SPA-FRANCORCHAMPS - NEJRYCHLEJŠÍ KOLA ZÁVODU; Nejrychlejší kolo Velké ceny Belgie předvedl v samotném závěru Lewis Hamilton, na své konto díky tomu získal o jeden mistrovský bod navíc. O kolik předčil vítězného Maxe Verstappena? Podíváme se také na strategický majstrštyk McLarenu, jenž díky chytrému rozhodnutí dostal svého jezdce zpět do první desítky.
Pilot Mercedesu byl ve svém nejlepším pokusu o 1,617 sekundy rychlejší než lídr šampionátu, k tomu je ale třeba dodat, že si v samotném závěru zajel pro čerstvé pneumatiky, zatímco Verstappen svůj čas dosáhl o 12 kol dříve s těžším vozem. Sice žádal o totéž co Hamilton, tedy o zastávku navíc a vylepšení svého rekordu, to mu ovšem šéf týmu Christian Horner rádiem zamítl slovy: "Tentokrát ne, Maxi."
Třetí nejlepší čas patří Williamsu, který po rovinkách díky nižšímu přítlaku létal, jenže také rychleji opotřebovával pneumatiky a do boxů zamířil hned třikrát (viz níže). Albon byl o 0,9 sekundy pomalejší než Verstappen, za ním se umístili Nico Hülkenberg a Guanyu Zhou.
Pérez byl s druhým Red Bullem o 3 sekundy pomalejší než Hamilton, 1,4 s za svým týmovým kolegou, což dokládá to, jak skvělý je Verstappen v závodech - GP Belgie vyhrál potřetí za sebou. Leclerc, jenž byl v cíli třetí se ztrátou 32,259 s, zajel až sedmé nejrychlejší kolo.
Pneumatiky a strategie
V průběhu velké ceny zapršelo, ale na její průběh to nemělo významnější vliv vzhledem k malému množství vody a trvání přeháňky. Skvělý strategický tah na jejím počátku, kdy týmy nervózně sledovali meteoradar a data, aby ve správnou chvíli přešly na přechodné pneumatiky, předvedl McLaren.
Ten Norrise povolal jako prvního do boxů, ovšem nenazul mu intermediálky, ale zdánlivě nelogicky rovnou měkkou směs (C4), a zachránil mu tak závod. Lando se do té doby s vozem nastaveným na vyšší přítlak propadal až na samotný chvost pole, poté začal najednou létat o 3 - 4 sekundy rychleji než všichni ostatní. A než okopírovali jeho strategii, byl zpět na sedmém místě.
Na rovinkách sice nedokázal předjíždět (i s DRS byl o 25 km/h pomalejší než nejrychlejší), ale předvedl několik krásných manévrů v zatáčkách a před většinu soupeřů se dostal přes boxy díky dřívější zastávce. Měkkou směs si hlídal celých 27 kol až do cíle, díky tomu nemusel do boxů potřetí, což byla chyba Williamsu, který pro třetí, krátký stint zvolil středně-tvrdou (C3).
Degradace měkké a středně-tvrdé směsi odpovídala simulacím díky nízkým teplotám, které přispěly rovněž k tomu, že tvrdá směs (C2) nebyla moc konkurenceschopná a objevila se jen chvíli (12 kol) u McLarenu.
Všechny týmy krom Williamsu vsadily na dvouzastávkovou strategii, tři piloti si vystačili dokonce s jedinou zastávkou (Gasly, Russell a Stroll). Do závodu startovalo 13 jezdců na měkké směsi, sedm na středně-tvrdé (Alonso, Cunoda, Hülkenberg, Norris, Piastri, Russell a Stroll).
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.
Liam Lawson čelí nejisté budoucnosti v Red Bullu. Přestože má před sebou teprve druhý závod za tým, jeho slabé výkony už vyvolaly obavy a spekulace o jeho dalším působení.
Tým Racing Bulls byl potrestán za nebezpečné vypuštění Isacka Hadjara během třetí části kvalifikace na Velkou cenu Číny, kdy se dostal do dráhy Maxe Verstappena.
Lewis Hamilton, po historickém vítězství ve sprintu pro Ferrari, plánuje "mistrovský plán" na vítězství v hlavním závodě. Přes páté místo v kvalifikaci věří, že úpravy auta a správná strategie mu pomohou bojovat s konkurencí o první místo.
Charles Leclerc označil výkon Ferrari v kvalifikaci na Velkou cenu Číny za realistický obraz aktuální formy týmu. Oba piloti se do závodu postaví z páté a šesté pozice.