INTERLAGOS - NEJRYCHLEJŠÍ KOLA ZÁVODU A STRATEGIE; Nejrychlejší kolo Velké ceny Brazílie zajel s velkým náskokem Lando Norris s McLarenem, mezi nejlepší trojici kromě vítězného Maxe Verstappena patřil Daniel Ricciardo. S jakými strategiemi nastoupili piloti do závodu?
V Brazílii se jelo na 71 kol, pilot McLarenu svůj nejlepší pokus předvedl v tom 61., které zvládl za 1:12,486 min, což bylo o velký kus rychleji, než Verstappen s ještě lehčím vozem o 7 kol později - to byl Holanďan o 0,936 sekundy pomalejší.
Lando se Maxe po celý závod držel na dostřel, ale ke skutečnému útoku se dostal jen jednou krátce po startu, o vítězství Red Bull se nepochybovalo. McLaren však ukazuje, že stále dosahuje pokroku.
Třetí nejrychlejší kolo bylo naměřeno Danielovi Ricciardo, jenž na to Verstappenovo ztratil 0,444 s. Na body to kvůli poškození vozu v úvodní zatáčce po startu ale Australanovi žel nestačilo, jeho týmový kolega Juki Cunoda i přes několik chyb skončil devátý, AlphaTauri konkurenceschopná byla.
Pneumatiky a strategieDle předpokladů piloti volili dvouzastávkovou strategii měkká - středně-tvrdá - měkká směs. Verstappen si dojel pro své 52. vítězství v kariéře a 17. v letošní sezóně, čímž ustanovil nový rekord. S 85% úspěšností překonal také Alberat Ascariho, jenž v měl v roce 1952 úspěšnost 75%.
Závod byl velmi zábavný od začátku do konce. Po úvodní bouračce jsme viděli spoustu zajímavých manévrů a úspěných předjetí, nejvíce ze sedadel zvedalo diváky závěrečné drama mezi Fernandem Alonsem a Sergiem Pérezem, v kterém uspěl španělský veterán: cílem projel o 53 tisícin sekundy před Mexičanem!
To vše na dráze, která je k pneumatikám velmi přísná. Piloti se museli tvrdě pracovat na tom, aby je šetřili, ke konci svých stintů na to ale často přitlačili. Měkká (C4) směs fungovala lépe než středně-tvrdá (C3), protože poskytovala více přilnavosti a vozy se na ní méně smýkaly. Téměř všichni ji využili pouze na jeden (prostřední) stint.
Devatenáct z dvaceti jezdců si pro start závodu vybralo měkké pneumatiky, pouze Logan Sargeant s Williamsem začínal na středně-tvrdých. Po restartu svůj přístup k začátku však změnil, stejně jako Oscar Piastri volící opačný přístup (přezul z měkké na středně-tvrdou směs).
Třikrát se v boxech objevil pouze Ocon, který projel cílem jako desátý. Jeho týmový kolega Pierre Gasly s dvouzastávkovou strategií ale skončil o tři příčky výše.
Nejdelší stinty předváděly McLareny: Norris vydržel na středně-tvrdé směsi 32 kol, Piastri na měkké 28 kol.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.