AKTUALIZOVÁNO; Holandský tým Spyker sídlící v britském Silverstone dnes představil vůz pro letošní sezonu s označením F8-VII spolu s personálním a jezdeckým obsazením. Vůz je proveden v tradiční holandské oranžové kombinované s černou.
Šéf týmu Colin Kolles označil letošní sezonu dalším přestupným rokem poté, co bývalý Jordan změnil podruhé v krátké době vlastníka. V úvodní části šampionátu se Spyker zaměří na spolehlivost a výkon a ve druhé části roku pak na výrazné zvýšení konkurenceschopnosti s výrazně revidovaným F8-VIIB, na jehož konstrukci se již bude plně podílet i zkušený konstruktér Mike Gascoyne.
Mike Gascoyne vysvětlil, že když před třemi měsíci k týmu nastoupil, pozorně sledoval technické oddělení po stránce personálního obsazení pracovních procesů a zdrojů. „Již v tuto chvíli jsme zdvojnásobili naše aerodynamické zdroje druhý tunelem. Jak se díváme na plány do budoucnosti, změny v klíčových aspektech by měly přinést větší pokrok než malé krůčky kupředu. Těším se na zlepšení výsledků v druhé části sezony se specifikací B našeho monopostu.“
27letý závodní pilot stáje Christijan Albers pokračuje v Silverstone znovu, i přestože nebyl s rokem 2006 příliš spokojený. „Jako závodník jezdím vždy na limitu, ale loni jsem nebyl stavu vždy moje schopnosti ukázat. S týmem jsme přes zimu pracovali na oblastech, které potřebovaly nejvíce zlepšit a jsem si jistý, že ve druhé části sezony výrazně zrychlíme. S Mikem Gascoynem na palubě a dalšími novými zdroji všem ukážeme, že to myslíme s našim zlepšením vážně.“
Po úspěšném završení testování vozu při pátečních volných trénincích v závěrečných závodech minulé sezony byl jmenován dalším závodním jezdcem Adrian Sutil, který se připravuje na svoji první sezonu v F1. „Ohromný pocit být kompletní součástí týmu jako závodní pilot. Mým cílem je spolupracovat s týmem a postupovat s ním na vyšší úroveň, vyvíjet monopost a společně dělat pokroky. Budu se snažit co nejrychleji naučit jednotlivé okruhy i veškeré zákonitosti Formule 1. Není to jen o řízení vozu, je to o tlaku na výsledek a kontaktu s médii. Bude to pro mne nová zkušenost, tak chci postupovat krok za krokem. Začít však chci tím, že něco najezdím na dráze.“
Tým také představil svoji čtveřici testovacích pilotů a náhradníků tvořenou Fairuzem Fauzym, Giedo van der Gardem, Adrianem Vallesem a Markusem Winkelhockem.
Přípravy s novým vozem budou probíhat za zavřenými dveřmi na okruhu v Silverstone po dva následující dny.
Proti svým soupeřům přišel Spyker podobně jako BMW s poněkud netradičním označením nového vozu. Co vlastně značí F8-VII? F je podle majitele malé holandské automobilky Spyker (dříve byl Spyker i výrobcem letadel) označení řady automobilů. Současné sportovní vozy výrobce nesou označení C, v nejbližší době bude představen model řady E a pro monopost Formule 1 připadlo vhodně písmeno F. Osmička odkazuje na počet válců hnacího agregátu a římská sedmička je pozůstatek z minulosti. Římskými číslicemi byly totiž označovány letouny podle roku produkce.
Monopost byl konstruován s výhledem na průběžnou aktualizaci během závodní sezony. „Vylepšili jsme oblasti, které byly u M16 nejslabší. Také jsme vedli náš vývoj směrem, abychom co nejlépe mohli využít nových pneumatik a tvrdě jsme pracovali na aerodynamice vozu, neboť ta je jednou z klíčových oblastí,“ uvedl technický ředitel James Key. „Dobře fungující mechanické části jsme ponechali bez úprav, například řízení, zachovali jsme i vyšší podvozek, protože jsme se rozhodli maximálně využít prostoru pro úpravu proudícího vzduchu. Naše šasi mělo dvojitý V kýl, nyní po úpravách mále prakticky nulový kýl.“
Key dále dodal, že se Spyker drží koncepce použité u M16, tedy co nejvíce systémů a prvků v přední části a co možná nejužší záď. Vůz má delší převodovku a výfukový a chladící systém uvolnil také něco místa pro zavěšení zadních kol a proudění vzduchu podle potřeby aerodynamiků.
Spyker opustil zákaznické motory od Toyoty a rozhodl se pro koupi agregátů Ferrari. Jak však Key přiznal, osazení nového motoru bylo poněkud komplikovanější, než se zprvu zdálo, neboť bylo nutno koncepci vozu více upravit a museli být na tuto práci uvolněni lidé z jiných úkolů. „Například hydraulický systém jsme si museli udělat kompletně náš, přitom u Toyoty byl součástí dodávky motorů. Podvozek bylo nutno upravit také, dále ještě převodovku a palivový systém.“
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.