HUNGARORING - NEJRYCHLEJŠÍ KOLA ZÁVODU; Nejrychlejší kolo Velké ceny Maďarska a bod navíc bez jakýchkoliv potíží získal její vítěz Max Verstappen, který i dnes jasně vyčníval nad konkurencí. Jaké při tom týmy použily pneumatikové strategie?
Holanďan s Red Bullem předvedl v 53. kole závodu čas 1:20,504 min, čímž o 1,1 sekundy předčil pokus druhého Lewise Hamiltona s Mercedesem. Jeho týmový kolega George Russell byl o dalších 0,65 sekundy zpět.
Lando Norris byl s McLarenem byl ještě o 2 setiny horší - obsadil čtvrtou příčku. Sergio Pérez, jenž jej v závěru marně stíhal skončil, končí v tomto pořadí hned za ním, ovšem před oběma vozy Ferrari.
Druhý pilot McLarenu Oscar Piastri byl ve svém nejlepším pokusu o 0,55 sekund pomalejší než jeho týmový kolega, což stačilo na osmou pozici. Do první desítky se vešli ještě Fernando Alonso a Juki Cunoda.
Pneumatiky a strategieTýmy si v kvalifikaci poprvé vyzkoušely nová pravidla (pouze tvrdé pneumatiky pro Q1, středně-tvrdé pro Q2 a pouze měkké pro Q3) stejně jako o stupeň měkčí směsi než v minulosti - tento experiment bude zopakován v záři v Monze na okruhu se zcela odlišnými vlastnostmi.
Kvalifikace byla díky tomu méně předvídatelná než obvykle, protože piloti čelili nové výzvě - rychle se přizpůsobit jiné směsi. To, že pro závod měli k dispozici dvě sady z každé směsi přispělo k větší flexibilitě v oblasti strategií.
Za horkého počasí (trať 53 °C) všichni piloti sáhli po dvou výměnách pneumatik, s vysokou degradací ale paradoxně neměl nikdo problémy. Čtyři z nich dokonce použili měkkou směs hned pro start závodu. Vítězné duo zvolilo strategii středně-tvrdá - tvrdá - středně tvrdá, u ostatních jsme viděli různé permutace dvouzastávkových strategií.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.