Proslul mimo jiné i různobarevnými závodními botami - prý si je jednou omylem vzal a byl úspěšný, tak tento zvyk praktikoval po většinu své závodní kariéry. Do historie se zapsal i několika velmi nebezpečnými nehodami a jako neúspěšný šéf týmu F1.
Vzpomínáte na Monaco 1998? Montreal 1998? Austrálii 2007 či Fuji 2007? Případně Paul Ricard a testovací jízdu v roce 2005? To je jen pár karambolů, který dnes jedenačtyřicetiletý Rakušan absolvoval v F1. A že uměl štípat třísky závodních vozů více než zdatně, dokazuje i bouračka z Le Mans v roce 2011.
Ovšem to neznamená, že se Wurz řadí k typům, které nazýváme demoličníky. Během čtyř sezón a dvou záskoků, rozprostředných do let 1997 až 2007 nakonec třikrát stanul na stupních vítězů a zdobí ho i jedno nejrychlejší kolo v závodě. A také jedna zvláštnost - v Singapuru 2008 si vyzkoušel i safety car. Nelze ani pominout jeho bohatou kariéru na testovacím postu a marný pokus vstoupit do F1 s na pozici stájového principála. Jeho pokus s Teamem Superfund, formovaného v roce 2009 s cílem nastoupit v další sezóně do šampionátu F1 nevyšel.
Proč taková vzletná slova? Současný prezident GPDA se totiž rozhodl definitivně ukončit závodní kariéru. Jeho poslední štace byla série WEC v barvách Toyoty. "Užil jsem si závodění v nejprestižnějších kategoriích motorsportu, takže mám pocit, že nastal ten správný den na to, abych uzavřel svou profesionální kariéru," oznámil Wurz.
Jedním z příčin tohoto rozhodnutí byl i loňský závod 24 hodin Le Mans, kdy na voze Toyota TS040 Hybrid jezdil v posádce s Francouzem Sarrazinem a Japoncem Nakajimou 15 hodin v čele, ale po 219 kolech pro ně závod skončil. "Věnoval jsem přípravě na sezónu 2014 a tento závod velké úsilí, pak jsem zjistil, že je velmi obtížné pokračovat. To byl moment, kdy jsem si uvědomil, že moje závodní dny spějí ke konci."
After 20yrs as Pro Racer its time to hang up the helmet. Thx Racing, you've been good to me! https://t.co/LBa41A5DIA pic.twitter.com/5TKjJi846y
— alex wurz (@alex_wurz) November 10, 2015Naposledy uvidíme Wurze bojovat o pozice za volantem závodního vozu v šestihodinovce v Bahrajnu - půjde o poslední podnik letošní série WEC, pořádaný 21. listopadu. V posádce bude mít nám již známého Stéphana Sarrazina a Brita Mike Conwaye. "Moje budoucnost bude i nadále spojena se závodním prostředím, stalo se mou součástí. Budete mě tedy vídat na závodech, jenom už bez kombinézy," dodává Wurz.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.