Byl to vlastně smutný paradox. Jeden Brazilec svým jednáním dost možná připravil svého krajana o životní úspěch. Syn trojnásobného mistra světa Nelsona Piqueta se po 15 letech rozhodl vyjasnit celou záležitost - dost možná ve světle snah Felipe Massy změnit historii.
Patnáct let není tak dávno, aby si mnozí z nás ten okamžik nepamatovali. Patnáctý závod sezóny 2008, Grand Prix v ulicích Singapuru. Na konci 12. kola zajíždí do boxů Fernando Alonso, dvě kola nato rozbíjí svůj vůz jeho týmový kolega Nelson "Nelsinho" Piquet jr.
Španěl tím získává proti mnohým pilotům výhodu, protože ve chvíli výjezdu Safety Caru na trať už minuli vjezd do boxové uličky, navíc Felipe Massa zpacká zastávku v boxech, z nichž odjede s utrženou tankovací hadicí. Přichází tak o cenné body a právě ty mu v posledním dramatickém závodě roku na domácí půdě chybí.
Dnes jedenačtyřicetiletý vicemistr světa 2008 zvažuje právní možnosti, zda nenapadnout výsledky onoho roku z důvodu, že tehdejší boss F1 Bernie Ecclestone už před koncem ročníku stejně jako bývalý prezident F1 Max Mosley věděli o havárii v Singapuru zásadní věc - šlo o úmysl, mající za cíl posunout Alonsa na špici.
Za těchto okolností by bylo možné výsledky závodu anulovat, což by znamenalo odpočet bodů Lewise Hamiltona za třetí místo a tím i změnu v historických záznamech.
"Byl to týmový příkaz pomoci kolegovi v našem týmu. Rozhodně se nejednalo o záměr nějak poškodit Felipe Massu. O to tehdy vůbec nešlo. Ano, byla to chyba. Snil jsem, že budu v F1 několik let, ale přišel Singapur a já se ocitl v oné pozici, psychicky mě postavili ke zdi. Mnoho lidí se mě ptá: »Udělal bys to znovu?« Moje přirozená odpověď zní NE.
Ale tehdy jsem byl mladý a pod obrovským tlakem. V F1 jsem neměl nikoho blízkého, jenom toho tyrana, jenž si pořád stěžoval, tlačil na mě a stále mi vyhrožoval »Tohle je tvoje poslední šance!« Měl jsem dojem, že ztrácím naděje, najezdil jsem víc testů a vypadal jen jako další týmový kolega, jenž vedle Alonsa nebyl dost dobrý, jako Kovalainen.
Alonso si tehdy chtěl podmanit svět - jezdil s nožem mezi zuby. S ohledem, jak jezdí dnes si zkuste představit, jaké to asi bylo před patnácti lety. Ale přiznávám, dopustil jsem se chyby," uvedl Nelsinho Piquet v podcastu Pelas Pistas.
Není třeba dlouze spekulovat, koho míní oním tyranem. Piquet jr. neváhá použít dokonce termín šikana. A také tady vidí jeden onen důležitý moment, jenž se odrazil na jeho závodním projevu - absenci spřízněné osoby.
"Při mé první sezóně v F1 můj otec na žádné závody nejezdil. Byl tu jen Flavio, šéf týmu a můj manažer. Ovšem nejen můj, ale dalších asi šesti pilotů na startovním roštu. Jeho přístup nebyl tak groteskní, jak ho známe z televize, byl mnohem horší. Cítil jsem se osamělý a to mě zcela destabilizovalo; lidé jen těžko mohou pochopit, čím vším jsem si prošel.
Zůstal jsem ještě část roku 2009 a pak jsem musel odejít. Odvolal se na singapurský skandál ,crashgate', o němž se tehdy naplno začalo hovořit - už nebylo nijak možné vrátit korunu Massovi a sesadit Hamiltona. Briatore zrušil mou smlouvu a oznámil, že na moje místo nastoupí Grosjean. Zacházel se mnou jako se psem.
Když to udělal, tak jsem mu řekl: »Zacházíte se mnou jako s kusem hadru, vyhazujete mě jako nějaký odpad, tak cítím povinnost promluvit.« O tom příběhu se tehdy všichni dozvěděli, pro mě to bylo hrozné. Cítil jsem obrovské trauma, protože mě mnoho lidí odsuzuje, aniž by té situaci porozumněli," dodává Brazilec, jemuž se ani tímto kontroverzním způsobem nepodařilo si sedačku v F1 udržet.
Brazílie tak byla stižena dvakrát - po Emersonu Fittipaldim, Nelsonu Piquetovi sr. a Ayrtonu Sennovi se nedočkala dalšího šampiona a rodinná sága trojnásobného mistra světa Nelsona Soutomaiora (Piquet je rodné jméno jeho matky, pod nímž Nelson závodil, aby se o tom nedozvěděla rodina) skončila ostudou, na níž hodně fanoušků F1 nezapomnělo.
Všeobecně se soudí, že Massa se svým případným požadavkem neuspěje, ale debat se kolem tohoto případu objevilo skutečně požehnaně.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.
Britský jezdec Haasu Oliver Bearman dostal penalizaci 10 míst na startu za incident při vjezdu do boxů během červené vlajky v závěru třetího tréninku. Ve vysoké rychlosti havaroval právě ve chvíli, kdy byl trénink přerušen.
Oliver Bearman čelí hrozbě přísné penalizace kvůli incidentu v pitlane během třetího tréninku v Silverstonu. Nešťastný moment tak může výrazně ovlivnit jeho domácí závodní víkend.
George Russell a Kimi Antonelli zaujali novou chladicí vestou, kterou používá na startovním roštu k udržení svěžesti. Mercedes tím ukazuje, že hledá výhody i mimo samotný monopost v reakci na extrémní podmínky moderní F1.
Charles Leclerc byl nejrychlejší v závěrečném tréninku před Velkou cenou Británie. Na Silverstonu budou o pole position rozhodovat doslova drobné rozdíly, které dávají Ferrari, McLarenu i Red Bullu reálnou šanci na první místo na startu.
Charles Leclerc je po pátečních trénincích na Silverstonu spokojený s tempem Ferrari, ale stále hledá ideální nastavení pro kvalifikaci. Tým zaostává za McLarenem a čeká ho výzva zvládnout nejisté počasí, které by mohlo ovlivnit závodní víkend.
Lewis Hamilton byl po pátečních trénincích v Silverstonu optimistický, když dokázal držet krok s Ferrari. Po složité první polovině sezony věří, že právě domácí Grand Prix může znamenat obrat k lepšímu.
Lando Norris a Oscar Piastri dominují sezoně 2025 a McLaren jim podle Zaka Browna umožní svobodně závodit. Věří, že jejich vzájemný vztah tím neutrpí.
Carlos Sainz z Williamsu dostal varování od FIA po incidentu během druhého tréninku na Velké ceně Velké Británie ve Silverstonu. Komisaři vyhodnotili jeho chování jako potenciálně nebezpečné, ale bez vážnějších následků.