Renault se nakonec může překvapivě rozhodnout pro angažování jednoho z největších odborníků přes motory Mario Illiena. Očekává se, že tato informace bude potvrzena současně s vyjasněním jeho dalších aktivit ve Formuli 1.
Jak uvedl výkonný ředitel společnost Renault Carlos Ghosn, v následujících dvou týdnech by mělo být ohledně plánů Renaultu spojených s Formulí 1 jasno. Současně s tím francouzská automobilka hledá cesty, jak zrychlit své pohonné jednotky. Proto je možné, že by Illien byl krátkodobě angažován, aby pomohl urychlit vývoj francouzských agregátů.
Pro někoho to může být překvapivé rozhodnutí, protože na začátku tohoto roku se Illien podílel na nových komponentech pro motor, který Red Bull označil jako slabý. Renault však Illienův původní návrh na nové válce zamítl a rozhodl se jít cestou vlastního vývoje. Jak se ale ukázalo v Brazílii, nepodařilo se žádného zlepšení dosáhnout. Zklamání z této skutečnosti může vést vedení Renaultu k přehodnocení původního odmítnutí, takže by Illien mohl být vítanou pomocí.
Požadujeme výsledky. Tečka!Generální ředitel Renaultu F1 Cyril Abiteboul prohlásil pro server Motorsport.com, že pokud se má jeho společnost posunout kupředu, je třeba zapomenout na všechny předchozí pocity a zaměřit se plně na současnost: "Musíme využít veškerou energii a zdroje, které máme k dispozici. Ve své podstatě mě až tak nezajímá, jak se k výsledkům dopracujeme - my je prostě musíme mít. Tečka! Nemáme povinnost Illiena přijmout, ani se zabývat vzestupem či poklesem Red Bullu. Z naší strany je nutné najít co nejrychlejší řešení," vysvětluje Abiteboul.
Rozhodně však nemíní snižovat nebo zpochybňovat Illienovy kvality: "Mario má přístup k takovým informacím, k nimž se my nedostaneme. Tím jsme v našem střednědobém a dlouhodobém programu negativně ovlivněni. Když bych se na něco zeptal třeba Andyho Cowella od Mercedesu, co by mi asi tak mohl říci? Je součástí jedné z nejúspěšnějších značek v F1 co se týče motorů, takže co mu mám říci? Jaký chystáme projekt? O čem přemýšlíme? Nejde vlastně nic. A to je handicap. Takže si myslím, že je lepší používat stávající zařízení, ale rovněž se nevyhýbám možnosti využít krátkodobé pomoci. Prostě jenom nepůjde o dlouhodobný plán," pokračuje Abiteboul.
Přejmenovaný motor nelze vyvíjetAbiteboul ale zdůrazňuje, že žádná dohoda zatím ještě neproběhla - především proto, že se čeká, až dá Ghosn zelenou dalším plánům Renaultu ve Formuli 1. "Tím je všechno prozatím podmíněno, od tohoto bodu se vše odráží. Zatím nevím, co se stane příští rok."
Další věc, kterou Abiteboul rázně popřel, je eventualita, že by Red Bull sám vyvíjel pohonné jednotky, jak se v poslední době tvrdilo. Podle generálního ředitele současná pravidla F1 nic takového neumožňují. Je v nich přísně definováno, že každý výrobce motorů může mít homologován pouze jeden typ motoru - což vylučuje jakoukoli úpravu aktuální pohonné jednotky ze strany zákaznického týmu, která by se lišila od inovací původního dodavatele. Řídící orgán FIA dal rovněž jasně najevo, že prosté přejmenování motoru nepomůže pravidlo obejít - motor by musel být kompletně navržen od nového výrobce.
"Předpisy jsou v tomto bodě více než jasné. Je možné mít od každého výrobce jen jednu specifikaci. Existuje samozřejmě varianta využít agregát z předchozí sezóny, ale to není ten případ, o kterém jsme s Red Bullem hovořili," dodává Abiteboul.
Sergio Pérez zůstává středem pozornosti. O jeho služby pro rok 2026 usilují kromě Cadillacu, Aldalší dva týmy a návrat na startovní rošt je reálnou možností.
Toto Wolff zmírnil svůj postoj k chystaným změnám pravidel pro motory v roce 2026 a místo kritiky vyzývá k otevřenosti. Podle něj by měla F1 zvážit úpravy, pokud povedou k lepšímu výsledku pro celý sport.
Oscar Piastri letos udělal výrazný výkonnostní skok díky zásadnímu zlepšení v práci s pneumatikami. Podle šéfa McLarenu Andrey Stelly je právě tato dovednost klíčová pro jeho schopnost držet krok s elitou.
Alpine se znovu ocitá v chaosu, po rezignaci šéfa týmu přichází i dočasná výměna jezdců, kdy Jacka Doohana nahrazuje Franco Colapinto. Oficiálně jde o výměnu, neoficiálně o peníze, sponzory a rostoucí nejistotu kolem budoucnosti týmu ve Formuli 1.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.