Třetina sezóny F1 je minulostí a přestože v posledních závodech francouzský tým získal několik slušných výsledků, pořád se nenacházejí na pozicích, které si předsevzali. Nicméně nepodléhají nervozitě a hledají přiměřené řešení.
V Kanadě se Gasly postaral o přerušení prvního tréninku, když nedobrovolně zastavil a hlásil na boxovou zídku selhání hnacího hřídele. Ona "šílená" chyba však byla podstatně triviálnější - do volantu přestalo proudit napětí a tím došlo k reakci spojky. Nebyl to jediný problém - v GP Ázerbajdžánu porucha hydrauliky způsobila požár Gaslyho motoru v prvním tréninku a Ocon v téže relaci zaznamenal škodu převodovky.
"Musíte prostě vše restartovat, všechno zpětně projít. Ověřit si, jestli nebylo někde s něčím špatně zacházeno nebo došlo k únavě materiálu. Musíme pochopit, proč se nám nedaří. Ano, máme určité problémy se spolehlivostí a musíme se s nimi vypořádat. Ale ani kvůli jedné věci nepropadáme panice. Jsem přesvědčen, že všechny nepříjemnosti dáme do pořádku," uvedl sportovní ředitel týmu Alan Permane.
Poněkud zmaten byl tým po kanadském defektu Gaslyho v Montrealu. Permane jej hodnotí jako "hodně podivný" - došlo totiž k němu v oblasti, která je od roku 2008 "neprůstřelná".
"Upřímně, za to musíme převzít odpovědnost. Problém s volantem u Pierrova vozu, to je naprostá hrůza. Zkoumali jsme elektroniku. Daný díl kupujeme a myslím, že je používán pravděpodobně na každém volantu. Design se od roku 2008 nezměnil. Nám selhalo napájení a odešla spojka. Proto jsme přijali od Pierra hlášení, že selhal hnací hřídel. Ale ve skutečnosti byla postižena spojka. Jsou to složité záležitosti," pokračuje Permane.
Inovace pokračují
Permane dále vysvětluje, že brzy bude instalována nová podlaha, protože Alpine se snaží postupovat podle trendu z roku 2022 přinášet aktualizace odpovídající simulacím v aerodynamickém tunelu. Počítá, že agresivní vývojová křivka bude znamenat postupná zlepšení Alpine v každém z nadcházejících závodů.
"Některé věci přijdou. V každém závodě se bude něco dít. Už víme, co lze očekávat ve Spielbergu. Pracujeme na nové podlaze, je to další cyklus. Nejsem si jistý, jestli to bude propojeno s aerodynamikou a zasáhne to do designu, nebo se podaří zvýšit přítlak, ale ona nová podlaha je jistotou. Jde o kontinuální postup a jsem si jistý, že v každém závodě nějakou změnu do dokumentu FIA nahlásíme," uzavírá Permane.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.