Red Bull ve Spa-Francorchamps deklasoval soupeře, za jeho výkonem však nestálo lehké šasi, která stáj stále nepřipravila, ale odlišná aerodynamická filozofie, která mu umožňuje dosahovat vysokého přítlaku i s vyšší světlou výšku, kterou tam musí tým volit kvůli velmi rychlé zatáčce Eau Rouge / Radillon.
Max Verstappen předvedl nejrychlejší kolo v kvalifikaci i v závodě, do něhož kvůli penalizacím za nasazení nové pohonné jednotky startoval až z 14. místa. Ani to mu nezabránilo, aby si dojel pro vítězství s náskokem 17,8 vteřin na svého týmového kolegu a 26,9 vteřin na Carlose Sainze, který se svým Ferrari začínal z pole-position.
Soupeři na výkonem Red Bullu jen nechápavě kroutili hlavou, Scuderia ztrácela přes 0,6 sekundy na kolo - nejvíce v letošní sezóně. Jednou z teorií bylo to, že rakouská stáj dovezla nové odlehčené šasi, které ji pomohlo k pohodlnému vítězství.
To však její šéf Christian Horner popřel: "Ne, nepřivezli jsme ho. A ne, ani ho nemáme. Takže ne, tohle nebylo faktorem ve výkonnosti." A podle něj se ho nedočkáme ani v nejbližších závodech minimálně do Singapuru. Za svou dominanci vděčí spíše odlišné aerodynamické filozofii, díky níž jezdí s vyšší světlou výškou než soupeři.
Ti pro dosahování potřebné úrovně přítlaku musí své monoposty provozovat velmi nízko nad zemí, což v Belgii kvůli zatáčce Eau Rouge moc nejde - všichni je museli o 5 - 6 mm zvednout. Ferrari a Mercedes kvůli hrbolům v zatáčce Stavelot sáhli i po tvrdším zavěšení než obvykle, což se podepsalo také na mechanické přilnavosti.
"Myslím, že okruh nahrával našim silným stránkám. Máme velmi efektivní auto, našli jsme velmi dobré nastavení. Max byl ve fenomenální formě už od prvního kola v prvním tréninku," vrací se šéf Red Bullu za úspěšným víkendem, z něhož si odvezli 44 bodů.
"Myslím, že se hodně čekalo o té technické směrnice, která zřejmě více postihla ostatní než nás," komentuje zavedení přísnějších měřítek, která mají ohlídat poskakování vozů na rovinkách v důsledku přísavného efektu. "Ale my jsme ale fakt nezměnili způsob, jakým provozujeme auto."
"Samozřejmě že doteky se zemí tady jsou kvůli Eau Rouge vždy problémem. To se však netýká pouze nás, platí to pro všechny týmy. Ale myslím, že jsme viděli, jak letos jezdíme s vyšší světlou výškou. Naše filozofie je zřejmě odlišná od ostatních," pokračuje Horner.
"Možná se dočkáme technické směrnice, která bude pro příští závod požadovat, abychom jezdili mnohem níže," vtipkuje dále na adresu Mercedesu, který velmi usiloval o zpřísnění opatření pro omezení poskakování. U svého vozu to zvládl, ale ve Spa bylo téměř o 2 sekundy pozadu, což Lewis Hamilton označil jako "kopanec do zubů."
Šéf Ferrari Mattia Binotto po dominantním výkonu Red Bullu v Belgii dokonce zpochybnil kontrolu dodržování finančních stropů, které jeho soupeř podle něj překračuje nasazováním dalších a dalších vylepšení: "Byl bych velmi překvapený, kdyby to bylo možné u jiných týmů. Musíte se sami sebe ptát, zda je sledování dostatečné. Žel na to u FIA dohlíží jen pár lidí."
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.