Než jsem stačil zprávu na světových serverech pořádně přečíst, už jsem našel první ohlasy o potápějící se lodi a prchajících hlodavcích. Ale tak jednoduché to samozřejmě není - pojďme se na oba případy podívat.
Historie se někdy opakuje - právě loni po Grand Prix Belgie odešel z postu šéfa francouzské stáje Otmar Szafnauer, po němž zůstalo u Alpine období zdánlivého bezvládí. Teprve před letošní sezónou byl do vedoucí role oficiálně jmenován Bruno Famin. Ovšem rok se s rokem sešel a Alpine musí řešit starý problém.
Během pátku bylo oznámeno, že Famin bude u týmu ve své funkci působit pouze do konce srpna, poté se přesune do Viry-Châtillon, kde bude mít na starosti veškeré aktivity spojené s motorářskou sekcí Renaultu. Podle Alpine se jedná o závěr náročné několikaměsíční technické restrukturalizace, v jejímž průběhu na začátku roku opustili své pozice technický ředitel Matt Harman a šéf aerodynamiky Dirk de Beer. Jejich místa zaujali David Sanchez (začátek května) a poté Michael Broadhurts (aerodynamika) a Vin Dhanani (vedoucí oddělení výkonu vozidel).
Někteří lidé spojují odchod Famina s osobou Flavia Briatoreho, jenž se v červnu stal výkonným poradcem společnosti Alpine a měl za úkol po tristním úvodu sezóny přispět k jejímu ozdravení: "Bude se soustředit na jisté oblasti týmu na nejvyšší úrovni. To znamená vyhledávání špičkových talentů, kontrolu a analýzu trhu pilotů, hodnocení současné struktury týmu a poradenství ve strategických sportovních otázkách," uvádělo se ve zdůvodnění.
"Za mým odchodem stojí více věcí, do sebe zapadajících. Hlavní je skutečnost, že se nacházíme v zajímavém bodě týkající se značky Alpine - máme projekt silnější než ten, který se na stole objevil před rokem. Pak tu je přerozdělení zdrojů v rámci značky pohonné jednotky F1, kde jsou stejně kvalifikovaní lidé jako ve značce samotné, podílejících se na vývoji špičkových technologií. Pak před několika týdny přišel nový poradce, s nímž se mi dobře pracuje. Ale myslím, že když se přesvědčil na vlastní oči o situaci v týmu, usoudil, že aby lidé ve Viry-Châtillon mohli odvádět dále svou úžasnou práci, musíme být spolu, protože je nutné dosáhnout patřičné transformace. Je jasné, že nadále půjdeme cestou globálního řízení týmu F1," vysvětloval Famin situaci mezi dvěma prvními tréninky na trati ve Spa-Francorchamps. Tým samotný prohlásil, že nový šéf bude veřejnosti oznámen v pravý čas.
Esteban Ocon míří k HaasuPoté, co byl podepsán Olivier Bearman a Haas oznámil, že pro příští rok nepočítá s Kevinem Magnussenem, byla ve čtvrtek před začátkem závodního víkendu zveřejněna informace, že Esteban Ocon podepsal s americkou stájí víceletou smlouvu, počínaje příštím ročníkem. Haas neopomněl pyšně sdělit, že od začátku existence tohoto týmu v roce 2016 bude Francouz v kokpitu prvním pilotem, jenž má na kontě vítěznou GP.
Ocon má na Haas určité vazby, protože už před deseti lety spolupracoval s nynějším šéfem Ayao Komatsuem během jeho prvních testů s vozem F1 - jednalo se o tehdejší Lotus a akce proběhla ve Valencii. Japonec byl tehdy závodní inženýr u této značky.
"Jsem potěšen, že jsme si Ocona zajistili pro náš tým. Jsem si vědom jeho talentu a naše osobní spolupráce sahá až k jeho prvním kontaktům s vozem F1. Své zkušenosti prokázal už tehdy, když právě v roce 2014 vyhrál ME formule 3. Stal se uznávaným pilotem a má na kontě i vítězství v Grand Prix. Přinese dostatek zkušeností nejen díky jeho jezdeckým vlastnostem, ale také díky práci s mnoha dalšími výrobci, což je pro naší organizaci v jejím růstu nezanedbatelný přínos. Pro Bearmana bude v příštím roce důležitý, potřebuje vedle sebe mít zkušeného kolegu, nicméně Estebanovi je teprve sedmadvacet, takže toho může hodně dokázat. Máme tak odhodlanou a dynamckou jezdeckou dvojici pro rok 2025 a už se těším, až Estebana u nás přivítám," vyzpovídal se Komatsu.
Kdo zaplní po Oconovi prázdné místo je ještě předmětem jednání, nicméně Pierre Gasly se nechal slyšet, že by na sedačce u Alpine viděl nejraději Carlose Sainze jr., jenž po angažmá Hamiltona po skončení letošní sezóny opustí tým Ferrari.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.