My dříve narození pamatujeme sezóny bohaté na počet týmů i pilotů. Už několik let ale platí omezení a několik výběrových řízení v podstatě pouze nahrazovalo odpadlíky novými adepty, ale ani těch nebylo mnoho. Je tedy šance, že bychom za pár let viděli na roštu 22 pilotů?
Fanoušci si stále více stěžují, že F1 se stává víc a víc jednotvárnou. Nabízí se pochopitelně otázka, zda by rozšíření startovního pole přineslo nějakou změnu nebo by šlo pouze o epizodní záležitost. Jenže pokud se nějaká věc neprovede, skončíme v rovině dohadů. Nehledě k tomu, že tu je jedna poměrně důležitá věc.
Jak poznamenal prezident FIA Ben Sulayem, povinností automobilové federace je otevřít vstupní proces postavený na základě Convention de la Concorde. Ta totiž připouští účast až 12 týmu, samozřejmě za předpokladu, že bezezbytku splní nezbytné podmínky.
Názory na rozšíření pole jsou rozličné. Generální ředitel F1 Stefano Domenicali se domnívá, že účast jedenáctého týmu uvítá, pokud nový účastník přidá hodnotu po sportovní stránce. S tím se koneckonců ztotožňují i další šéfové týmů v paddocku a podporuje Greg Maffei, generální ředitel Liberty Media. Ale to ještě neznamená, že jsou svolní s příchodem jedenáctého týmu.
"Myslím, že mezi naším a Stefanovým názorem je soulad v tom, že máme deset skvělých týmů a jsme opravdu nadšení tím, co předvádějí. Proběhl přípravný proces přidávání dalších stájí, ale laťka je nastavená hodně vysoko. A v tuto chvíli není dostatečně jasné, jakou hodnotu by nový, jedenáctý tým přidal. Mohu uvést, že mezi ostatními týmy panuje ohledně přijetí nováčka velká nejistota. FIA i naše organizace vedla o problematice produktivní diskuse. Shodujeme se ve všem a na všem? Nikoli, debatujeme o tom a doufáme, že celou věc vyřešíme," vysvětluje Maffei.
Řídící orgán F1 v současnosti zkoumá předložené návrhy potenciálních adeptů na místo ve startovním poli. Domenicali je přesvědčen, že dohody týkající se jedenáctého týmu se s FIA nakonec podaří dosáhnout - podle jeho slov by měla odpověď na danou otázku padnout příští měsíc.
"FIA zahájila onen proces, což je v její pravomoci. Čekáme na konečné rozhodnutí. Věřím, že v této debatě najdeme společnou řeč, protože jak Maffei podotkl, hodnota týmů a hodnota podnikání je dnes opravdu hodně silná. Proto jsem přesvědčen, že definitivní informaci budeme mít k dispozici hodně brzy, odhaduji koncem září. Rozhovory dále pokračují, protože dynamika tohoto sportu je opravdu skvělá. Samozřejmě ale nehodláme pospíchat. Podle mého názoru vše směřuje k pozitivnímu závěru zmíněných diskusí, a to jak mezi týmy, tak s FIA," uzavírá Domenicali. Jak jste si ale dozajista všimli, přes jeho květnaté vyjadřování v jeho řeči nenajdeme konkrétní vyjádření, zda rozšíření podporuje nebo ne. Mnozí fanoušci jsou přesvědčeni, že mu nakloněn příliš není.
Aston Martin momentálně drží devátou příčku v pořadí konstruktérů. Tým se zatím potýká s konzistentností výsledků, které nestačí na posun do vyšších pater tabulky. Přestože se občas daří sbírat důležité body, konkurence je silná a Martinům zatím chybí stabilita potřebná pro výraznější zlepšení v průběhu sezóny.
George Russell označil případný závodní zákaz pro Maxe Verstappena za oprávněný a připomněl, že pravidla musí platit pro všechny stejně bez ohledu na jméno. Verstappen má na kontě 11 trestných bodů a Russell zdůraznil, že pokud někdo překročí čáru, musí nést důsledky svých činů.
Lando Norris odmítl, že by Max Verstappen měl po incidentu se Georgem Russellem měnit svůj styl jízdy, a zdůraznil, že právě jeho agresivita patří k jeho úspěchům. Podle Norrise je Verstappenův přístup tím, co dělá Formuli 1 vzrušující, a nemá důvod ho zásadně měnit.
Max Verstappen čelí před závody v Kanadě a Rakousku hrozbě zákazu startu kvůli 11 trestným bodům, ale zůstává klidný a odmítá měnit svůj styl jízdy. Incident s Georgem Russellem ve Španělsku označil za chybu, kterou však nechce dále pitvat.
Lewis Hamilton vyjádřil jasnou podporu šéfovi Ferrari Frédéricovi Vasseurovi, jehož pozice byla v poslední době předmětem spekulací. Podle něj je Vasseur skvělý lídr, kterému plně důvěřuje a s nímž má dlouhodobě dobrý vztah.
S rostoucím tlakem na Freda Vasseura Ferrari zvažuje možné změny ve vedení týmu. Novým kandidátem na jeho místo je Antonello Coletta, což svědčí o nejistotě a snaze zlepšit výkonnost stáje.
Flavio Briatore už nehovoří tak jistě o budoucnosti Franca Colapinta v Alpine jako dříve, a po třech slabých závodech se pozice argentinského nováčka začíná otřásat. Tlak na výsledky roste a v týmu, kde rozhoduje výkon, nemusí mít prostor pro druhé šance.
Jeden z klubů, které stály u zrodu FIA, nedávno překvapivě ostře zaútočil na prezidenta této organizace, Mohammeda Ben Sulayema. Tento krok vyvolal nečekané vlny kritiky a přinesl do vedení mezinárodní automobilové federace napětí, které dosud nebylo veřejně známo.
Oscar Piastri v hektickém světě Formule 1 zaujímá svým neotřesitelným klidem a vyrovnaností. Tato schopnost mu pomáhá zvládat tlak a dělat správná rozhodnutí v boji o mistrovský titul.
Přestup Lewise Hamiltona k Ferrari zůstává pro Davida Coultharda záhadou, protože podle něj znamenal nečekaný konec dlouholetého a velmi úspěšného partnerství s Mercedesem bez zjevného důvodu.
Helmut Marko přiznal, že původně nevěřil, že by se Max Verstappen mohl stát jedním z velikánů F1. Dnes už ale uznává, že trojnásobný šampion překonal veškerá očekávání svou disciplínou i vyspělostí.
Sezona 2025 Formule 1 právě začala, ale pozornost už směřuje k novým pravidlům pro rok 2026, kdy Red Bull převezme výrobu motorů ve spolupráci s Fordem, který zdůrazňuje význam elektrifikace.