LOSAIL - NEJRYCHLEJŠÍ KOLA ZÁVODU; Nejrychlejší kolo a bod navíc si v Kataru připsal úřadující trojnásobný šampion Max Verstappen, který si pohodlně hlídal svůj odstup od McLarenů a bez potíží si dojel pro své 49. vítězství kariéry. Pro Pirelli šlo o problematický závod, během něhož došlo ale i na překonání jednoho světového rekordu.
Velmi dobré výkony předváděly o víkendu McLareny, když Oscar Piastri vyhrál sobotní sprint a včera dojel druhý, přičemž mu na pódiu vždy dělal společnost týmový kolega Lando Norris. Oba se střídali v zajíždění nejrychlejších kol závodu, než jejich zábavu v předposledním kole utnul Verstappen. Jeho závěrečný výstřel měl hodnotu 1:24,319 min, čímž je předstihl o více než půl sekundy.
Leclerc potvrdil slušnou rychlost Ferrari na jedno kolo, když na Piastriho ve svém nejlepším pokusu ztratil jen 71 tisícin sekundy. Jeho tempo však nebylo konzistentní, proto projel cílem až za Mercedesem Georgea Russella kolidujícího se svým příliš ambiciózním týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem již v první zatáčce - ten se svým nejrychlejším kole zařadil na pátou příčku před Fernanda Alonsa a Sergia Péreze.
Mezi nejpomalejší vozy v Kataru patřily vozy Williamsu, Haasu a AlphaTauri. Americká stáj však pro příští, domácí závod chystá velké vylepšení vozu, které by ji, jak doufá, mělo opět posunout do bojů o bodované pozice.
Pneumatiky a strategieOkruh postavený na předměstí Dauhá primárně pro závody motocyklů klade vysoké nároky na pneumatiky. Jedna zatáčka rychle střídá druhou, rovinek je poskrovnu, i když ta hlavní podél boxů měří přes kilometr a představuje skvělé místo pro předjíždění. Kombinace 16 zatáček řadí toto místo na mezi ty nejnáročnější okruhy kalendáře, zničení po závodě byli i piloti - vyčerpaný Piastri si raději před nástup na pódium lehl na podlahu (foto).
Pirelli přivezlo to nejtvrdší ze své nabídky - tvrdou C1 směs, o půl sekundy na kolo rychlejší středně-tvrdou C2 a o ještě o další sekundu rychlejší měkkou C3 směs. Během pátečních analýz však objevilo problém - mikrotrhliny na horních okrajích bočnic pneumatik, což přičítalo opakované jízdě přes obrubníky zejména v zatáčkách č. 12 a 13.
FIA pro sobotu v těchto místech po konzultaci s týmy a držitelem komerčních práv posunula limity dráhy, to však nestačilo. V zájmu bezpečnosti bylo stanoveno maximum 18 odjetých kol pro jakoukoliv směs, což znamenalo tři zastávky pro všechny.
Piloti díky tomu mohli jezdit po celý závod naplno a diváky bavila spousta předjížděcích manévrů a zajímavých soubojů, byť vše šlo na úkor pestrosti a volnosti v oblasti strategií. Trochu na to doplatil i Red Bull, který svůj monopost konstruoval tak, aby byl co nejšetrnější k pneumatikám - i díky tomu mu zřejmě McLaren dokázal být po celý závod poměrně blízko.
Většina pilotů do velké ceny startovala na středně-tvrdé směsi, výjimkou byli Bottas, Hamilton, Magnussen a Lawson na měkkých pneumatikách a Pérez začínající z boxové uličky na tvrdých.
V závěru nemůžu vynechat překonání jednoho rekordu: McLaren totiž ve 44. kole závodu přezul Norrise za 1,8 sekundy, čímž se dostal před Red Bull, jenž dlouho kraloval v této oblasti. Velmi rychlá byla také poslední zastávka Piastriho za rovné dvě vteřiny.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.