BAKU - 2. TRÉNINK; Zatímco naše české země čelí náporu deště a zvýšených hladin řek, v Baku ve slunném podvečeru proběhl druhý trénink, v němž hned několik pilotů nemohlo být spokojeno - naštěstí se však tentokrát odehrálo vše bez újmy na materiálu.
Příjemné podmínky, spíš spadající ještě do doznívajícího léta - to byla kulisa druhé tréninkové hodiny na trati v hlavním městě kavkazské republiky. Teplota vystoupala na 28 °C, trať ještě o jedenáct stupňů víš, vlhkost vzduchu se ustálila na 29 % a zanedbatelný větřík vanul rychlostí 2,1 km/h východním směrem. Piloti měli k dispozici pneumatiky Pirelli v rozsahu C5-C3.
První na trať vyjel Verstappen následován oběma Saubery, ale obhájce titulu zajel do boxů a tak první - byť jen pro statistiky použitelný - čas zajel Zhou (1:50,010). V první fázi měli všichni piloti na trati středně tvrdou směs, pouze Hamilton se rozhodl využít bíle označené pneu. Zatímco Leclerc měl vůz po polední nehodě k dispozici, na Colapintově se usilovně pracovalo.
Charles však rozhodně se svým monopostem spokojen nebyl. Stěžoval si, že plave zleva doprava a žádal prověřit data. Zdálo se mu, že auto musí mít někde něco ohnutého. Po šesti kolech snahu vzdal a oznámil, že za takových podmínek dál nepojede - a skutečně zajel do boxů. V kontrastu s tím zajel Sainz jr. prozatímní nejlepší čas (1:44,323) a vysoko se překvapivě držel i Hamilton na tvrdých pneumatikách (1:44,994). Velmi dobře si vedl Bearman v kokpitu Haasu a poměrně vysoko se vyšplhal i Albon, ale to byla jen úvodní pasáž. Té se kupodivu nezúčastnil Russell, jehož Mercedes také dlel v garáži. Colapintovi mechanici se činili a ještě před uplynutím první čtvrthodiny se Argentinec také dostal na trať.
Zatímco těsně před uplynutím prvních dvaceti minut zajel Gasly jako předposlední měřený čas, Cunoda už se vydal na okruh s měkkou směsí (1:44,645). Překvapivě to nebyly McLareny, kdo atakoval nejlepší čas, nýbrž opět Sainz jr. Nutno ale přiznat, že Norris měl poněkud smolnou hodinu - když měl rozjeté velmi rychlé kolo, „nevešel“ se do zatáčky 18 společně s Gaslym a musel pokus vypustit.
Russell se dostal na trať až po 26 minutách a zkoušel nejdřív také tvrdou směs. K pořádným pokusům na nejměkčích pneumatikách už se nedostal, protože v závěru po trati kroužilo mnoho pilotů v závodní simulaci. Nicméně Leclerc, jehož vůz mechanici dvacet minut opravovali, nejdřív v zatáčce u citadely musel využít únikové komunikace, ale poté se mu podařilo rozjet povedené kolo, měl štěstí i na menší počet soupeřů na trati a ač to nevypadalo, zdolal o 6 tisícin v té chvíli vedoucího Péreze. A protože další Norrisův pokus skončil ještě před nájezdem do rychlého kola, neboť v zatáčce 1 se dostal mimo trať Bottas a vlály tu žluté vlajky, pořadí už se neměnilo.
Byli jsme svědky mnoha výletů mimo trať i dalších dramatických momentů: Verstappen v zatáčce 6 dobrzdil necelého půl metru před svodidly, do nouzových uliček zamířili například Leclerc, Sainz jr., Stroll, Hülkenberg a ve finále se v zatáčce 13 téměř srazili Sainz jr. a Pérez - komisaři si vzali tento incident pod drobnohled.
Verstappen, jenž si dokonce ve 20. minutě vyměnil přilbu kvůli slunečnímu svitu, stanovil zvláštní rekord - v zatáčce 2 bylo jeho pravé zadní kolo vzdáleno od bariéry pouhé čtyři centimetry.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.