Účasti Hondy v F1 mají bohatou tradici - od první éry v letech 1964-1968, kdy s "vlastním" vozem vyhrála dva závody, až po o něco kratší anabázi v období 2006-2008. Mezi tím ale ležely úspěchy spojené s dodávkami motorů.
Jasuhisa Araj nyní stojí v čele Hondy a připouští, že návrat do oblasti, kde zejmena v oblasti pohonných jednotek slavila Honda velké úspěchy, byl podstatně náročnější, že si původně představoval. "Náš návrat do F1 byl skutečně těžký. Vůbec jsem si neuměl představit, jaké technologické výzvě budeme čelit. Věděli jsme, že nepůjde o jednoduchou záležitost, ale že to bude takhle těžké, to jsme nečekali."
Araj oceňuje, že se postupně podařilo všechny problémy dostat aspoň zčásti pod kontrolu. "Potýkali jsme se s množství záležitostí, a to nejen během prvních závodních víkendů, ale také při předsezónním testování. Většina problémů už je za námi a teď se můžeme plně věnovat posunu na vyšší příčky. Druhá polovina sezóny už bude podstatně lepší."
Arajovým slovům nahrává doposud nejlepší výsledek týmu díky pátému Alonsovu místu v Maďarsku, které Button doplnil další, devátou bodovanou příčkou. "Byl to pro nás zlomový závod, především z technického hlediska. Naši inženýři tvrdě pracovali na maximalizaci výkonu prostřednictvím mapování energie, aby mohli dostatečně připravit oběma pilotům odpovídající konfiguraci." Přesto se McLaren nevyhnul problémům a Alonso, tlačící svůj vůz do boxů bude dlouho oblíbeným diskusním tématem.
"Hungaroring je těžká trať zvláště pro zatížení motorů, výkon se musí neustále přizpůsobovat s ohledem na krátké ostré zatáčky, takže to není vůbec snadné, jak by se snad na první pohled mohlo zdát. Věřím tomu, že dobré umístění skutečně je předzvěstí lepších zítřku ve spojení McLaren-Honda," přeje si Araj.
Mnohému se určitě vybaví spanilá jízda první při první spolupráci, tehdy ještě červenobílého týmu McLaren s Hondou, jejíž motory se Ronu Dennisovi díky inkorektnosti Franka Williamse podařilo získat. Po dominanci Renaultu ve spojení s Williamsem a mistrovském titulu Nigela Mansella se Honda s F1 podruhé rozloučila (1992). Araj si je bohaté historie vědom a ví, že výkony japonského dodavatele motorů budou neustále srovnávany s minulostí. "Očekávání budou vždy vysoká, protože slavné spojení s McLarenem tu prostě bylo. Leč většina fanoušků si asi myslela, že díky tomuto "dědictví" budeme ihned po návratu do F1 konkurenceschopní. Zřejmě to ale není tento případ. Od doby triumfů McLaren-Honda uteklo hodně času, současná technologie je mnohem sofistikovanější a udělat závodní vůz je podstatně těžší," krotí nedočkavé hlasy Araj.
Šéf Hondy se také vyjádřil ke vztahům, které provázejí spolupráci s McLarenem - hovořil o ní velice korektně a poněkud "pozapomněl" na nedávné výzvy, aby povolal místo japonských inženýrů zkušené odborníky. "Co se týče vývoje motorů, každý krok konzultujeme s týmem, komunikujeme prakticky denodenně. Vím, že jsme pod tlakem sponzorů, ale věříme, že se dokážeme podpořit vzájemnými inovacemi a nápady. Je třeba si uvědomit, že se v rámci týmu setkávají dvě odlišné kultury, mělo by nás to učinit silnějšími a kreativnějšími. Jsme dobrý tým s dobrými vztahy. Každému v týmu věřím, protože jinak bychom se nemohli honosit titulem McLaren-Honda."
Araj také uvedl, že na svou osobu necítil žádný tlak ani hrozbu, že bude ze své pozice odvolán. "Vnímám to velké očekávání, z něhož určitý tlak vyplývá, zejména od fanoušků, kteří chtějí úspěchy, dále pak od mých nadřízených a kolegů, ale to je normální. McLaren pracuje na 100 %, Honda také, a pokud v důsledku toho někdy dojde ke kolizní situaci, musíme to vnímat jako záležitost pozitivní, nikoli negativní,"
O své budoucnosti zástupce Hondy debatovat nehodlá. "Chci nadále tento projekt vést, i když o své budocnosti nerozhoduji sám, je to věc správní rady, ale jsem přesvědčen, že si dalšími kroky upevním důvěru, kterou ve mě mí partneři vložili," dodává Araj.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.