Zpráva o vyšší koncentraci smogu nad asijskou metropolí zpočátku nevyvolávala žádné velké znepokojení, s podobnými potížemi se organizátoři Grand Prix potýkali už dříve. Později se však ukázalo, že situace je poněkud vážnější.
Vinu na zhoršení situace měli zemědělci na Sumatře, kteří řízenými požáry vypalují lesní porosty. Došlo tak ke zhoršení kvality ovzduší, kterou oficiální úřady hodnotily jako "nezdravou".
Většina pilotů doufá, že předpokládané tropické bouře dokáží vyčistit mizernou kvalitu. Liják by mohl rozptýlit kouřovou mlhu, která je důsledkem popela z vypalovaných prostor. Tento proces očekává i Jenson Button.
Britský pilot si nemyslí, že by smog smísený s částečkami popela a kouřem mohl představovat pro piloty nějaké zásadní problémy s viditelností na trati. Je také přesvědčen, že v případě nehody by nebylo nezbytné používat vrtulníků, protože nemocnice je v těsné blízkosti okruhu. Jediné, co mu dělá starost, je vdechování znečištěného ovzduší při samotném závodě.
"Obtížná je už jenom procházka po ulici. Cítíte přitom kouř, a co teprve když pojedete v autě plnou rychlostí, to se ho nadýcháte víc než dost," vyslovil své obavy Button ve sdělení pro agenturu Reuters v thajském letovisku Phuket. "To by mohl být opravdu vážný problém, něco jsem si o tom přečetl, proto doufám, že se situace v tomto bodě zlepší."
Můžeme si připomenout obdobné dva případy - v roce 1975 Walesan Tom Pryce při Grand Prix na Nürburgringu a o rok později Patrick Depailler v kanadském Mosportu byli postiženi unikajícími výfukovými výpary do kokpitu. Oba se jich nadýchali a málem závod nedokončili. Depailler dokonce po projetí cílem omdlel.
Problematicky nevidí situaci ani týmový manažer Sauberu Beat Zehnder. Podle jeho názoru se situace od prvního varování značně zlepšila. "Jak jsem vyrozuměl, první dva dny tohoto týdne byly extrémně špatné, ale teď už se podařilo regulovat požáry, tak by neměl být problém. Už jsme závodili i za horších podmínek - vzpomínám třeba na Mexiko 1989, kde kvůli smogu nebylo vidět dál než na 300 metrů. Tady to podle mě nemůže být horší."
Mohla by se o zlepšení podmínek postarat nějaká dešťová přeháňka? Podle meteorologů by byla jistější menší tropická bouře, jenže déšť se zatím Grand Prix Singapuru vyhýbá. Od prvního závodu v roce 2008 tu piloti vždy závodili na suchu. Proto si většina z nich přeje, aby tentokrát sprchlo. Button patří mezi ně.
"Je šílenost řídit F1 v dešti, na suchu, a je šílené ji řídit na okruhu jako je Singapur. Mokrý závod by byl velice těžký, ale byl by to jedinečný zážitek pro fanoušky kolem trati i u televize. Vozy ženoucí se po osvětlené trati v dešti s rozžhavenými brzdovými kotouči a plameny šlehajícími z výfuků, ti všechno v v závojích mlhoviny od zadních kol. Myslím, že by to mohla být skvělá podívaná. Jednoho dne se to povede a budeme mít skvělý závod na mokru. A možná to bude už letos," doufá mistr světa 2009 v přítomnost deště.
Ponechme Buttonovi jeho nadšení pro efektivní podívanou a raději si ani nechtějme položit otázku týkající se místy až hysterické obhajoby bezpečnosti. Možná ale tohle Jenson a někteří další za nebezpečné nepovažují, i když trať v Singapuru je pro kolize a nehody, vyplývající ze závodění nebo z jiných příčin, jako stvořená.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.