Dánský pilot je často označován za kontroverzního a především jeho jízdní styl bývá zhusta terčem kritiky. Po závodě v Monze jeden pohár přetekl a na scénu nastoupilo nemilosrdné pravidlo trestných bodů.
Italská Grand Prix se pro tým Haas od začátku nevyvíjela příznivě. Hülkenberga trefil před Variante Ascari Ricciardo a Němec se tak propadl z devátého na šestnácté místo, ve čtvrtém kole to byl on, kdo způsobil kolizi s Juki Cunodou, za níž dostal deset trestných vteřin. Když k tomu přičteme velké zdržení kvůli výměně předního spoileru, závod byl pro něj už pouhou formalitou.
Kevin Magnussen si vedl podstatně lépe a ze své startovní pozice se posouval výš. Stejně jako Ferrari a Albon zvolil strategii jedné zastávky, což ho vyneslo až na devátou příčku, tedy nejlepší post »zbytku světa«. Jenže to už věděl, že výborné umístění neudrží. Ve 21. kole zaútočil před šikanou Variante della Roggia na Pierra Gaslyho po vnitřní straně, ale nestačil dobrzdit a do Francouze lehce strčil. Vozy bez jakékoli újmy projely přes obrubník druhé zatáčky a pokračovaly v závodě. Už po sedmi kolech se na obrazovkách objevila zpráva, že Kevin byl potrestán deseti trestnými vteřinami za způsobení kolize. "Pilot vozu #20 nese za kolizi plnou vinu, protože manévr neprovedl bezpečným a kontrolovaným způsobem," uvedli komisaři v odůvodnění penalizace.
"Netuším, co se to děje, tyhle penalizace. Tedy ptám se, jaký to má smysl? Ano, byl tam lehký kontakt v zatáčce 4, ale nedošlo ani na jednom voze k nějakému poškození, žádné následky, nikdo nepřišel o pozici. Oba jsme si zkrátili zatáčku, ale snad máme závodit, ne?" hodnotil Magnussen svůj prohřešek. "Upřímně řečenu vůbec nerozumím pointě. Viděl jsem, že Nico jel v prvním kole téměř 300 km/h, když do něj narazil Ricciardo, málem skončil v bariéře. A dostal jen pět vteřin, já deset. Opravdu to nechápu," vrátil se Magnussen ještě ke kolizi svého stájového kolegy.
To ještě netušil, že k deseti vteřinám přibyly dva trestné body. Tím se dostal do dalšího problému, protože nasbíral během 12 uplynulých měsíců dvanáct bodů a to znamená suspendaci na následující závod. "Superlicence pilota vozu #20 je pro příští závod mistrovství světa FIA F1 2024 pozastavena. Po jeho uplynutí bude z konta zmíněného pilota odebráno 12 trestných bodů," sdělili komisaři s odvoláním na článek 4.2 sportovních předpisů FIA. Když byl Magnussen seznámen s dalším trestem a dotázán, zda se hodlá o tomto rozhodnutí nějak se sportovními komisaři bavit, pouze odvětil: "Udělat to musím, i když to nemá a nedává žádný smysl."
Ačkoliv jsou trestné body strašákem, museli bychom za podobným potrestáním zacouvat hodně hluboko do historie. Onu nepříjemnou »dvanáctku« dovršil v roce 2012 Romain Grosjean v barvách Lotusu, když způsobil hromadnou kolizi na startu Grand Prix Belgie. Událost je zatím příliš čerstvá, než aby se Haas zabýval otázkou náhradního pilota.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.