V roce 2026 dojde k dalším změnám pravidel F1 - úprava pohonných jednotek dovoluje novým výrobcům vstoupit na kolbiště královny motorsportu. Zájem rozhodně je, protože v současné době už existuje příslib dalších dvou výrobců.
Nová generace agregátů má klást důraz na využití nové generace paliv, větší podíl elektrické energie a zároveň dosáhnout vyrovnanosti mezi soupeři. Nikdo totiž nestojí o převahu či dominanci jednoho týmu. FIA odhalila v pátek 3. února šest značek, potvrzujících svou účast v šampionátu F1 2026.
Je mezi nimi Audi, jehož zapojení do F1 společně s týmem Sauber bylo oznámeno už v září 2022, dále pak Ford s vazbou na Red Bull - což je spojení zcela nové. Stojí za ním neúspěšný pokus Porsche, odvolaný v létě loňského roku. Ačkoliv nápojový gigant má do roku 2026 uzavřený kontrakt s Hondou a tím pádem v daný okamžik skončí, Japonci se nehodlají účasti v královně motoristického sportu vzdát a vyslovili odhodlání pokračovat v dalším pětiletém cyklu počínaje zmíněným rokem 2026 po změně pravidel. Dvojice Ford a Audi tak rozšíří dosavadní kvarteto dodavatelů pohonných jednotek - Mercedes, Ferrari, Alpine a Honda.
"Zmíněné firmy budou zajišťovat dodávku nové generace motorů F1, podle stanovených pravidel pro rok 2026, zveřejněných na webových stránkách Formule 1. Potvrzení, že v daném roce se na startu sejde šest různých agregátů pouze dokazuje sílu šampionátu a dobrých technických předpisů, jejichž vytvoření provedla FIA v pečlivé spolupráci s F1 a výrobci pohonných jednotek. Ty jsou nyní v čele technologických inovací, díky nimž je budoucnost F1 při zachování solidního závodění udržitelnější. Jsem těmto předním světovým automobilkám vděčný za důvěru, kterou svým závazkem vůči F1 projevili," komentoval informaci prezident FIA Mohammed Ben Sulayem.
Odborníci vidí v rozšíření zájmu automobilek globální boom zejména v USA, ostatně je známo, že ve hře jsou ještě další adepti. Podle posledních zpráv zvažuje FIA možnost rozšířit současné startovní pole o dvě místa, přičemž se tím otevírá šance pro několikrát zmiňovaný projekt Andretti Global, na nějž by byl napojen koncern General Motors. Další informace hovoří o ataku z asijského prostředí jménem Panthera - jejich první pokus spadá už do roku 2019. Větší počet než 10 týmů se v F1 objevil naposledy v roce 2016, ovšem po jedné sezóně a odstoupení stáje Manor Racing MRT se opět vrátil na deset účastníků.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.