Jak známo, tlak vzbuzuje protitlak. A bylo by bláhové si myslet, že Bernie Ecclestone nějakou akci namířenou jakýmkoli způsobem proti němu samému či nějaké jeho společnosti přejde bez povšimnutí. Tak se stalo i v případě stížnosti Force India a Sauberu.
Jak jsme informovali, oba týmy žalují Bernie Ecclestonea a potažmo i CVC Capital Partners pro nekalou hospodářskou soutěž v Bruselu. Záměrem je dosáhnout prostřednictvím EU spravedlivější přerozdělení prize money. Ecclestone však zůstává klidný.
"Nikdy jsme nikoho ani neodrazovali ani nepřesvědčovali. EU tu je pro podobné věci, týmy to prostě zkusí, když uspějí, je to dobré, když ne, nic je to nebude stát," glosuje Ecclestone snahu Force India a Sauberu. Pokud EU zahájí šetření a zjistí, že F1 zneužila své pravomoci, může být pokutována sumou rovnající se 10 % z celkového obratu (v loňském roce činil 1,06 miliardy liber) a navíc mohou být požadovány změny ve struktuře společnosti.
Ecclestone se tváří nezaujatě a necítí žádnou zášť ke zmíněným týmům ohledně jejich snahy dosáhnout lepšího finančního ohodnocení. "Pointa je v tom, že tyto týmy tvrdí, že dáváme některým lidem hodně peněz a o to méně těm ostatním. Ale všichni s tím byli seznámeni dopředu, kolik kdo dostane, protože podepsali jasné kontrakty. Teď se na ně někdo podívá a buď je označí za platné a my se jimi budeme řídit, nebo za neplatné, a pak tedy musí být změněny. Z našeho pohledu ale nedojde k žádnému rozdílu," tvrdí Ecclestone.
Nijak nebyl překvapen stížností obou týmů, byl s dostatečným předstihem informován, což mu také umožnilo upozornit výkonného ředitele CVC Donalda Mackenzieho. "Varoval jsem ho, že k tomu dojde, takže sdílí mé pocity. Není zklamaný nebo naštvaný. Prostě jsme o tom věděli dopředu, takže to není pro nás žádné drama," dodává Ecclestone.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.