovlivní výkonnost týmů.
Mick Schumacher nadále usiluje o návrat do Formule 1 a do své blízkosti přizval zkušeného poradce Dirka Müllera. Ten věří, že Schumacher je dnes mentálně i jezdecky dál než při svém debutu a má šanci znovu prorazit.
Liam Lawson hodnotí svůj start do sezóny 2025 jako slabý, když po čtyřech závodech stále nemá žádné body, přičemž technické problémy a penalizace mu ztěžují šance na lepší umístění. I přesto zůstává optimistický a věří, že s vyhnutím se dalším chybám a zlepšením stability na trati přijdou lepší výsledky.
Lewis Hamilton dojel v Miami až osmý a jeho závod poznamenaly napjaté rádiové výměny i nejistota v taktice. Podle novináře Ferreta však vztahy ve Ferrari zůstávají harmonické a napětí mezi jezdci je přirozené vzhledem k jejich ambicím.
Lewis Hamilton čelí kritice za své rádiové komentáře během Velké ceny Miami, které rozladily tým Ferrari i veřejnost. Podle bývalého pilota F1 Ralfa Schumachera měl britský jezdec projevit více pokory a omluvit se, místo aby vše shazoval na sarkasmus.