Jak dopadne nerovnice Renault - Lotus bychom se mohli dozvědět už brzy. Dohady ohledně možného prodeje mají charakter burzovních kursů, chvíli se zdá, že je věc jasná, pak zase dojde k pádu indexu a tvrdí se, že nic není na prodej.
Ostatně historie nynější stáje Lotus se sídlem v Enstone je poměrně bohatá a jen potvrzuje složitost a komplikovanost formule 1. Pokud bychom šli po přímé linii, která nás má dovést k současnému Teamu Lotus F1, pak se musíme vrátit do roku 1981, kdy do F1 vstoupil tým Teda Tolemana, tehdy úspěšná stáj a vítěz ME formule 2 (Brian Henton). Po dvou kritických letech, kdy se Toleman F1 potácel na hranici bytí a nebytí se vyšvihl do středu pole, ale podivné čachry manažera Alexe Hawkridge ho přivedly téměř do záhuby. Jen díky odkoupení týmu Spirit v roce 1985 dostal k dispozici i smlouvu na pneumatiky. Na konci roku došlo k dalšímu prodeji a Toleman se světa F1 zmizel - nahradil ho Benetton.
Po dalším odkoupení italské stáje francouzským Renaultem, který historii F1 započal turboérou v letech 1977-1985, přišlo už dříve vzpomínané období počinaje rokem 2002, ozdobené dvěma tituly Fernanda Alonsa. Abych se vyhnul složitému líčení, odvolám se na diskusní příspěvek Ligiera a použiji jeho termínu, že tým byl prodán konsorciu, které jej přejmenovalo na Lotus. Ostatně tato historie je natolik bohatá, že se k ní určitě ještě vrátíme.
Dohady ohledně možné či nemožné koupě probíhají s neztenčenou intenzitou, a ačkoliv se objevily zprávy o zásadním dementi jakékoli možnosti prodeje, odborníci se spíš kloní k názoru, že opak bude pravdou. Šéf Renaultu Carlos Ghosn urgentně žádá přezkoumání možností.
Situaci komplikují i značné dluhy, v nichž hraje roli i půjčka hlavního akcionáře Genii Group. Lotus se nachází pod silným tlakem, požadujícím urychlené vyřešení jeho potíží ve finanční oblasti. Kvůli pozdním platbám pohledávek tým dostal k dispozici pneumatiky až 50 minut před prvním tréninkem a prakticky celou jeho dopolední část zůstal v boxech (zajel pouze několik instalačních kol).
Je tu také ještě jeden důležitý fakt - termín pro podání závazných přilhlášek na příští ročník šampionátu formule 1 vypršel 23. července. FIA však nemá zájem na tom, aby kvůli administrativním průtahům jeden tým ubyl, proto byla učiněna výjimka trvající do konce měsíce a zároveň tohoto týdne, tedy do pátku.
"Jsem přesvědčen, že se věci vyřeší a už tento týden budeme vědět, zda Renault tým převezme," uvedl Bernie Ecclestone. Zda existuje nějaká varianta pro případ, že by k dohodě nedošlo, Bernie podotkl: "Tak napůl. Věřím, že bychom věc měli víceméně pod kontrolou."
Boss F1 rovněž potvrdil, že pokud by se Renault stal vlastníkem týmu, ještě to neznamená, že mu automaticky připadnou finanční výhody ze základních příjmů na základě statutu historického týmu. Dodal však, že existuje potenciál, že na základě budoucích výsledků může vydělávat víc z pozice výrobce než jako pouhý soukromý tým. "Pokud kupujete nějaký tým s tím, že do něj vstupujete jako výrobce, pak o něj budete pečovat určitě jinak a lépe. Renault se o tým postará určitě lépe než soukromá osoba," vysvětlil pohnutky tohoto rozhodnutí Ecclestone.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.