Bývalý prezident FIA Max Mosley je přesvědčen, že Ecclestone by dál byl jednou z hlavních postav formule 1, i kdyby došlo k odprodeji majoritní části vlastněné společností CVC Group.
Zprávu o spekulacích kolem prodeje 35,5 % podílu CVC Group a možných kupcích se objevily dnes dopoledne. Padla dokonce jména RSE Ventures a Qatar jakožto vážných zájemců (více zde). V této souvislosti se objevily další spekulace, zda tato transakce nebude znamenat konec vlády Bernie Ecclestonea ve formuli 1, nebo spíše zásadní utlumení jeho vlivu.
Max Mosley, jeden ze zakladatelů značky March, člověk s právní praxí a prezident FIA v letech 1993-2009 poskytl krátce po zveřejnění zpráv rozhovor stanici BBC. "Myslím, že je ještě příliš brzy se zabývat otázkou změny vlastnických práv. Musí ještě proběhnout proces due biligence, což potrvá nějakou dobu, musíme se připravit také na to, že kolem F1 se teď vyskytne spousta různých zpráv.
Ale ať se stane cokoli, nemyslím, že by se Bernieho role změnila - tedy pokud to nebude jeho vyslovené přání. Protože on je člověk, který je schopen zorganizovat jakýkoli prodej," myslí si Mosley.
"Mám za to, že CVC měla Ecclestonea udělat výkonným ředitelem. Prostě není nikdo jiný, kdo by tu práci zvládl stejně dobře. Takový je můj názor," tvrdí Mosley a na otázku, jak vnímá Bernieho vliv, dodává: "Je prostě úžasné, co pořád dokáže. Většina lidí, když se dostane do určitého věku, se unaví. Ostatně já sám jsem podstatně mladší než on (o 10 let), ale co do vitaly se cítím rozhodně starší. Jednou jsem se ho zeptal: »necítíš už se odpoledne unavený?« Odpověděl, že někdo zavolá, přijdou nějaké maily a zase je v jednom kole. Protože ho to pořád zajímá, přitahuje a má snahu o co nejlepší přístup, jeho věk je pak takový flexibilnější."
Mosley také pohovořil o problémech F1, podle něj je jedním z těch největších vysoké výdaje týmů. "Udělali jsme několik strategických chyb, ale jednou z největších je růst nákladů. Pokud budete mít k dispozici peníze podle svých možností, tak se v čele objeví dva nebo tři týmy, které si budou moci dovolit utrácet obrovské sumy, těm se ty malé týmy z opačného konce nikdy nemohou vyrovnat. Tím pádem je startovní pole nevyrovnané a ovlivňuje to i výsledný efekt, vytrácí se plno důležitých věcí."
Mosley se domnívá, že by řešením bylo zvýšit konkurenceschopnost zmíněných stájí, což není nic jiného než návrat ke stanovení výdajového stropu. Vidí však ještě jiné možnosti: "Jednou z nich by bylo povolit menším týmům větší volnost v technických předpisech za dodržení podmínky, že se tak bude dít v určeném finančním rozsahu. Takže by mohli mít povoleno třeba pohyblivé přední křídlo. Takových možností je velká spousta, jak bychom v rámci stejného režimu mohli uměle srovnat konkurenceschopnost týmů s menším rozpočtem."
Otázkou samozřejmě je, jak by se ony malé a velké týmy za takových předpokladů diferencovaly. Mosley však rozhodne předpokládá, že by tato myšlenka neměla být nepřekonatelným problémem: "Tato problematika je v zásadě řešitelná, ale musí se řádně uchopit, abychom stávající strukturu změnili," domnivá se Mosley.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.