Nikdo nemá rád, když po určité době přijde oznámení, že se mění pořadí z důvodu nějakého potrestání. Přesně to se stalo veteránovu F1 Fernandu Alonsovi, jenž se na základě udělené penalizace propadl v pořadí.
Fernando Alonso a George Russell spolu v závěrečných kolech australské Grand Prix sváděli tvrdý boj, jenž dlouho vyzníval pro někdejšího dvojnásobného šampiona, ačkoliv pilot Mercedesu se těšil výhodě lepších pneumatik, které měnil ve 46. kole, tedy o tři okruhy později než Španěl. Přišlo však 57. kolo a Russell v zatáčce Marina zamířil přímo přes štěrkovou plochu, aby po odrazu od levé bariéry a utrženým zadním kolem zůstal trčet uprostřed trati mírně nakloněn na levém boku.
Ke slovu se dostali sportovní komisaři, prozkoumali dostupné záběry, provedli rozhovor s oběma piloty a poté dospěli k názoru, že jízda Fernanda Alonsa byla "potenciálně nebezpečná". Reprezentant Aston Martinu dostal penalizaci v podobě 20 vteřin a propadl se tak za týmového kolegu a Cunodu na osmé místo.
"Ani pořádně nevím, co se přihodilo. Při nájezdu do zatáčky jsem byl půl vteřiny za Fernandem, pak jsem před apexem najednou doslova visel na jeho převodovce. Ztratil jsem vládu nad vozem a letěl z trati," popsal incident George Russell.
View this post on InstagramKomise, jejímž členem byl někdejší pilot F1 a vítěz tří Grand Prix, Brit Johnny Herbert, zdůvodnila potrestání Alonsa následovně: "Pilot nám vysvětlil, že měl v úmyslu projet šestou zatáčku odlišně, s jiným nájezdem a menší rychlostí, aby získal lepší výjezd." Z toho důvodu se Russellovi jevil jeho manévr jako nevyzpytatelný a značně ho překvapil.
"Telemetrie ukazuje, že Alonso zpomalil asi o 100 metrů dříve než v jiných pasážích závodu. Také zpomalil v místech, kde to jindy nedělal - ačkoliv šlo o takový úkon, že nebyl hlavním důvodem pro zpomalení jeho vozu - a podřadil tam, kde to jindy nedělal. Poté znovu řadil nahoru a zrychlil do zatáčky. Vysvětlil, že jeho plánem bylo zpomalit dříve, ale neodhadl přesně místo a poté musel učinit další kroky, aby znovu nabral rychlost. Tento manévr však způsobil, že se vozy dostaly nebezpečně blízko.
Komisaři se zaměřili pouze na znění předpisu, v němž se píše: »V žádném případě nesmí vůz zbytečně zpomalit, chovat se nevyzpytatelně nebo způsobem, jenž by mohl být považován za potenciální nebezpečí pro ostatní piloty nebo jakoukoli osobu na okruhu. Komisaři dále nebrali v úvahu dopad havárie a přiznávají, že nemají dostatek informací, aby určili do detailu povahu Alonsova manévru - zda mohl Russellovi způsobit problémy nebo (jak uvedl komisařům) pouze usiloval o lepší průjezd.
Měl tedy právo zvolit jiný průjezd zatáčkou? Ano. Měl by být odpovědný za okolnosti vedoucí k incidentu? Ne. Rozhodl se učinit mimořádný úkon, tedy změnit stopu, zpomalit a podřadit 100 metrů dříve než obvykle a s větší intenzitou, než aby jednoduše zmírnil kvůli průjezdu zatáčkou tempo? Ano, a sám to v popisu incidentu popsal. Proto komisaři dospěli k názoru, že provedl »potenciálně nebezpečný manévr« s ohledem na rychlost dosahovanou v onom místě okruhu.
FIA zadala pro tuto sezónu pokyn pro penalizace, aby byly zvýšeny nad základní hranici 10 vteřin, pokud se vyskytne nějaká přitěžující okolnost - v takovém případě bude zvážen průjezd boxovou uličkou. Právě v tomto případě se domníváme, že Alonsovo rozhodnutí učinit neobvyklý manévr je přitěžující okolností na rozdíl od prosté chyby," provedl vyčerpávající analýzu prohřešku Herbert.
Alonso tak byl potrestán 10 vteřinami a průjezdem boxovou uličkou - s ohledem na konec závodu mu byla druhá část trestu změněna na dalších 10 trestných vteřin. Kromě toho si do své licence připsal tři trestné body.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.