Co nám prozrazují o výkonnosti jednotlivých vozů časy v sektorech a maximální dosahované rychlosti v kvalifikaci na Velkou cenu Kanady?
Rozvržení okruhu
Nejkratší první sektor začíná na startovní/cílové rovince, obsahuje úvodní dvojici pomalých zatáček a středně rychlou šikanu 3/4, kde je důležitý aerodynamický přítlak a správné vyvážení vozu. KOnečí 145 m před zatáčkou č. 6.
Druhý sektor má podobný charakter - opět pomalá dvojice zatáček 6/7 s důrazem na dobrou trakci a středně rychlá šikana 8/9 s výjezdem opět těsně kolem zdi.
Poslední třetí sektor začíná před brzděním do vlásenky, 190 m před jejím vrcholem. Po níž následuje 1 km dlouhá rovinka s čidlem měřícím maximální rychlosti (speed trap), jež se nachází 250 metrů před poslední šikanou 13/14 lemovanou Zdí šampionů.
Další přehled technických parametrů okruhu najdete zde.
Mapa okruhů s rozvržením sektoru (zdroj: FIA)
Časy v sektorech
Pouze Vettelovi a Hamiltonovi se podařilo poskládat své nejrychlejší sektory během jednoho kola. Pokud by se to povedlo i Alonsovi, byl by o 0,259 sec rychlejší a stál by v první řadě před McLarenem on.
Z času v sektorech vyplývá, že jak Maldonado, tak i Vergne dnes měli na podstatně lepší výsledek (min o 4 desetiny). Z první desítky měl na víc i Grosjean, jenž mohl stát před Massou, pokud by se oběma podařilo poskládat své rekordy do jednoho kola.
Tabulka č. 1 - Časy v sektorech
Maximální rychlosti
Na rovinkách byly v kvalifikaci nejrychlejší Saubery - oba dosáhly s aktivovaným DRS téměř 325 km/hod. Vzhledem k dosaženým časům to však není znakem vysoké aerodynamické efektivity, která je v Montrealu klíčová, nýbrž nízkého přítlaku a odpovídajícím kompromisům v podobě nedostatku přítlaku.
Na podobnou kartu vsadila obě HRT, ale vozy F112 španělského týmu jsou na tom z hlediska aerodynamiky katastrofálně. De la Rosovi se nicméně dnes podařil mazácký kousek, když se kvalifikoval před obě Marussie.
Na rovinkách byly ze všech nejpomalejší Red Bully (téměř o 9 km/hod za Saubery), ovšem to, co ztrácely na rovinkách, si díky vysoké míře přítlaku bohatě vynahrazovali v zatáčkách a při brzdění. Vettel získal pole-position a Webber kvalitu vozu RB8 dokládá druhou řadou. Rakouský tým opět zaujal výborným výkonem a dokládá, že je s ním třeba i letos v bitvě o titul počítat.
Mercedes dnes také sázel raději na mnohem větší přítlak, což jde vidět z rychlostí, které dosahoval i se svým unikátním dvojitým DRS systémem. Od německého týmu jsem díky němu v kvalifikaci nicméně čekal trochu více.
Ferrari dělá velké pokroky a maximálky již nejsou jeho tak velkou slabinou, jak tomu bylo v úvodu sezóny. Novinky (bočnice, výfuky, deflektory, křídla) fungují a stáj z Maranella stoupá vzhůru.
McLaren je na tom z pohledu aerodynamiky stále minimálně stejně dobře, Button se však stále trápí se zahříváním pneumatik.
Tabulka č. 2 - Maximální dosažené rychlosti
Fanoušci Formule 1 mají jedinečnou příležitost – originální závodní vůz BMW Sauber, s nímž Robert Kubica závodil v sezóně 2009, je nyní v aukci. Cena za tento kousek historie? 390 tisíc eur, a k ještě DPH.
Lando Norris věří, že v roce 2025 bude schopný „bojovat se všemi“ o titul. Britský jezdec se poučil z chyb, které udělal v minulém roce, a je připravený vstoupit do nové sezóny s cílem usilovat o mistrovský titul.
Laura Muellerová se stala historickou postavou ve formuli 1, když byla v úterý jmenována inženýrkou týmu Haas. Jako první žena v této roli se bude podílet na spolupráci s francouzským jezdcem Estebanem Oconem.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.