Spor o Grand Prix Itálie nadále pokračuje. Do hry vstupují politici, argumenty,odkazy na tradici a historii a také výzvy všemi směry. Připomeňme si v krátkosti, co vlastně Itálii v souvislosti s F1 hrozí.
Grand Prix Itálie se doposud až na jeden případ konala vždy na Monze. Onou výjimkou byl rok 1980 a nemálo lidí je předsvědčeno, že se tak stalo v důsledku nehody Ronnie Petersona, který v roce 1978 havaroval ve startovní fázi a po těžkých zraněních (několikanásobné zlomeniny obou nohou) zemřel ráno po závodě v nemocnici na tukovou embolii. Pravdou je, že za přesunem pořádání závodu stál Bernie Ecclestone, který "předvídal" problémy Monzy a prozíravě si zajistil trať v Imole.
Důvodem totiž nebyla ona nehoda, ale odmítavý postoj ochránců životního prostředí, kteří dlouho nechtěli, aby se v areálu Královského parku v Monze kácely chráněné stromy. Kvůli tomu pak nešly provádět některé úpravy trati a rozšiřovat únikové zóny. Po Petersonově nehodě však pořadatelé pochopili, že by také mohli o statut Grand Prix přijít, proto se po mnoha letech dostalo zástupci okruhuv bouřlivém jednáni s ekology dohodli na dlouhodobé revitalizaci zeleně, výsadbě nových stromů a ti zase svolili k nasazení dřevařské techniky. Monza sice na rok vypadla z kalendáře, ale posléze se vrátila zpět a Ecclestone, aby nepřišel o investované peníze, "vymyslel" Grand Prix miniaturní zemičky v italském regionu - San Marino, stát na kopci, kam by se snad ani celé startovní pole nevešlo, se stal pořadatelem závodu F1.
Nyní se tedy zbrojí na nejvyšší úrovni. Počáteční schůzky Ecclestonea se zástupci Imoly vyvolaly bouřlivou odezvu na Monze a Roberto Maroni, prezident Lombardie, dokonce v emotivním projevu vyzval stáj Ferrari, aby Monzu v jejích snahách podpořila hrozbou odchodu z F1 (více zde).
Bylo by však krátkozraké si myslet, že si zástupci regionu Emilia Romagna, v němž se pro změnu nachází Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari, nepřipraví odvetu. Prostřednictvím periodika Gazzetta dello sport se chystají rovněž spustit kampaň za pořádání Grand Prix a stejně jako Lombarďané hodlají jít na politickou platformu. Zmíněný list totiž zveřejnil zprávu, že dva poslanci regionu Emilia Romagna předložili v zákonodárném shromáždění rezoluci s cílem "zajistit podporu regionu a výhodných podmínek pro konání Grand Prix na trati v Imole."
Bezpochybně nejde jen o přechodné pracovní příležitosti a finanční prospěch. Stále však existují čtyři varianty, ze kterých se bude vybírat. Monza, Imola, střídavé pořádání italské Grand Prix, ovšem jako nejhorší vize je i vyřazení Itálie z kalendáře F1. Že to nelze brát na lehkou váhu dokazuje příklad dalšího tradičního účastnika závodu nejprestižnější formule Německa. Tam se v letošním ročníku nepojede.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.