Světová rada motorsportu FIA včera schválila pravidla týkající se pohonných jednotek pro sezónu 2026 a dále. Dojde k jejich zjednodušení a zekologičtění, výkon však zůstane zachován.
K poslední změně v oblasti motorů došlo před ročníkem 2014, kdy hybridní 1,6litrové V6 agregáty nahradily předchozí vysokootáčkové V8 s KERSem - jednoduchým systémem pro rekuperaci kinetické energie (tehdy o výkonu 60 kW). Za 4 roky nás čeká další velká změna.
Pohonné jednotky v roce 2026Architektura zůstane podobná (1,6l V6), pohonné jednotky budou nicméně levnější a jednodušší díky tomu, že přijdou o motorgenerátor pro rekuperaci tepelné energie (MGU-H). Tento systém roztáčely výfukové plyny ženoucí se turbínou a díky propojení s kompresorem umožňoval eliminovat opožděný nástup přeplňování, tzv. turbo-lag. Vozy budou od roku 2026 kvůli tomu hlasitější a obtížněji ovladatelné na výjezdu ze zatáček.
Naproti tomu bude navýšen výkon motorgenerátoru pro rekuperaci kinetické energie (MGU-K) téměř na trojnásobek, tj. ze 120 na 350 kW, což zajistí podobné maximální výkony celé pohonné jednotky jako v současné době: přes 1000 koní. MGU-K bude nově umístěn v šasi vedle baterie a řídicí elektroniky, veškeré vysokonapěťové vybavení bude zakomponováno do bezpečnostní buňky.
VIDEO: Jak se změní F1 pohonné jednotky v roce 2026 (zdroj: formula1.com)
Další velkou změnou bude přechod na plně syntetická, 100% udržitelná paliva. Uhlík pro ně bude získáván z nepotravinářských zdrojů: například z městského odpadu či z atmosféry - už se nebude spalovat žádný nový fosilní uhlík. U nich již nebude sledován průtok založený na objemu či hmotnosti (nyní 100 kg/hod), ale na obsahu energie (cca 400 kW). Zatímco v roce 2013 vozy spotřebovaly během závodu kolem 160 kg, v současnosti 100 kg, tak v roce 2026 by si měly vystačit s pouhými 70 kg paliva.
Cílem bude snížit náklady ale zachovat prostor pro inovace: zakázány budou například drahé výrobní materiály, spousta věcí bude standardizována. Do hry vstoupí již příští rok nové rozpočtové stropy pro výrobce motorů: v letech 2023 - 2025 budou moci za vývoj nových pohonných jednotek utratit 95 mil. dolarů ročně, v roce 2026 stoupnou na 130 mil. dolarů.
Dojde k omezení času, který budou moci výrobci motorů trávit na dynamometru, inovace se tak budou soustředit zejména na elektrické systémy. V plánu je nadále zachovat limit tří pohonných jednotek na sezónu, podobně jako letos.
Formule 1 v rámci odpovědnému přístupu k životnímu prostředí zavede možnosti recyklace baterií, na konci životnosti MGU-K budou recyklovány další materiály, jako např. kobalt.
VIDEO: Vysvětení nových motorových pravidel (zdroj: formula1.com)
Originální dokument FIA se všemi detaily o nových pravidlech: zde.
Změny pro rok 2023Světová rada motorsportu schválila pro příští rok další dvě změny: úpravu podlah kvůli eliminaci poskakování a zesílení ochranného oblouku v reakci na nehodu Guanya Zhoua v Silverstone.
Okraje podlah budou muset být zvýšeny o 15 mm, zvýšena bude i výška hrdla difuzoru a pevnost jeho okrajů. Týmy budou muset přidat do vozů další senzor pro efektivnější monitorování poskakování (tzv. porpoisingu).
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.