Éra, během které je jediným dodavatelem pneumatik Pirelli, nám nabízí vzrušující boje často i o vítězství, ale měl by být duch F1 obětován na oltář zábavy? Autosport se nad současnou situací zamyslel a shrnul nám zajímavá fakta.
Jeden jezdec se na setkání Asociace pilotů velkých cen (GPDA) postavil a zeptal se: "Jak jsme mohli dovolit, aby se něco takového stalo? Kdy jsme se stali spíše cirkusovými umělci předvádějícími pouze show spíše než jezdci Formule 1 závodící naplno?"
Tento jezdec byl naštvaný kvůli Pirelli, byl totiž jedním z těch, které vlastnosti posledních pneumatik znevýhodnily nejvíce, a tak se samozřejmě můžeme dohadovat o jeho nestrannosti.
Není to problém poslední doby, už loni se podobná situace řešila, když Michael Schumacher tehdy řekl, že jízda na pneumatikách Pirelli je jako "jízda na syrových vajíčcích". Michael tehdy říkal, že se necítí jako závodní jezdec, když po většinu závodu musí zajíždět pomalejší časy kvůli výdrži gum.
Problémem letošních gum je, že jejich opotřebování je hodně závislé na konkrétním monopostu a jezdec s tím nemůže nic udělat. Jeho rychlost mu diktuje opotřebení pneumatik na monopostu a od toho se pak také odvíjí celé závody. Díky tomu jsou tak závodní rychlosti rozdílné od rychlostí jednotlivých monopostů a jezdců na jedno kolo v kvalifikaci. V závodech tak dochází k četným změnám v pořadí.
Pneumatiky v posledních dvou sezonách dost ovlivňují výsledky...
Pro náhodného diváka to stále vypadá jako normální závody. Ale jezdci už to tak necítí, musí jezdit daleko pod potenciálem auta a v závodě už to není tolik o jejich umu. Někteří se dokonce mohou cítit, že vítězství v šampionátu není tak úplně o nich. Což není to, na co většina fandu předpokládá, že se dívá.
"Můžete si vzít vyjádření z posledních dvou sezon. V prvních třech závodech je to přesně to stejné. Na začátku sezony jsou zde tendence na to nadávat, ale pak, po šesti až osmi závodech, se to všechno změní. Když se podíváme na komentáře zpět na začátek roku, kdy se každý snažil zjistit, jak na tom jsou a jak maximalizovat kombinaci výkonu gum a šasi, tak to začalo tak nějak podobně.
Pak to ale odeznělo, když si na to lidé zvykli. Nevidíme žádnou potřebu něco měnit. Zažili jsme jedno z nejnapínavějších Melbourne za poslední roky. Chcete, abychom dělali nudné závody?" ptá se sportovní ředitel Pirelli Paul Hembery.
..., jestli je to dobře nebo ne, to nechváme na vás. (foto: Pirelli)
Hodně fandů má ale éru závodů pod taktovkou Pirelli rádo, protože nabízejí skvělou podívanou. Příkladem takovéto show mužeme brát i závod v Malajsii z minulého týdne. Mohli jsme vidět spoustu soubojů kolo na kolo a navíc velkou porci kontroverze uvnitř týmů způsobenou právě gumami.
Můžeme to vidět i tak, že kdybychom měli gumy s velkou výdrží, tak by Red Bully třeba vyhrávaly závody o celé kolo. Tak to alespoň tvrdí Pirelli... Red Bull si dle jejich názoru z pneumatik žádá větší porci energie, než kterou jsou schopny kdykoliv nabídnout. Jezdci, a ne jen ti od Red Bullu, tak musí většinu závodu jet o 2 sekundy pomaleji, než by mohli.
Když tedy jezdci mluví o napínavém závodě, tak ve skutečnosti mluví o závodech v šetření gum a opravdové závody se odehrávají u techniků vyvíjejících zavěšení na novodobé formule. Záleží jen na vás. Jakého názoru jste vy: díváte se na F1 raději jako na sport nebo jako na zábavu?
Max Verstappen vysvětlil, proč na Nürburgringu testoval Ferrari GT3 pod přezdívkou „Franz Hermann“ a že překonání traťového rekordu nebylo jeho cílem. Šlo mu hlavně o zážitek a vyzkoušení vozu na legendární trati.
Lewis Hamilton čelí po přestupu z Mercedesu do Ferrari náročným výzvám jak technickým, tak psychologickým. Změna týmu, která měla znamenat novou kapitolu, se ukázala být mnohem složitější, než se očekávalo.
FIA ustoupila kritice jezdců a upravila pravidla pro trestání nevhodného chování, když snížila vysoké pokuty o polovinu. Tvrdé postihy tak nově nebudou hrozit za emotivní výlevy během závodu, ale zůstanou zachovány například za urážky oficiálních osob.
Charles Leclerc kvůli zdravotním potížím vynechá media day před Velkou cenou Emilia Romagna v Imole, ale Ferrari očekává jeho návrat do vozu v pátek. Tým zároveň přiveze první technické upgrady a doufá v lepší výsledky.
Lewis Hamilton je bezesporu jednou z nejvlivnějších osobností ve světě Formule 1, což potvrzuje i jeho nejnovější lukrativní smlouva s velkým sponzorem. Tento obchod ukazuje, jak silná a ceněná je jeho jméno nejen na trati, ale i mimo ni.
Franco Colapinto nastupuje do formule 1 uprostřed sezony a má pět závodů, včetně víkendové GP v Imole, aby si u týmu Alpine vybojoval trvalé místo. I přes smíšené výsledky v roce 2024 musí podat maximální výkon, jinak mu hrozí návrat na lavičku náhradníků.
McLaren patří mezi týmy, které na nadcházející Velkou cenu Emilia Romagna v Imole plánují představit výrazné technické vylepšení svých vozů. Tyto upgrady by měly pomoci týmu udržet tempo v aktuálně vyrovnaném poli a posílit jejich šance v pokračující sezoně.
Frederic Vasseur varuje, že plánované zpřísnění pravidel ohledně takzvaných flexibilních křídel může zásadně ovlivnit pořadí na čele F1. Podle šéfa Ferrari jde o citlivou oblast, kde někteří soupeři balancují na hraně legality, a změna by mohla odhalit dosud skryté rozdíly.
Ford zůstává pevně oddaný Formuli 1 i partnerství s Red Bullem, a to i v případě, že Max Verstappen po roce 2025 tým opustí. Podle šéfa Ford Performance Marka Rushbrooka je jejich spolupráce strategickým krokem s dlouhodobou vizí, nezávislým na jednotlivých jezdcích.
Lewis Hamilton se po těžkém adaptačním období ve Ferrari postupně zlepšuje a zkracuje rozdíl vůči Charlesi Leclercovi. Jeho cílem ale není jen porazit týmového kolegu, ale vyhrávat závody. Tifosi ho nadále podporují.
Adrian Newey přirovnal pravidla pro sezonu 2026 k technické revoluci z roku 2022. Podle něj nabízejí víc prostoru pro inovace, než se původně zdálo.
Charles Leclerc je spokojený se směrem nastavení SF-25, který odpovídá jeho stylu, ale stále hledá úpravy pro lepší zvládnutí chování letošního monopostu.