Jak dopadne nerovnice Renault - Lotus bychom se mohli dozvědět už brzy. Dohady ohledně možného prodeje mají charakter burzovních kursů, chvíli se zdá, že je věc jasná, pak zase dojde k pádu indexu a tvrdí se, že nic není na prodej.
Ostatně historie nynější stáje Lotus se sídlem v Enstone je poměrně bohatá a jen potvrzuje složitost a komplikovanost formule 1. Pokud bychom šli po přímé linii, která nás má dovést k současnému Teamu Lotus F1, pak se musíme vrátit do roku 1981, kdy do F1 vstoupil tým Teda Tolemana, tehdy úspěšná stáj a vítěz ME formule 2 (Brian Henton). Po dvou kritických letech, kdy se Toleman F1 potácel na hranici bytí a nebytí se vyšvihl do středu pole, ale podivné čachry manažera Alexe Hawkridge ho přivedly téměř do záhuby. Jen díky odkoupení týmu Spirit v roce 1985 dostal k dispozici i smlouvu na pneumatiky. Na konci roku došlo k dalšímu prodeji a Toleman se světa F1 zmizel - nahradil ho Benetton.
Po dalším odkoupení italské stáje francouzským Renaultem, který historii F1 započal turboérou v letech 1977-1985, přišlo už dříve vzpomínané období počinaje rokem 2002, ozdobené dvěma tituly Fernanda Alonsa. Abych se vyhnul složitému líčení, odvolám se na diskusní příspěvek Ligiera a použiji jeho termínu, že tým byl prodán konsorciu, které jej přejmenovalo na Lotus. Ostatně tato historie je natolik bohatá, že se k ní určitě ještě vrátíme.
Dohady ohledně možné či nemožné koupě probíhají s neztenčenou intenzitou, a ačkoliv se objevily zprávy o zásadním dementi jakékoli možnosti prodeje, odborníci se spíš kloní k názoru, že opak bude pravdou. Šéf Renaultu Carlos Ghosn urgentně žádá přezkoumání možností.
Situaci komplikují i značné dluhy, v nichž hraje roli i půjčka hlavního akcionáře Genii Group. Lotus se nachází pod silným tlakem, požadujícím urychlené vyřešení jeho potíží ve finanční oblasti. Kvůli pozdním platbám pohledávek tým dostal k dispozici pneumatiky až 50 minut před prvním tréninkem a prakticky celou jeho dopolední část zůstal v boxech (zajel pouze několik instalačních kol).
Je tu také ještě jeden důležitý fakt - termín pro podání závazných přilhlášek na příští ročník šampionátu formule 1 vypršel 23. července. FIA však nemá zájem na tom, aby kvůli administrativním průtahům jeden tým ubyl, proto byla učiněna výjimka trvající do konce měsíce a zároveň tohoto týdne, tedy do pátku.
"Jsem přesvědčen, že se věci vyřeší a už tento týden budeme vědět, zda Renault tým převezme," uvedl Bernie Ecclestone. Zda existuje nějaká varianta pro případ, že by k dohodě nedošlo, Bernie podotkl: "Tak napůl. Věřím, že bychom věc měli víceméně pod kontrolou."
Boss F1 rovněž potvrdil, že pokud by se Renault stal vlastníkem týmu, ještě to neznamená, že mu automaticky připadnou finanční výhody ze základních příjmů na základě statutu historického týmu. Dodal však, že existuje potenciál, že na základě budoucích výsledků může vydělávat víc z pozice výrobce než jako pouhý soukromý tým. "Pokud kupujete nějaký tým s tím, že do něj vstupujete jako výrobce, pak o něj budete pečovat určitě jinak a lépe. Renault se o tým postará určitě lépe než soukromá osoba," vysvětlil pohnutky tohoto rozhodnutí Ecclestone.
Michael Schumacher ukončil svou kariéru ve Formuli 1 na konci roku 2006 jako jeden z nejúspěšnějších jezdců historie, když dosáhl téměř všech možných triumfů v tomto sportu.
Lewis Hamilton čelí ve Ferrari obrovské výzvě – v legendárním týmu z Maranella se pokusí dosáhnout historického osmého titulu mistra světa, zatímco očekávání fanoušků i tlak konkurence neustále rostou.
Mercedes odhalil první snímky svého nového monopostu W16, se kterým do sezóny 2025 vstoupí George Russell a talentovaný nováček Andrea Kimi Antonelli. Stáj ze Stuttgartu se chystá na další boj v královně motorsportu a naděje vkládá do kombinace zkušeností a mladé dravosti.
Aston Martin v neděli představil svůj nový monopost AMR25 včetně hlavních inovací na svém na autě. Předsezónní představení monopostů obvykle odhalují jen minimální detaily o technických novinkách, přičemž skutečné změny jsou většinou známé až během předsezónních testů.
Carlos Sainz se připojil k George Russellovi jako jeden z mála aktivních jezdců F1, kteří se podílejí na vedení organizace hájící zájmy pilotů.
Lewis Hamilton stojí před jednou z největších výzev kariéry – uspět ve Ferrari, kde mnoho legend na titul nedosáhlo. Sedminásobný šampion si uvědomuje náročnost adaptace a s respektem vzhlíží k těm, kteří to zkusili před ním.
George Russell věří, že Mercedes zahájí nadcházející sezónu silněji než v minulých letech a vyhne se problémům, které tým sužovaly u jejich vozů.
Před startem sezóny 2025 ve Formuli 1 vzbudila FIA rozruch svými kroky k omezení jezdců, které vyvolaly bouřlivé reakce v paddocku. Zároveň se objevují spekulace o možném návratu ikonických motorů V10, což by mohlo změnit dynamiku celého šampionátu a přilákat zpět některé velké hráče.
Stáj z Faenzy využila shakedown na okruhu Enza a Dina Ferrariho, kde Juki Tsunoda a Isack Hadjar absolvovali 200 km za volantem nového VCARB 02. Tento monopost, výrazně inspirovaný technologiemi Red Bullu z Milton Keynes, má ambici prosadit se ve středu startovního pole.
Lewis Hamilton se naplno věnuje přípravám na svou debutovou sezónu ve Ferrari. Před oficiálními testy v Bahrajnu už absolvoval čtyři soukromé testy, aby se co nejlépe sžil s novým prostředím.
Aston Martin se chystá na příchod Adriana Neweyho do továrny. Konstruktér zatím nemohl zasahovat do vývoje vozu Aston Martin pro sezónu 2025, ale od března začne přispívat k vylepšení modelu AMR25.
Euforie tifosi a nadšené úsměvy provázejí Lewise Hamiltona prvními týdny ve Ferrari, na které fanoušci dlouho čekali. Přestože cesta k úspěchu nebude snadná, úvod připomíná pohádkový začátek plný očekávání a radosti. Zůstává však otázkou, zda se tento pohádkový sen promění ve skutečný vítězný příběh.