Nejrychlejší kola Velké ceny Spojených států zajeli piloti AlphaTauri Juki Cunoda a Daniel Ricciardo. Jaké pneumatikové strategie během ní týmy použily?
Japonský pilot 2 kola před koncem využil svého náskoku před Alexanderem Albonem a zajel k zastávce "zdarma." Po nasazení měkké směsi předvedl o 1,9 sekundy rychlejší kolo než vítězný Max Verstappen a vybojoval jeden mistrovský bod navíc.
Podobné taktiky využil o sedm kol dříve jeho týmový kolega Daniel Ricciardo, jemuž v této statistice patří druhá příčka. Piloti AlphaTauri jako jediní nasadili během závodu měkkou směs, které se jinak ostatní kvůli její nízké výdrži logicky vyhýbali.
Výtečnou rychlost jinak měly Mercedesy předvádějící nejrychlejší kola z vozů s klasickou strategií (Russell na středně-tvrdé směsi nejrychlejší ze všech). Německá stáj přivezla novinky, které konečně fungovaly. S ovladatelností vylepšeného auta byl spokojenější Lewis Hamilton, jenž však doplatil na příliš vysoké opotřebení kluzné desky pod vozem v důsledku sobotního sprintu a hrbolaté trati. Z velké ceny byl diskvalifikován podobně jako Charles Leclerc s Ferrari (více v originálním dokumentu FIA zde).
Pneumatiky a strategieVerstappen si dojel pro své 15 vítězství sezóny (50. v kariéře), čímž vyrovnal svůj loňský rekord. Využil k tomu predikované dvouzastávkové strategie středně-tvrdá - středně-tvrdá - tvrdá směs.
O výsledek tentokrát musel tvrdě bojovat - po startu z 6. místa postupně předjížděl soupeře včetně Landa Norrise, v závěru se bránil tlaku Hamiltona, jenž si vytvořil díky strategie výhodu v podobě čerstvějších pneumatik. K vážnějšímu útoku se ale nedostal.
Jednozastávková strategie byla již simulaci pomalejší, vyžadovala velmi pečlivý management pneumatik. Rozhodlo se pro ní překvapivě Ferrari, naštěstí pouze u Leclerca. Ten předvedl také nejdelší stint (viz obrázek dole), když na tvrdé směsi vydržel 33 kol. Nemohl na to ale moc tlačit jako soupeři. I když se ani ke konci závodu se nepotýkal s propadem výkonnosti kvůli degradaci, jeho tempo bylo kvůli tomu slabé a cílem před svou diskvalifikací projel šestý, přestože startoval z pole-position.
Ricciardo svůj pokus o jízdu na jednu zastávku zrušil ve 47. kole, když k mechanikům zamířil pro měkké pneumatiky, aby se pokusil o zajetí nejrychlejšího kola. To se mu povedlo, v závěru jej však překonal jeho týmový kolega, jak jsem zmínil v úvodu.
Na start si většina pilotů vybrala středně-tvrdou směsi, na tvrdých pneumatikách začínali pouze Nico Hülkenberg a Lance Stroll, kvůli změně nastavení vozů (špatně nastavené úrovně přítlaku) po sprintu vyráželi se svými týmovými kolegy Fernandem Alonsem a Kevinem Magnussenem z boxů.
Nejvhodnější směsí pro závod byla středně-tvrdá, protože nabízela více přilnavosti než tvrdá, ale její degradace nevedla k o mnoho pomalejším časům na kolo. Pirelli zdůrazňuje fakt, že během Velké ceny Spojených států nedocházelo k žádnému drolení.
Mercedes si v pátečních trénincích v Montrealu vybojoval první a třetí místo, přičemž George Russell ujistil, že během svého nejlepšího kola ve druhém tréninku plně využil potenciál vozu a nijak nešetřil.
Hlavní kandidáti na titul ve Formuli 1, Lando Norris a Oscar Piastri, přiznali, že jejich páteční tréninky v Montrealu neprobíhaly podle očekávání a potýkali se s technickými i jízdními problémy.
Fred Vasseur před Velkou cenou Kanady apeloval na novináře, aby nezapomínali, že ve Formuli 1 jde především o lidi, ne jen o výsledky a techniku. Jeho výrok je jasnou výzvou k větší empatii a férovosti v mediálním zacházení se sportovci i týmy.
George Russell ovládl druhý trénink v Kanadě a společně s třetím Kimim Antonellim potvrdil silnou formu Mercedesu. Pro mladého Itala šlo o cenný výkon, kterým naznačil, že se s ním v budoucnu musí počítat.
Úřadující šampion Max Verstappen ovládl chaotický první trénink Velké ceny Kanady. Na kluzkém montrealském okruhu si nejlépe poradil s náročnými podmínkami s Williamsy v zádech.
Yuki Tsunoda zatím v barvách Red Bullu dosud nepřekročil deváté místo a před Velkou cenou Kanady přiznává, že potřebuje zlepšit výkony. Montreal vnímá jako ideální příležitost k restartu sezony a návratu do boje o body.
Max Verstappen před Velkou cenou Kanady přiznal, že další vítězství na tomto okruhu je tentokrát nepravděpodobné, a varoval před silou Mercedesu. Podle něj se konkurence výrazně přibližuje a letošní sezona bude mnohem těsnější než v minulosti.
Francouzský nováček Isack Hadjar naznačil, že by rád dokončil svou první sezonu ve Formuli 1 v barvách Racing Bulls. Po slibném začátku ročníku 2025 si buduje silnou pozici v týmu a svými výkony si říká o dlouhodobější důvěru vedení stáje. Hadjar tak dává jasně najevo, že si svou šanci v F1 hodlá udržet až do konce sezony a ideálně i dál.
Aston Martin momentálně drží devátou příčku v pořadí konstruktérů. Tým se zatím potýká s konzistentností výsledků, které nestačí na posun do vyšších pater tabulky. Přestože se občas daří sbírat důležité body, konkurence je silná a Martinům zatím chybí stabilita potřebná pro výraznější zlepšení v průběhu sezóny.
George Russell označil případný závodní zákaz pro Maxe Verstappena za oprávněný a připomněl, že pravidla musí platit pro všechny stejně bez ohledu na jméno. Verstappen má na kontě 11 trestných bodů a Russell zdůraznil, že pokud někdo překročí čáru, musí nést důsledky svých činů.
Lando Norris odmítl, že by Max Verstappen měl po incidentu se Georgem Russellem měnit svůj styl jízdy, a zdůraznil, že právě jeho agresivita patří k jeho úspěchům. Podle Norrise je Verstappenův přístup tím, co dělá Formuli 1 vzrušující, a nemá důvod ho zásadně měnit.
Max Verstappen čelí před závody v Kanadě a Rakousku hrozbě zákazu startu kvůli 11 trestným bodům, ale zůstává klidný a odmítá měnit svůj styl jízdy. Incident s Georgem Russellem ve Španělsku označil za chybu, kterou však nechce dále pitvat.