INTERLAGOS - NEJRYCHLEJŠÍ KOLA ZÁVODU A STRATEGIE; Nejrychlejší kolo Velké ceny Brazílie zajel s velkým náskokem Lando Norris s McLarenem, mezi nejlepší trojici kromě vítězného Maxe Verstappena patřil Daniel Ricciardo. S jakými strategiemi nastoupili piloti do závodu?
V Brazílii se jelo na 71 kol, pilot McLarenu svůj nejlepší pokus předvedl v tom 61., které zvládl za 1:12,486 min, což bylo o velký kus rychleji, než Verstappen s ještě lehčím vozem o 7 kol později - to byl Holanďan o 0,936 sekundy pomalejší.
Lando se Maxe po celý závod držel na dostřel, ale ke skutečnému útoku se dostal jen jednou krátce po startu, o vítězství Red Bull se nepochybovalo. McLaren však ukazuje, že stále dosahuje pokroku.
Třetí nejrychlejší kolo bylo naměřeno Danielovi Ricciardo, jenž na to Verstappenovo ztratil 0,444 s. Na body to kvůli poškození vozu v úvodní zatáčce po startu ale Australanovi žel nestačilo, jeho týmový kolega Juki Cunoda i přes několik chyb skončil devátý, AlphaTauri konkurenceschopná byla.
Pneumatiky a strategieDle předpokladů piloti volili dvouzastávkovou strategii měkká - středně-tvrdá - měkká směs. Verstappen si dojel pro své 52. vítězství v kariéře a 17. v letošní sezóně, čímž ustanovil nový rekord. S 85% úspěšností překonal také Alberat Ascariho, jenž v měl v roce 1952 úspěšnost 75%.
Závod byl velmi zábavný od začátku do konce. Po úvodní bouračce jsme viděli spoustu zajímavých manévrů a úspěných předjetí, nejvíce ze sedadel zvedalo diváky závěrečné drama mezi Fernandem Alonsem a Sergiem Pérezem, v kterém uspěl španělský veterán: cílem projel o 53 tisícin sekundy před Mexičanem!
To vše na dráze, která je k pneumatikám velmi přísná. Piloti se museli tvrdě pracovat na tom, aby je šetřili, ke konci svých stintů na to ale často přitlačili. Měkká (C4) směs fungovala lépe než středně-tvrdá (C3), protože poskytovala více přilnavosti a vozy se na ní méně smýkaly. Téměř všichni ji využili pouze na jeden (prostřední) stint.
Devatenáct z dvaceti jezdců si pro start závodu vybralo měkké pneumatiky, pouze Logan Sargeant s Williamsem začínal na středně-tvrdých. Po restartu svůj přístup k začátku však změnil, stejně jako Oscar Piastri volící opačný přístup (přezul z měkké na středně-tvrdou směs).
Třikrát se v boxech objevil pouze Ocon, který projel cílem jako desátý. Jeho týmový kolega Pierre Gasly s dvouzastávkovou strategií ale skončil o tři příčky výše.
Nejdelší stinty předváděly McLareny: Norris vydržel na středně-tvrdé směsi 32 kol, Piastri na měkké 28 kol.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.