Nejrychlejší kola Velké ceny Spojených států zajeli piloti AlphaTauri Juki Cunoda a Daniel Ricciardo. Jaké pneumatikové strategie během ní týmy použily?
Japonský pilot 2 kola před koncem využil svého náskoku před Alexanderem Albonem a zajel k zastávce "zdarma." Po nasazení měkké směsi předvedl o 1,9 sekundy rychlejší kolo než vítězný Max Verstappen a vybojoval jeden mistrovský bod navíc.
Podobné taktiky využil o sedm kol dříve jeho týmový kolega Daniel Ricciardo, jemuž v této statistice patří druhá příčka. Piloti AlphaTauri jako jediní nasadili během závodu měkkou směs, které se jinak ostatní kvůli její nízké výdrži logicky vyhýbali.
Výtečnou rychlost jinak měly Mercedesy předvádějící nejrychlejší kola z vozů s klasickou strategií (Russell na středně-tvrdé směsi nejrychlejší ze všech). Německá stáj přivezla novinky, které konečně fungovaly. S ovladatelností vylepšeného auta byl spokojenější Lewis Hamilton, jenž však doplatil na příliš vysoké opotřebení kluzné desky pod vozem v důsledku sobotního sprintu a hrbolaté trati. Z velké ceny byl diskvalifikován podobně jako Charles Leclerc s Ferrari (více v originálním dokumentu FIA zde).
Pneumatiky a strategieVerstappen si dojel pro své 15 vítězství sezóny (50. v kariéře), čímž vyrovnal svůj loňský rekord. Využil k tomu predikované dvouzastávkové strategie středně-tvrdá - středně-tvrdá - tvrdá směs.
O výsledek tentokrát musel tvrdě bojovat - po startu z 6. místa postupně předjížděl soupeře včetně Landa Norrise, v závěru se bránil tlaku Hamiltona, jenž si vytvořil díky strategie výhodu v podobě čerstvějších pneumatik. K vážnějšímu útoku se ale nedostal.
Jednozastávková strategie byla již simulaci pomalejší, vyžadovala velmi pečlivý management pneumatik. Rozhodlo se pro ní překvapivě Ferrari, naštěstí pouze u Leclerca. Ten předvedl také nejdelší stint (viz obrázek dole), když na tvrdé směsi vydržel 33 kol. Nemohl na to ale moc tlačit jako soupeři. I když se ani ke konci závodu se nepotýkal s propadem výkonnosti kvůli degradaci, jeho tempo bylo kvůli tomu slabé a cílem před svou diskvalifikací projel šestý, přestože startoval z pole-position.
Ricciardo svůj pokus o jízdu na jednu zastávku zrušil ve 47. kole, když k mechanikům zamířil pro měkké pneumatiky, aby se pokusil o zajetí nejrychlejšího kola. To se mu povedlo, v závěru jej však překonal jeho týmový kolega, jak jsem zmínil v úvodu.
Na start si většina pilotů vybrala středně-tvrdou směsi, na tvrdých pneumatikách začínali pouze Nico Hülkenberg a Lance Stroll, kvůli změně nastavení vozů (špatně nastavené úrovně přítlaku) po sprintu vyráželi se svými týmovými kolegy Fernandem Alonsem a Kevinem Magnussenem z boxů.
Nejvhodnější směsí pro závod byla středně-tvrdá, protože nabízela více přilnavosti než tvrdá, ale její degradace nevedla k o mnoho pomalejším časům na kolo. Pirelli zdůrazňuje fakt, že během Velké ceny Spojených států nedocházelo k žádnému drolení.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.