Několik týdnů se o převzetí Lotusu ze strany Renaultu bralo jako téměř jasná věc. Ale jak se zpívá v jedné písni legendárního tria Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může stát. A to platí i pro F1.
O "námluvách" mezi Renaultem a Lotusem se popsalo něco papíru a internetového prostoru. Transakci nahrával fakt, že opačná proměna proběhla před pěti lety, proto se nějak očekávalo, že půjde jen o návrat ke "starým časům". Jenže Lotus v poslední době čelí nemalým problémům, které se začaly vyostřovat nejdříve uvalením nucené zprávy, pak incidentem v Maďarsku, kde byly týmu dodány pneumatiky až 50 minut před prvním tréninkem (důvodem byly neuhrazené platby) a korunu všemu nasadil spor s Charlesem Picem v Belgii, v jehož důsledku trávili nemálo času v garáží týmu z Enstone exekutoři.
Přestože tým si připsal první pódiové umístění od Grand Prix USA 2013, velká radost panovala nejspíš jen na okruhu pro objektivy reportérů. Grosjean diplomaticky přechází potíže týmu výroky, že se soustředí na závodění, týmoví zástupci tvrdí, že mají vše pod kontrolou, ale maléry se jim doslova vrší pod rukama. A to může být jeden z důvodů, proč se Renault začíná ohlížet i jinde. Mediální stránka se prolíná s finanční a to jsou rozhodně nepřehlédnutelné faktory.
Otázkou zůstává, jak celou záležitost ovlivní spojení s Red Bullem. Také tady se tvrdí, že už je na stole návrh na ukončení smlouvy po letošní sezóně, ačkoliv ještě před několika týdny se obě strany ujišťovaly, že ročník 2016 absolvují podle podepsaných kontraktů. Do hry však vstoupil Mercedes a to je pro ctižádostivého majitele "Rudých býků" Dietricha Mateschitze něco daleko silnějšího než červená muleta. A nic na tom nemění, že se Red Bull v případě spojení s německou automobilkou stane pouhým "zákaznickým týmem".
Proto se začíná mohutně spekulovat, jak to všechno vlastně dopadne. Renault v současné době pohání jen Mateschitzovo království, takže pokud rozvod s Red Bullem a Toro Rosso vejde v platnost už před příští sezónou, neměla by francouzská automobilka ve startovním poli žádné zastoupení. I to je jeden z důvodů, proč se Renault poohlíží i jinde. Alain Prost, čtyřnásobný mistr světa F1 a nynější emisar Renaultu, byl v rámci Grand Prix Belgie viděn v boxu stáje Force India a zahájil rozhovory se spolumajitelem stáje Vijay Mallyou. Dá se předpokládat, že nikoli jen o dodávkách motorů, protože tým disponuje Mercedesy. Může jít o seriózně míněnou nabídku a Lotus by pak měl další, opravdu hodně velký problém.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.