Nejrychlejší kolo Velké ceny Itálie zajel Oscar Piastri s McLarenem, bod navíc si z Monzy ale neodváží. Jak si vedli ostatní a jaké strategie volili?
Mladý Australan zajel neplánovaně do boxů ve 41. kole ke druhé zastávce poté, co do něj v brzdné zóně narazil Lewis Hamilton a poškodil mu přední křídlo. Po nasazení použité středně-tvrdé směsi hned předvedl nejrychlejší kolo - o 0,168 sekundy tím překonal zápis vítězného Maxe Verstappena z 33. kola. Mistrovský bod navíc ale Piastrimu nebyl připsán proto, že skončil mimo bodovanou desítku, což je dle pravidel nutná podmínka.
Red Bully byly na rozdíl od kvalifikace v závodním režimu opět nejrychlejší a jeho piloti se dostali před oba rudé vozy - pro stříbro před Carlosem Sainzem si dojel Sergio Pérez, byť v nejlepších pokusech na něj ztratil 21 tisícin sekundy.
Mercedes měl třetí nejrychlejší auto, McLaren doplácel na nízkou maximální rychlost, kterou dosahoval na rovinkách. Pro Monzu nepřivezl žádné nové díly, jen trochu zmenšil plochu předního a zadního křídla. Kvůli tomu očekával, že na tom se svou konkurenceschopností bude bídně. Hůře na tom byly také Aston Martiny, které v nejrychlejších kolech předčily i vozy Alfy Romeo.
Pneumatiky a strategieDo závodu startovala většina pilotů na středně-tvrdé (C4) směsi, pouze Bottas, Hamilton a Magnussen zkoušeli alternativní strategii tvrdá (C3) - středně-tvrdá, která byla o půl sekundy na kolo rychlejší. Ještě rychlejší (o 4 desetiny sekundy) měkká (C5) směs ve velké ceně šanci vůbec nedostala.
Důvodem bylo to, že v Monze týmy jako obvykle volily jednozastávkovou strategii s delšími stinty. Dvakrát se v boxech objevil pouze Gasly, Lawson, Piastri, Zhou a oba Haasy. S výjimkou zmiňovaného Piastriho a jeho kolize s Hamiltonem ostatní k výměně pneumatik zamířili kvůli poklesu výkonnosti pneumatik v prvním stintu.
I když si Verstappen dojel pro rekordní 10. vítězství v řadě za sebou, tak Velká cena Itálie nabídla skvělou podívanou - tifosi ze sedadel zavedaly až do posledního kola zejména souboje mezi piloty Ferrari, bojovalo se však i za nimi.
Teplota dráhy přesahovala 40 °C, což vedlo k trochu vyšší degradaci pneumatik. Směsi sice byly měkčí než loni, piloti přesto pneumatiky moc šetřit nemuseli, jak šlo vidět ze soubojů napříč polem. Monza uzavřela evropskou část sezóny Formule 1, která se nyní přesune do Singapuru, kde se bude závodit za 2 týdny.
Příští týden na ní ale ještě budou testovat Alpine a Red Bull hladké pneumatiky Pirelli pro příští sezónu, zatímco Ferrari bude zkoušet nová řešení do deště na své domácí dráze ve Fioranu.
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.
Christian Horner nebude na startovním roštu v Belgii poprvé po téměř 21 letech. Po náhlém odvolání z čela Red Bullu zůstává mimo dění Formule 1 a sezona 2025 pro něj předčasně skončila.
Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.
Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.
Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.