Kamuj Kobajaši uvedl, že byl před závodem v Suzuce vyděšen opravami svého vozu. Byl zásah Caterhamu bezpečný?
Caterham byl nucen vysvětlit okolnosti, které vedly k tomu, že Kamuj Kobajaši musel v Rusku závodit s monopostem, který měl problém s poškozeným zavěšením. To tým na okruhu opravil tak, že rameno obalil uhlíkovými vlákny, protože podle Japonce neměl dostatek náhradních dílů k opravě.
Kobajaši na svém Facebooku napsal, že byl vyděšen nutností závodit s takovým vozem. Jeho fotka zavěšení pak obletěla svět a spustila po Bianchiho nehodě další vlnu diskusí ohledně bezpečnosti v F1.
Otázkou je, zda bylo Kobajašiho auto bezpečné či nikoliv? Týmy běžně opravují na dráze auta. Z obrázku se nedá jednoznačně tvrdit, nakolik byla jízda bezpečná či nikoliv. Vzhledem k tomu, že v týmech pracují profesionálové, se dá ale usoudit, že se snažili zajistit maximální bezpečnost. Tuto úpravu jistě konzultovali se svými experty na kompozity v továrně, kteří mohli poškození napodobit a otestovat.
"Byl rozsáhle testován v Soči a v [továrně v] Leafield a nakonec byl obalen uhlíkovými vlákny pro dodatečné posílení - normální procedura. Díl byl schválen jako bezpečný a před každou částí zkontrolován, abychom si byli jisti, že s ním není žádný problém," uvedl tým k "drobné nekonzistenci," které si všiml na zadním zavěšení v pátek.
Na druhou stranu řešení nebylo určitě ideální, protože vozy F1 jsou prototypy. Riziko navíc stoupá u týmů s nižšími rozpočty. Technika obalování uhlíkovými vlákny ale není nebezpečná či pod úrovní standardů. Některé týmy vyrábějí kovové díly obalené karbonem, aby získali kombinaci potřebných vlastností s co nejmenšími rozměry a hmotností.
Zavěšení Kobajašiho Caterhamu (foto: Kamuj Kobajaši)
Další zajímavou otázkou byl přístup FIA. Ta každé auto před sobotními jízdami i nedělním závodem kontroluje a dohlíží na opravy. K této záležitosti se zatím oficiálně nevyjádřila. Páteční nehoda Kobajašiho byla dost vážná a zřejmě si vyžádala opětovnou prohlídku vozu, takže FIA musela vědět o situaci s náhradními díly. Nic zatím nenaznačuje, že by auto nevyhovovalo pravidlům pro bezpečnost.
Japonec ale závod nedokončil - ještě před jeho skončením při rozhovoru s médii uvedl, že tým jej raději povolal do boxů, aby ušetřil kilometry. Jeho šéf Ravetto to ale později popřel s tím, že jeho pilot měl problém s brzdami.
Je fér dodat, že se Kobajaši nesnažil nějak pošpinit svůj tým - na Facebooku komunikoval soukromě pouze se svými přáteli, někdo jej ale pěkně zradil a jeho komentář i fotku zpřístupnil veřejnosti. Situace jen dokládá obtížnou situaci, která v týmu panuje po řádění exekutorů, soudních sporech s vyhozenými zaměstnanci a po nucené správou společnosti Caterham Sports.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.