BAKU - 3. TRÉNINK; O hodinu dříve než včera se vydala smečka letošních chrtů F na trať hodně očekávaného závodu - ve vzduchu kromě eventuelního deště ještě létaly otázky, zda dojde po mnoha závodech k průlomu a minimálně Pohár konstruktérů dozná změny.
Začátek poslední přípravy na kvalifikaci začal ve stejných intencích, jako včera odpoledne - vzduch 26 °C, trať 31 °C, ačkoliv po ránu lehce sprchlo, vlhkost vzduchu 39 % a vítr dosahoval hodnot 2,6 km/h směrem severovýchodním.
Ještě bychom měli ozřejmit důvod Russelova pozdržení ve včerejším odpoledni: po prvním tréninku provedl tým analýzu oleje a zjistil určitou anomálii, konkrétně nějaké neobvyklé částečky v oleji, proto se rozhodl do druhého nasadit jiný agregát s tím, že před třetím se ten původní pokusí dát dohromady.
Trénink započalo kvarteto Pérez, Zhou, Bottas a Verstappen, ale spokojili se s instalačními koly. Nad tratí bylo stále lehce zamračeno a možnost deště byla stále přítomná, proto se na počátku tréninku piloti věnovali zkoušce pneumatik a nikdo zatím žádný čas nezajel.
Když se většina startovního pole po čtvrthodině chystala k rychlým kolům, zastavil v zatáčce 17 Esteban Ocon a hlásil problémy s pohonnou jednotkou. Zavlála červená vlajka a týmy se pozvolna nastěhovaly zpět do boxů. Z opakovaného záznamu bylo zjevné, že francouzský motor zkolaboval už po výjezdu ze 16. zatáčky. Maršálové tentokrát zvolili k odtlačení nepojízdného vozu vlastní síly a po sedmi a půl minutách byla trať opět volná - k „restartu“ po 24 minutách se vyhrnulo prakticky celé startovní pole, což způsobilo na boxové uličce solidní přetlak - zejména u týmů s garážemi na samém konci uličky. V boxech zůstali pouze piloti Haasu.
První vyrazil Piastri, za ním Russell, Stroll, Hamilton, Norris a Verstappen - nikdo už nespekuloval a na vozech se objevily nejměkčí pneumatiky, jenže při nájezdu do rychlého kola Piastri hlásil lehké mrholení. Výzva pro ostatní v jeho podání zněla 1:45,476, za ním se seřadili piloti Mercedesu. Poté se do čela prosadil Verstappen (1:45,209) následován Sainzem jr. a Pérezem a Leclercem - Norris první pokus vynechal. Do této osmičky pronikl Alonso (1:45,514), časy Red Bullu a Ferrari ovšem měly rozpětí pouhých 0,163 vteřiny - Piastri už ztráce přes 25 desetin.
Po půlhodině šokoval Albon, jenž se časem 1:44,371 dostal před Verstappena o 8 desetin, vzápětí momentální převahu potvrdil Colapinto, ovšem časem jen 0,023 vteřiny rychlejším než Verstappenův. Překvapením ovšem stále nebyl konec, protože vzápětí se na druhé místo propracoval Hülkenberg (1:45,047). Ovšem ve chvíli, kdy se většina z TOP týmů chystala k druhému útoku a Hamilton, Pérez a Leclerc měli rozjeté nadějné časy, opět zavlála červená vlajka. Příčinou byl nováček Oliver Bearman, jemuž nevyšel nájezd do první zatáčky, na poslední chvíli se rozhodl využít únikové zóny, ale už svůj záměr nestihl podle svých představ a levým předním kolem trefil bariéru v první zatáčce. Vůz byl poškozen a ihned vytanula otázka, zda jej mladík bude mít k dispozici pro kvalifikaci.
Tentokrát se restart odehrál po necelých pěti minutách, protože ke slovu přišel odtahový jeřáb. Stále byla aktuální hrozba deště, proto už půl minuty před opětovným zahájením tréninku stála u semaforu opět pěkná řádka pilotů: první Norris, stále bez času, za ním Gasly, Hülkenberg, Ricciardo a oba Saubery. Pozornost se zaměřila na box Red Bullu, kde se usilovně pracovalo na Verstappenově předním zavěšení.
Norris zajel své první měřené kolo výborně,l i když i při něm probliklo žluté varování v zatáčce 3, kde Hamilton vyjel do únikové pasáže, ale stačil se rychle vrátit na trať, takže jeho krajan se posunul do čela. Bylo zjevné, že trať zrychluje, protože výrazného zlepšení dosahovali další piloti a zejména Albon, jenž využil možnosti závětří za Russellem a opět v čele výrazně odskočil. Nikoli však nadlouho, navzdory prvnímuj žlutém sektoru ho vzápětí předstihl Leclerc. Ani další muž v průběžném vedení Pérez se dlouho neradoval - třináct minut před koncem se prohnal tratí Piastri a po dvou fialových sektorech mu nevadil ani žlutý třetí - na Péreze najel 0,640 vteřiny.
Russell si při výjezdu na čerstvých pneumatikách stěžoval stále na divné zvuky motoru, jenže útok na vedoucí pozici mu nevyšel kvůli probrždění v zatáčce 3 a nutnost se otočit v únikové zóně. Ihned si postěžoval na špatnou ovladatelnost během brzdění před zmíněnou zatáčkou - vzápětí jeho způsob okopíroval Gasly, ovšem ten si zpět na trať zacouval. Ke konfliktu rovněž došlo těsně před koncem, když Pérez v zatáčce 15 zblokoval Sainze jr. při rychlém kole a ten musel prudce brzdit a „střihnout“ ji zkrácenou pasáží. Bylo avizováno, že incident bude po tréninku vyšetřován.
Závodní simulace byly tentokrát ignorovány, o časy se bojovalo do samotného konce. Proto se do čela vyhoupl Russell a ani revanš Leclerca nestačil, byť ztratil minimum. Verstappen při posledním pokusu u citadely škrtnou pravým zadním kolem o bariéru. Můžeme konstatovat, že Red Bully jsou nejrychlejší v prostředním sektoru, ale nv posledním ztrácejí, výborně se prezetovaly Williamsy a poněkud zarážející je rozdíl mezi oběma piloty Mercedesu. Kvalifikace tedy bude mimořádně zajímavá.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.