Kdo by neznal slavný Heskethův "fellow gang" - pro mnohé šlo o bandu nesvědomitých bláznů, kteří si z F1 udělali velký mejdan. Jenže před čtyřiceti lety právě tahle Lordova parta dokázala, že umí víc než pořádat opulentní hody po úspěšných závodech.
Byl to osmý závod šampionátu 1975 v holandském Zandvoortu. James byl v tréninku třetí a po startu držel čtvrtou pozici. V sedmém kole v očích většiny přítomných udělal "šílenou věc" - zajel si do depa pro "suché" pneumatiky. Spadl na 19. příčku, ale po šesti okruzích už byl opět třetí a v 15. kole už se bílý Hesketh objevil v čele. Ani Jarier a po jeho odstoupení dotahující se Lauda na tehdy osmadvacetiletého Hunta nevyzráli, a když Rakušan v závěru svou snahu o vítězství vzdal, mohl se Hesketh zapsat jako další vítězná značka do Zlaté knihy F1. Následovala velkolepá oslava, kterou tisk přirovnával k pohádkám, kde se "jedlo a pilo co hrdlo ráčilo."
Po čtyřiceti letech, dvou měsících a sedmi dnech se na holandské trati opět objevil v sobotu Hesketh 308C a v jeho kokpitu Hunt. Běh dějin nelze přetvořit, ale aspoň je připomenout - syn mistra světa Freddie osedlal v rámci Historic Grand Prix Zandvoort vůz, v němž jeho otec dobyl první ze svých deseti vítězství v F1. A nebylo až tak důležité, že místo původní čtyřiadvacítky nesl startovní číslo 21.
"Je to neuvěřitelný pocit, řídit v Zandvoortu monopost mého otce, se kterým tu před čtyřiceti lety vyhrál. Navíc by právě dnes oslavil 68. narozeniny," připomněl Freddie Hunt. Jeho otec zemřel dva měsíce před dosažením 44 let na srdeční kolaps (1993).
Freddie letos oslavil osmadvacáté narozeniny, je tedy stejně starý jako otec při svém prvním triumfu. Postěžoval si na drobné potíže se spojkou a také s bezpečnostními pásy, kvůli nimž musel jet velice opatrně. "Auto je skutečně silné, navíc byly nějaké problémy s připoutáním, takže jsem si dával pozor, navíc jsem na této trati nikdy nejel. Zandvoort je skvělý, má bohatou historii, ale nedává moc prostoru k nějaké chybě. Bylo mi velkou ctí tu představit vítězný vůz mého otce, atmosféra byla úžasná a já se skutečně bavil."
Huntův syn v současné době usiluje o místo v sérii Blancpain GR pro příští rok, jeho závodním cílem je absolvovat 24 hodin Le Mans.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.
Charles Leclerc si na Velké ceně Rakouska vyjel třetí místo, čímž potvrdil svou stabilní formu v aktuální sezóně. Jeho výkon opět ukázal, že je jedním z hlavních adeptů na špičkové příčky v šampionátu.
Šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil hrdost na výkon svých jezdců na GP Rakouska. I přesto, že Oscar Piastri posunul hranice týmových „Papaya Rules“ téměř za hranu, týmový šéf jejich jízdu ocenil.
Lewis Hamilton ve službách Ferrari dojel ve Velké ceně Rakouska čtvrtý a připsal si podruhé v letošní sezóně zatím nejlepší výsledek sezóny, tedy čtvrtou pozici. Přesto sedminásobný šampion po závodě vysílal do týmového rádia slova frustrace. Přiznal, že se trápil s tempem a chce přijít na to, proč nestačil na jezdce McLarenu a Leclerca.
Max Verstappen po kolizi s mladíkem Kimim Antonellim zuřil do vysílačky, jenže sotva vystoupil z vozu, ukázal naprosto jinou tvář. Fanoušky překvapil, jak klidně reagoval na pilota Mercedesu, který mu zničil závod hned v prvním kole Grand Prix Rakouska.