Nelze přehlédnout, že návrat Daniela Ricciarda po půl roce do závodního kokpitu, navíc na "místo činu" v rodině Red Bullu, vyvolal patřičnou odezvu. Jak už to bývá, okamžitě se vyrojily dohady, co se doopravdy za angažováním čtyřiatřicetiletého Australana skrývá.
Mnozí fanoušci netrpělivě vyhlížejí víkendovou Grand Prix Maďarska, kde se poprvé po odchodu od McLarenu představí Daniel Joseph Ricciardo, věčně usměvavý rodák z Perthu, jemuž končí půlroční "prázdniny". Určitě si je dobře vědom obtížného postavení nejen svého, ale i týmu, jenž měl určitě větší ambice, než doposud získané dva body a poslední místo v Poháru konstruktérů.
S ohledem na Ricciardovu závodní minulost a dosažené úspěchy - 8 vítězství, 3 pole-position a 32 pódiovým umístění - se mnozí začali zaobírat otázkou, zda náhrada za vyhozeného Nycka de Vriese není jen nástupnické pole pro comeback do řad Red Bullu. Ostatně nejsou to jen fanoušci, něco podobného naznačil v podcastu F1 Nation i šéf stáje Christian Horner.
"V tuhle chvíli se jeho návrat týká doby do konce sezóny, takže žádné další kombinace nebo očekávání neexistují. Poskytli jsme Daniela týmu AlphaTauri na zbývající závody letošního roku. Je také zřejmé, že našimi piloty i pro příští rok budou Max a Checo, ale vždy je dobré mít nějakého kvalitního nebo talentovaného pilota v záloze. Myslím si, že Ricciardo chce svého působení v AlphaTauri využít jako možnost usilovat v roce 2025 o místo u Red Bullu," přilévá olej do ohně dohadů Horner.
Šéf letošní nejúspěšnější stáje, jenž 16. listopadu oslaví kulaté padesátiny, vysvětlil rozhodnutí nabídnout Ricciardovi sedačku v AlphaTauri jeho výkonem při testu pneumatik v Silverstone, kdy se letos poprvé posadil do monopostu RB19. Rozhodující byl pro Hornera jeho čas, jímž by se po jistých korekcích v oblasti paliva, pneumatik a stavu trati mohl kvalifikovat do první řady - Christianovo rozhodnutí pak bylo velmi rychlé.
"Šel jsem se na test podívat a největší dojem na mě udělala skutečnost, že Ricci s tímto autem nejezdil sedm měsíců a ve třetím nebo čtvrtém kole dosáhl času v odstupu jedné vteřiny od těch, kterých dosáhli naši piloti. První výjezd na »pořádných« pneumatikách naznačil, že jeho sebevědomí roste s každým kolem. Někdy kolem sedmého kola dosáhl času, s nímž by za jistých okolností stanul v čele startovního pole - to bylo ohromně působivé," vysvětluje Horner pozadí Danielova angažmá.
Mezi dalšími otázkami se pochopitelně objevil i dotaz, zda Ricciardo po dřívějších úspěších nebere návrat k AlphaTauri jako určitou degradaci. To Horner rázně popřel a zdůraznil, že ze strany Australana nepadlo jediné zpochybňující slovo nebo nezaregistroval jakýkoli náznak neochoty přijmout novou výzvu.
"Nejdřív bylo nutné si ujasnit, že má zájem. Usednout do AlphaTauri je něco docela jiného než pilotovat Red Bull. Ale i tady jsou jisté výzvy a my se chtěli ujistit, že jeho hlavním cílem bude postoupit z Q1. Zdálo se mi, že je víc než šťastný, že se opět vrací do závodního režimu, na startovní rošt a je znovu pilotem F1," vysvětlil Horner a zároveň odpověděl i na otázku, proč nedostal příležitost talentovaný Liam Lawson. Boss Red Bullu prohlásil, že by bylo "nefér" místo tak zkušeného pilota jakým je Ricciardo posadit do kokpitu nováčka. Dodal, že v tom jistou roli hrálo i zklamání, že de Vries nenaplnil očekávání v něj vkládaná.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.