SPA-FRANCORCHAMPS - NEJRYCHLEJŠÍ KOLA ZÁVODU; Nejrychlejší kolo Velké ceny Belgie předvedl v samotném závěru Lewis Hamilton, na své konto díky tomu získal o jeden mistrovský bod navíc. O kolik předčil vítězného Maxe Verstappena? Podíváme se také na strategický majstrštyk McLarenu, jenž díky chytrému rozhodnutí dostal svého jezdce zpět do první desítky.
Pilot Mercedesu byl ve svém nejlepším pokusu o 1,617 sekundy rychlejší než lídr šampionátu, k tomu je ale třeba dodat, že si v samotném závěru zajel pro čerstvé pneumatiky, zatímco Verstappen svůj čas dosáhl o 12 kol dříve s těžším vozem. Sice žádal o totéž co Hamilton, tedy o zastávku navíc a vylepšení svého rekordu, to mu ovšem šéf týmu Christian Horner rádiem zamítl slovy: "Tentokrát ne, Maxi."
Třetí nejlepší čas patří Williamsu, který po rovinkách díky nižšímu přítlaku létal, jenže také rychleji opotřebovával pneumatiky a do boxů zamířil hned třikrát (viz níže). Albon byl o 0,9 sekundy pomalejší než Verstappen, za ním se umístili Nico Hülkenberg a Guanyu Zhou.
Pérez byl s druhým Red Bullem o 3 sekundy pomalejší než Hamilton, 1,4 s za svým týmovým kolegou, což dokládá to, jak skvělý je Verstappen v závodech - GP Belgie vyhrál potřetí za sebou. Leclerc, jenž byl v cíli třetí se ztrátou 32,259 s, zajel až sedmé nejrychlejší kolo.
Pneumatiky a strategie
V průběhu velké ceny zapršelo, ale na její průběh to nemělo významnější vliv vzhledem k malému množství vody a trvání přeháňky. Skvělý strategický tah na jejím počátku, kdy týmy nervózně sledovali meteoradar a data, aby ve správnou chvíli přešly na přechodné pneumatiky, předvedl McLaren.
Ten Norrise povolal jako prvního do boxů, ovšem nenazul mu intermediálky, ale zdánlivě nelogicky rovnou měkkou směs (C4), a zachránil mu tak závod. Lando se do té doby s vozem nastaveným na vyšší přítlak propadal až na samotný chvost pole, poté začal najednou létat o 3 - 4 sekundy rychleji než všichni ostatní. A než okopírovali jeho strategii, byl zpět na sedmém místě.
Na rovinkách sice nedokázal předjíždět (i s DRS byl o 25 km/h pomalejší než nejrychlejší), ale předvedl několik krásných manévrů v zatáčkách a před většinu soupeřů se dostal přes boxy díky dřívější zastávce. Měkkou směs si hlídal celých 27 kol až do cíle, díky tomu nemusel do boxů potřetí, což byla chyba Williamsu, který pro třetí, krátký stint zvolil středně-tvrdou (C3).
Degradace měkké a středně-tvrdé směsi odpovídala simulacím díky nízkým teplotám, které přispěly rovněž k tomu, že tvrdá směs (C2) nebyla moc konkurenceschopná a objevila se jen chvíli (12 kol) u McLarenu.
Všechny týmy krom Williamsu vsadily na dvouzastávkovou strategii, tři piloti si vystačili dokonce s jedinou zastávkou (Gasly, Russell a Stroll). Do závodu startovalo 13 jezdců na měkké směsi, sedm na středně-tvrdé (Alonso, Cunoda, Hülkenberg, Norris, Piastri, Russell a Stroll).
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.