MEXIKO - 1. TRÉNINK; Mexický první trénink měl tentokrát hrdiny dva - vedle ostříleného matadora Sergia Péreze se po dlouhých letech objevil další domácí závodník. Ostatně byl jedním z pětice „náhradníků“, kteří v první hodině závodního víkendu zastoupili už ostřílené borce.
Oproti USA teplota výrazněji poklesla, ostatně se také jelo v podstatně vyšší nadmořské výšce. Vzduch 17°C, trať ovšem vykazovala 43°C, vlhkost vzduchu 54 % a vanul severozápadní vítr o síle 8,6 km/h. Piloti měli k dispozici pneumatiky specifikace C5 - C3.
Jak bylo řečeno, v týmech Mercedes, McLaren, Ferrari, Aston Martin a Kick Sauber nastoupila „druhá směna“, takže místo Hamiltona, Norrise, Leclerca, Alonsa a Zhoua se představili Andrea Kimi Antonelli, Patricio O'Ward, Oliver Bearman, Felipe Drugovich a Robert Shwartzman.
Příliš se ovšem piloti na trati neohřáli, už po čtyřech a půl minutách, kdy několik z nich zajelo spíš seznamovací kolo, zůstal na dlouhé rovince kus nějaké trosky, na kterou najel Antonelli, takže zavlála červená vlajka. V pořádku dovezl vůz do boxů, kde mechanici zdviženým palcem naznačili, že monopost není vážně poškozen, nicméně trvalo téměř pět minut, než se opět mohlo začít trénovat.
O nejlepší časy na tvrdé směsi se přetahovali vlastně jen dva piloti - Russell a Sainz jr. Jakmile George vystřihl lepší výkon (nejlepší 1:19,519), Carlos okamžitě oponoval (naposledy 1:19,407). Verstappenovi prověřovali mechanici přední část a podlahu, Piastri se víc trápil a do boje nezasáhl, zato si nadmíru dobře vedli Haasy a překvapivě i Bottas. Když už se blížila polovina tréninku, došlo k druhé červené vlajce: rovněž velmi úspěšný Albon (v té chvíli v TOP 5) dostal v zatáčce 9 smyk a rozkolísaný Williams v následující „desítce“ minul Bearmanovo Ferrari, jehož zasáhl pravým zadním kolem do levého předního. Alex po hodinách skončil s notně poškozeným autem v bariéře, Oliver obhlížel poškozený levý přední závěs. Ačkoliv Albon do vysílačky nazval Bearmana idiotem, vinu měl evidentně on, protože Brit mu nijak nepřekážel ani nezpomalil - Alex prostě nezvládl vůz a následné výlevy byly výsledkem frustrace.
Po třinácti minutách se vozy opět dostaly na trať, vedené Magnussenem, Strollem a Gaslym. Kanaďan společně s Drugowichem a Shwartzmanem neměl ještě žádný výkon - Robert měl rozjeté rychlé kolo právě ve chvíli, kdy došlo ke zmíněné kolizi. Pětice „zastupujících“ nasadila měkkou směs až jako poslední, nejdřív si především Drugovich a Shwartzman odjeli časy na tvrdé směsi - středně tvrdá vůbec nebyla použita.
V repríze souboje z první části tréninku tentokrát dominoval Russell; Sainz jr. si s Verstappenem nacvičili souboj ještě v outlapu, kdy se Max ze všech sil snažil Carlose zdolat. Jenže v poslední desetiminutovce hlásil vedoucí pilot průběžné klasifikace podivný zvuk svého motoru a vzápětí ztrátu výkonu. Do boxů dojel, co bude dál, uvidíme v druhém tréninku. Za zmínku ještě stojí Piastriho nefér zablokování Drugoviche poté, co v zatáčce 12 vyjel z trati a vrátil se těsně před Felipeho, jemuž ovlivnil jeho rychlé kolo na měkké směsi.
(časy Patricia O'Warda - 13. místo; 1:19,295 a Felipe Drugoviche - 18. místo; 1:19,819 nejsou v tabulce obsaženy. Omlouváme se)
Druhý trénink bude o 30 minut delší a už v tradiční sestavě startovního pole této sezóny.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.