Formule 1 už tento víkend vstoupí do své nové éry. I optimisté však připouštějí, že může jít o velmi bolavé začátky. Podle výsledků testů můžeme dokonce očekávat, že by do cíle nemusela dojet ani polovina pole. Co by se však dělo, kdyby cíl nespatřil vůbec nikdo?
Dosavadní smutný rekord v nejmenším počtu závodníků v cíli drží VC Monaka z roku 1966, v tom roce viděli cíl jen čtyři závodníci. Stejný počet jezdců dojel monacký závod také v roce 1996, ale v tomto roce bodovalo 7 závodníků, protože k nehodám došlo až v posledních kolech. Pro případné získání bodů musí pilot odkroužit alespoň 90 % závodu, v případ Melbourne by to bylo 53 kol. Co by se však dělo v případě, že by do cíle kvůli novým motorům nedojel vůbec nikdo?
Podle Charlieho Whitinga by pak byl za vítěze závodu považován ten, kdo by z něj vypadl jako poslední. Je zde však jedna komplikace. Závod by prý musel být formálně zrušen kvůli nedostatku vozů. Podle pravidel by se tak počítalo pořadí, které bylo dvě kola předtím než ze závodu vypadl poslední vůz. Díky tomu by nemusel vyhrát poslední vůz v závodě. Hodnota 90% by se pak vypočítala podle kola, ve kterém ze závodu vypadl jeho vítěz.
Pokud by vítěz neodkroužil alespoň 75 % plánované vzdálenosti závodu (v Austrálii 44 kol) započítali by jezdci jen polovinu bodů.
Známý komentátor F1 Martin Brundle rozebral rozhodnutí Christiana Hornera a poukázal na moment, který považuje za zásadní pochybení v řízení týmu Red Bull.
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.
Sebastian Vettel je mimo Formuli 1 už tři sezóny a kolem jeho návratu dlouho panovaly spekulace. Nyní učinil konečné rozhodnutí ohledně možného comebacku.
Před deseti lety nás navždy opustil Jules Bianchi. Zemřel na následky zranění z Velké ceny Japonska 2014, která navždy změnila Formuli 1.
Nico Hülkenberg věří, že tým Kick Sauber se stává vážným hráčem ve středu pole. Jak uvedl, od zavedení klíčových vylepšení ve Španělsku tým nepřetržitě zrychluje a získává na sebedůvěře i výkonnosti.
Šéf McLarenu Andrea Stella představil plány na technické vylepšení po testech na Silverstonu. Tým doufá, že novinky pomohou zvýšit výkon a konkurenceschopnost vozu.
Lewis Hamilton se zapojil do práce ve Ferrari, aby pomohl vyřešit zásadní slabinu vozu SF-25. Tým doufá, že díky jeho zkušenostem najde cestu k lepším výkonům.
Franco Colapinto zažívá složitý rok 2025, kdy místo očekávaného průlomu čelí nejistotě ohledně své budoucnosti v Alpine. Neustálé spekulace kolem sedačky mu komplikují cestu vzhůru.
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.