Než jsem stačil zprávu na světových serverech pořádně přečíst, už jsem našel první ohlasy o potápějící se lodi a prchajících hlodavcích. Ale tak jednoduché to samozřejmě není - pojďme se na oba případy podívat.
Historie se někdy opakuje - právě loni po Grand Prix Belgie odešel z postu šéfa francouzské stáje Otmar Szafnauer, po němž zůstalo u Alpine období zdánlivého bezvládí. Teprve před letošní sezónou byl do vedoucí role oficiálně jmenován Bruno Famin. Ovšem rok se s rokem sešel a Alpine musí řešit starý problém.
Během pátku bylo oznámeno, že Famin bude u týmu ve své funkci působit pouze do konce srpna, poté se přesune do Viry-Châtillon, kde bude mít na starosti veškeré aktivity spojené s motorářskou sekcí Renaultu. Podle Alpine se jedná o závěr náročné několikaměsíční technické restrukturalizace, v jejímž průběhu na začátku roku opustili své pozice technický ředitel Matt Harman a šéf aerodynamiky Dirk de Beer. Jejich místa zaujali David Sanchez (začátek května) a poté Michael Broadhurts (aerodynamika) a Vin Dhanani (vedoucí oddělení výkonu vozidel).
Někteří lidé spojují odchod Famina s osobou Flavia Briatoreho, jenž se v červnu stal výkonným poradcem společnosti Alpine a měl za úkol po tristním úvodu sezóny přispět k jejímu ozdravení: "Bude se soustředit na jisté oblasti týmu na nejvyšší úrovni. To znamená vyhledávání špičkových talentů, kontrolu a analýzu trhu pilotů, hodnocení současné struktury týmu a poradenství ve strategických sportovních otázkách," uvádělo se ve zdůvodnění.
"Za mým odchodem stojí více věcí, do sebe zapadajících. Hlavní je skutečnost, že se nacházíme v zajímavém bodě týkající se značky Alpine - máme projekt silnější než ten, který se na stole objevil před rokem. Pak tu je přerozdělení zdrojů v rámci značky pohonné jednotky F1, kde jsou stejně kvalifikovaní lidé jako ve značce samotné, podílejících se na vývoji špičkových technologií. Pak před několika týdny přišel nový poradce, s nímž se mi dobře pracuje. Ale myslím, že když se přesvědčil na vlastní oči o situaci v týmu, usoudil, že aby lidé ve Viry-Châtillon mohli odvádět dále svou úžasnou práci, musíme být spolu, protože je nutné dosáhnout patřičné transformace. Je jasné, že nadále půjdeme cestou globálního řízení týmu F1," vysvětloval Famin situaci mezi dvěma prvními tréninky na trati ve Spa-Francorchamps. Tým samotný prohlásil, že nový šéf bude veřejnosti oznámen v pravý čas.
Esteban Ocon míří k HaasuPoté, co byl podepsán Olivier Bearman a Haas oznámil, že pro příští rok nepočítá s Kevinem Magnussenem, byla ve čtvrtek před začátkem závodního víkendu zveřejněna informace, že Esteban Ocon podepsal s americkou stájí víceletou smlouvu, počínaje příštím ročníkem. Haas neopomněl pyšně sdělit, že od začátku existence tohoto týmu v roce 2016 bude Francouz v kokpitu prvním pilotem, jenž má na kontě vítěznou GP.
Ocon má na Haas určité vazby, protože už před deseti lety spolupracoval s nynějším šéfem Ayao Komatsuem během jeho prvních testů s vozem F1 - jednalo se o tehdejší Lotus a akce proběhla ve Valencii. Japonec byl tehdy závodní inženýr u této značky.
"Jsem potěšen, že jsme si Ocona zajistili pro náš tým. Jsem si vědom jeho talentu a naše osobní spolupráce sahá až k jeho prvním kontaktům s vozem F1. Své zkušenosti prokázal už tehdy, když právě v roce 2014 vyhrál ME formule 3. Stal se uznávaným pilotem a má na kontě i vítězství v Grand Prix. Přinese dostatek zkušeností nejen díky jeho jezdeckým vlastnostem, ale také díky práci s mnoha dalšími výrobci, což je pro naší organizaci v jejím růstu nezanedbatelný přínos. Pro Bearmana bude v příštím roce důležitý, potřebuje vedle sebe mít zkušeného kolegu, nicméně Estebanovi je teprve sedmadvacet, takže toho může hodně dokázat. Máme tak odhodlanou a dynamckou jezdeckou dvojici pro rok 2025 a už se těším, až Estebana u nás přivítám," vyzpovídal se Komatsu.
Kdo zaplní po Oconovi prázdné místo je ještě předmětem jednání, nicméně Pierre Gasly se nechal slyšet, že by na sedačce u Alpine viděl nejraději Carlose Sainze jr., jenž po angažmá Hamiltona po skončení letošní sezóny opustí tým Ferrari.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.
Liam Lawson čelí nejisté budoucnosti v Red Bullu. Přestože má před sebou teprve druhý závod za tým, jeho slabé výkony už vyvolaly obavy a spekulace o jeho dalším působení.
Tým Racing Bulls byl potrestán za nebezpečné vypuštění Isacka Hadjara během třetí části kvalifikace na Velkou cenu Číny, kdy se dostal do dráhy Maxe Verstappena.
Lewis Hamilton, po historickém vítězství ve sprintu pro Ferrari, plánuje "mistrovský plán" na vítězství v hlavním závodě. Přes páté místo v kvalifikaci věří, že úpravy auta a správná strategie mu pomohou bojovat s konkurencí o první místo.
Charles Leclerc označil výkon Ferrari v kvalifikaci na Velkou cenu Číny za realistický obraz aktuální formy týmu. Oba piloti se do závodu postaví z páté a šesté pozice.