Takovou myšlenku a nápad vyslovil po Grand Prix Velké Británie šéf Red Bullu Christian Horner. Pln elánu začal spřádat vize, které by udělaly ze závodů Grand Prix něco jako pouťové představení, tedy aspoň částečně.
Christian Horner připustil, že na Silverstone se sešel opravdu velký počet okolností, které dohromady vytvořily divácky vděčnou a snad i napínavou podívanou (více zde). Našlo se ale nemálo těch, kteří s poukazem na jednotlivé fáze závodu žádný velký posun v dramatičnosti nevidí. Další skupina velebí déšť jako náhodný element, ale přiznává, že ten si nelze objednat dopředu. Horner jako hlavní problém vidí velkou předvídatelnost.
"Vím o čem je řeč, i my měli 18 měsíců vůz, který soupeřům nedával šanci. A fanoušci si žádají konkurenceschopnost. Nikoho nebude těšit, když se závod od prvního do posledního kola bude vyvíjet stejně. V posledním závodě to tak nebylo, a po dešti se situace ještě víc zkomplikovala," analyzuje situaci Horner.
Šéf Red Bullu vylovil z kapsy další nápad, který dle jeho názoru může přinést dramatickou podívanou v rámci víkendu Grand Prix - závody stejných vozů. "Před lety tu byla série PROCAR. Všichni piloti měli stejné auto, a tedy stejné možnosti. Pro promotéry a fanoušky by to byla velká zábava. Kdyby se vytvořil určitý koncept utkání starších pilotů, mělo by to svůj význam. Piloti F1 teď mají během závodního víkendu víc času, tak proč to nezkusit?"
Je ale důležité poznamenat několik drobností. Seriál PROCAR nebyl realizován kvůli nějakému diváckému rozptýlení - šlo o tvrdý obchod, kde byl ve hře osud vozu BMW M1 a především jeho velice podezřelá homologace. Nezávodili proti sobě jen piloti F1, nýbrž i hvězdy cestovních vozů a ani jedné skupině se tenhle nápad příliš nezamlouval. Otázkou zůstává, pokud Horner považuje podobný model za atraktivní, proč vydržel původní PROCAR jako doprovodný závod na tratích Grand Prix jen dva roky (v roce 1979 vyhrál seriál Lauda, o rok později Piquet).
Je tu ještě jedna otázka, myslel to Christian Horner tak, že si před vlastním závodem zajezdí čekatelé na kokpit F1 s veterány, kteří už v aktuálním startovním poli nejsou? To by jistý smysl dávalo. Ale který týmový šéf by riskoval, že se mu při nějaké divočině v identických vozech zraní jeho hvězda před hlavním závodem? To byl ostatně i jeden z hlavních důvodů, proč při premiéře PROCARu v roce 1979 proti němu někteří piloti brojili.
Lando Norris po závodě v Džiddě upozornil, že McLaren nemá takový náskok, jak si někteří myslí. Britský jezdec navíc poprvé v sezoně přišel o vedení v šampionátu, když ho předstihl týmový kolega Oscar Piastri.
Max Verstappen sice odstartoval do závodu v Džiddě z pole position, ale nakonec se musel spokojit až s druhým místem. Na jeho výsledek měl zásadní vliv trest, který obdržel za incident v úvodním kole s novým lídrem šampionátu Oscarem Piastrim.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.