Formule 1 má svou specifiku a je určitě zajímavé, že po dominantní sezóně přišlo pár zaváhání a hvězdná sestava se náhle rozpadá. Spekulovalo se o Hornerovi, v souvislosti s ním o Verstappenovi, ale dva zásadní odchody nelze pominout.
Letní přestávka opravdu má do "okurkové sezóny" dost daleko, protože pokud se nesmí nic dělat na vozech, v zákulisí to vše. O víkendu byl oznámen odchod Jonathana Wheatleye, sportovního ředitele Red Bullu, k němuž dojde na konci stávající sezóny. Sedmapadesátiletý funkcionář po osmnácti letech u rakouské stáje zamíří do dalšího německy hovořícího prostředí - společně s Mattio Binottem bude pracovat pro nově se rodící tým Audi F1.
Německý automobilový gigant převzal formálně švýcarský Kick Sauber s cílem vyrábět vlastní vůz i pohonnou jednotku počínaje sezónou 2006. Ne vše se dařilo - propásl možnost si zajistit služby Španěla Carlose Sainze jr. Nicméně pokud někdo spojoval odchod Wheatleye s iniciativou vyvinout Binottem, odborná periodika, mezi nimi i britský Autosport, tuto teorii nijak nepodporují.
Otázkou je, kdo Jonathana v týmu "rudých býků" nahradí. Není to tak dávno, kdy se pod Christianem Hornerem třásla židle a padaly i poměrně konkrétní soudy o odchodu Verstappena. Spekulace dokonce naznačovaly, že by Wheatley mohl Hornera nahradit, neboť jeho ambice stát se šéfem týmu byly známy, ale rozhodně jeho odchod nelze spojovat se skutečností, že tento posun nebyl realizován. Ostatně byl to právě Wheatley, kdo v roce 2006 přešel z Benettonu do Red Bullu a letos na jaře svým podpisem dopisu na podporu Hornera naznačil, že jejich vztahy jsou když nic jiného, tak korektní. Jiné hlasy dokonce oznamují, že dochází ke generační výměně a veteráni byli vyzvání, aby "udělali místo".
Red Bull má nyní možnost nahradit dvojici Newey-Wheatley z vlastních zdrojů, což pro něj paradoxně představuje jistou výhodu. Angažování někoho "zvenčí" by značně zatížilo týmový rozpočet, jenž je jak známo omezen finančním stropem. Proto už pár dní před Neweyho avizovaným odchodem dostal nabídku designer Pierre Wache. Ohledně Wheatleyovy pozice se objevuje jméno Verstappenova závodního inženýra Gianpiera Lambiase.
V každém případě se většina odborníků shoduje na faktu, že Red Bull téměř určitě nebude lovit v cizích vodách externí kandidáty - neřeší ani nijak dramaticky odchody svých dobře placených zaměstnanců; považuje je jednoduše za evoluční proces.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.