Loni touto dobou mělo Ferrari na kontě dvě vítězství a s nimi celkem osm umístění na stupních vítězů. Letos prozatím jedno jediné. Zdá se, že útok na výsluní se opět odkládá, ale to neznamená, že v Maranellu po čtvrtině šampionátu hodlají složit ruce do klína.
Tým rudých ořů přivezl do Miami inovovanou SF-23 s vylepšeným designem podlahy a revidovanou geometrií v oblasti zadních kol. Cílem mělo být dosažení "vlídnějšího" chování vozu. Jenže Leclerc dvakrát havaroval a on i týmový kolega Sainz jr. si stěžovali na "nulovou flexibilitu". Přeloženo do srozumitelnějšího jazyka: práce s pneumatikami se pro ně stala problematická a de facto jim znemožnila jakkoli měnit během závodu strategii.
Dvojice sice v prvním tréninku označila vůz za méně vyhraněný, ale postupně se s ním stále více trápila. Ferrari nadále uvádí, že na vrcholu priorit pro další závody je provést takové úpravy, aby byl monopost SF-23 více "předvídatelný" - samozřejmě ze strany pilotů.
Prezentaci upraveného vozu v Miami před novináři vedl Jock Clear a dle jeho vyjádření jsou jízdní vlastnosti SF-23 kombinací nastavení a aerodynamických vlastností. "Vždy je to spojení obou ploch. U nového aerodynamického balíčku nasazeného v zimě nám také chvíli trvalo, než jsme dospěli k odpovídajícímu nastavení. Náš podvozek napomáhá tomu, aby se auto dostalo do lepšího provozního okna. Bude třeba omezit některé "špičky" - hlavním cílem je dosáhnout celkově příznivějšího chování, aby jezdci měli ve vůz větší důvěru."
Těšíme se do Emilia Romagna
Před závodem v Imole chystá Ferrari další aktualizace, s nimiž počítá i pro následující závod ve Španělsku. Zásadní změny budou doprovázeny reprofilovaným předním křídlem ze Saúdské Arábie a podlahou z Miami. Podle Cleara je důležitá revize integrace podlahy se zadním křídlem a pneumatikami - jedná se o kritickou oblast. Umocnilo ji i nařízení o zvýšení hrany podlahy o 15 mm, aby se předešlo loni tolik kritizovanému "bouncingu".
"Světlá výška má obrovský vliv na celý balík týkající se přítlaku. Podlaha a zadní křídlo ho generuje značné množství, ale vše je vzájemně propojené. Proto se vývojem zabývá tolik lidí. Pasáž těsně před zadními koly ovládá průtok vzduchu - jde buď z kola ven nebo dovnitř, do difuzoru. Jedná se o poměrně jemné změny, jenže z aerodynamického hlediska jsou poměrně značné. Vše je jen reakcí, zpětnou vazbou na ohlasy pilotů z prvních čtyř letošních Grand Prix. Vzduch lze lehce změnit - pilot bude mít konzistentnější vyvážení v nízké, střední, vysoké rychlosti a při brzdění. Ve všech sférách, kde dochází k pohybu podlahy, můžeme zkusit udělat vůz trochu »příznivější« a tím pádem předvídatelnější pro piloty," dodává Clear.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.