Občas to je se vztahy jezdců a týmů v F1 jako u věštkyně na trhu - požádejte papouška, aby vám zobanem vytáhl z krabičky "planetu", z níž se snad konečně dozvíte, jak se věci mají a hlavně budou mít.
Podobně to totiž vypadá u McLarenu - bez jakékoli snahy tuto motoristickou legendu zesměšňovat. Kolem něj se stále vrší plno dohadů a spekulací, že bychom pomalu potřebovali vlastní rubriku. Sotva totiž Romain Grosjean avizoval své spojení s Haas F1 Team, objevila se zpráva, že by Button mohl od McLarenu odejít k Renaultu. Bez ohledu na to, že konečné převzetí stáje Lotus ze strany francouzské automobilky ještě neproběhlo.
Mluvčí McLarenu však tuto verzi rázně popřel. "To je naprostý nesmysl," reagoval, ovšem nemohl skrýt značně zamotané vztahy a kupu protichůdných tvrzení. Button prohlašuje, že chce vzít záležitosti do svých rukou a pokud se nedohodne u McLarenu, tak z F1 odejde, Dennis poté oznámí, že Jenson v týmu zůstane, ten tuto zprávu dementuje s tím, že mu jde o to jezdit v konkurenceschopném voze. Jonathan Noble poté zveřejní informaci, že pokud Button hodlá odejít (lhostejno kam), nebude mu v tom tým nijak bránit. Pořád se v tom lze orientovat, ale už to místy připomíná Jeníčka a Mařenku v hustém lese, přičemž vysoký strom za účelem vyhledání světýlka není v dohledu.
Zvláště poté, kdy Button pro Speed Week prohlásil: "Pokud budu v F1 i v roce 2016, tak jedině v McLarenu. Po tolika vzájemných by mi nepřipadalo dobré jít někam jinam." Takže možnost, že veterán a poslední gentleman formule 1, jak ho nazval Niki Lauda, může také po šestnácti letech tuto kategorii definitivně opustit, nadále zůstává reálnou.
Španělský tisk přispěchal se svou trochou do mlýna prohlášením, že Fernando Alonso by mohl v následujícím roce "pauzírovat", než aby strávil další sezónu na chvostu startovního pole. Takový přístup odsuzuje dvojnásobný mistr světa Mika Håkkinen, jenž si Španěla vzal na paškál ve finském deníku Ilta Sanomat: "Pokud vývoj motoru trvá dlouho, je to pro pilota frustrující doba. Ostatně si to pamatuju z vlastní zkušenosti, když Mercedes začal dodávat motory McLarenu. Ovšem zvláště se současnými pravidly není možné očekávat, že se vývoj pohonné jednotky v každém závodě posune o velký kus kupředu."
Finský pilot působil v McLarenu od roku 1993, kdy měl nahradit Ayrtona Sennu. Brazilec si však na poslední chvíli rozmyslel svou roční pauzu a Mika se stal nejlépe placeným testovacím pilotem. Nakonec byl pro slabé výsledky "odejit" Michael Andretti a Håkkinen se dočkal v závěru sezóny postu závodního pilota. Po osmi plných sezónách a mistrovských titulech v letech 1998 a 1999 se rodák z Helsinek s McLarenem - i formulí 1 - rozloučil.
"Já sám na své první vítězství čekal sedm let. Jistě, Alonso je dvojnásobným mistrem světa, ale sedí v McLarenu poháněném Hondou něco přes půl roku a už si stěžuje na dodavatele motoru. Někdo by mu měl připomenout, že moc dobře věděl, jakou výzvu přijímá," není Håkkinen spokojen s Alonsovým přístupem.
Také Niki Lauda v časopisu Blick přiložil své polínko na doutnající hraničku: "Doufám, že se u McLarenu nedopustí stejné chyby jako Red Bull a Renault, když se jim přestalo dařit. Tým od Hondy v prvním roce očekával určitě víc, ale platí tu i vice versa. Stejně jako Mercedes ve svých začátcích se Schumacherem a Rosbergem i tady potřebují obě strany víc času. Ve formuli 1 zkrátka neexistuje žádná záruka úspěchu," dodává trojnásobný mistr světa.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.