Světová rada motorsportu FIA včera schválila pravidla týkající se pohonných jednotek pro sezónu 2026 a dále. Dojde k jejich zjednodušení a zekologičtění, výkon však zůstane zachován.
K poslední změně v oblasti motorů došlo před ročníkem 2014, kdy hybridní 1,6litrové V6 agregáty nahradily předchozí vysokootáčkové V8 s KERSem - jednoduchým systémem pro rekuperaci kinetické energie (tehdy o výkonu 60 kW). Za 4 roky nás čeká další velká změna.
Pohonné jednotky v roce 2026Architektura zůstane podobná (1,6l V6), pohonné jednotky budou nicméně levnější a jednodušší díky tomu, že přijdou o motorgenerátor pro rekuperaci tepelné energie (MGU-H). Tento systém roztáčely výfukové plyny ženoucí se turbínou a díky propojení s kompresorem umožňoval eliminovat opožděný nástup přeplňování, tzv. turbo-lag. Vozy budou od roku 2026 kvůli tomu hlasitější a obtížněji ovladatelné na výjezdu ze zatáček.
Naproti tomu bude navýšen výkon motorgenerátoru pro rekuperaci kinetické energie (MGU-K) téměř na trojnásobek, tj. ze 120 na 350 kW, což zajistí podobné maximální výkony celé pohonné jednotky jako v současné době: přes 1000 koní. MGU-K bude nově umístěn v šasi vedle baterie a řídicí elektroniky, veškeré vysokonapěťové vybavení bude zakomponováno do bezpečnostní buňky.
VIDEO: Jak se změní F1 pohonné jednotky v roce 2026 (zdroj: formula1.com)
Další velkou změnou bude přechod na plně syntetická, 100% udržitelná paliva. Uhlík pro ně bude získáván z nepotravinářských zdrojů: například z městského odpadu či z atmosféry - už se nebude spalovat žádný nový fosilní uhlík. U nich již nebude sledován průtok založený na objemu či hmotnosti (nyní 100 kg/hod), ale na obsahu energie (cca 400 kW). Zatímco v roce 2013 vozy spotřebovaly během závodu kolem 160 kg, v současnosti 100 kg, tak v roce 2026 by si měly vystačit s pouhými 70 kg paliva.
Cílem bude snížit náklady ale zachovat prostor pro inovace: zakázány budou například drahé výrobní materiály, spousta věcí bude standardizována. Do hry vstoupí již příští rok nové rozpočtové stropy pro výrobce motorů: v letech 2023 - 2025 budou moci za vývoj nových pohonných jednotek utratit 95 mil. dolarů ročně, v roce 2026 stoupnou na 130 mil. dolarů.
Dojde k omezení času, který budou moci výrobci motorů trávit na dynamometru, inovace se tak budou soustředit zejména na elektrické systémy. V plánu je nadále zachovat limit tří pohonných jednotek na sezónu, podobně jako letos.
Formule 1 v rámci odpovědnému přístupu k životnímu prostředí zavede možnosti recyklace baterií, na konci životnosti MGU-K budou recyklovány další materiály, jako např. kobalt.
VIDEO: Vysvětení nových motorových pravidel (zdroj: formula1.com)
Originální dokument FIA se všemi detaily o nových pravidlech: zde.
Změny pro rok 2023Světová rada motorsportu schválila pro příští rok další dvě změny: úpravu podlah kvůli eliminaci poskakování a zesílení ochranného oblouku v reakci na nehodu Guanya Zhoua v Silverstone.
Okraje podlah budou muset být zvýšeny o 15 mm, zvýšena bude i výška hrdla difuzoru a pevnost jeho okrajů. Týmy budou muset přidat do vozů další senzor pro efektivnější monitorování poskakování (tzv. porpoisingu).
Christian Horner při Velké ceně Velké Británie otevřeně přirovnal Red Bull k Ferrari, což získalo nový rozměr poté, co byl sám nečekaně odvolán z vedení týmu Red Bull.
Alain Prost přiznal, že významně pomohl Oscaru Piastrimu na začátku jeho kariéry. Nyní ho podporuje v souboji o titul v roce 2025 proti týmovému kolegovi Landu Norrisovi.
Fernando Alonso přiznal, že celý tým Aston Martin se učí od Adriana Neweyho, který přináší širší pohled na to, jak by měl tým fungovat. Podle něj nejde jen o techniku, ale o komplexní přístup k práci celé organizace.
Šampion Super Formule Sho Tsuboi a rezervní jezdec Haasu Ryo Hirakawa otestují vůz VF-23 během testu TPC na okruhu Fuji. Pro oba Japonce půjde o cennou příležitost ukázat se v technice F1 na domácí trati.
Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu došlo k neobvyklé nehodě ikonického vozu, se kterým Sebastian Vettel získal titul mistra světa. Incident se obešel bez zranění.
Aston Martin spustil v červnu 2025 vlastní jezdeckou akademii. Cílem programu je vychovávat nové talenty pro budoucnost motorsportu, včetně Formule 1.
McLaren zatím nepolevuje a směřuje k snadnému obhájení titulu v Poháru konstruktérů. Tato sezona se rýsuje jako jedna z nejpřevratnějších a nejdominantnějších kapitol v historii F1.
Toto Wolff přiznává, že ne vždy souhlasil se stylem vedení FIA pod Mohammedem Ben Sulayemem. Uznává však, že jeho pevný postoj přinesl sportu určité výhody.
Odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu zasáhlo svět Formule 1 jako blesk z čistého nebe. Po letech úspěchů a dominance tak tým náhle ztrácí jednu ze svých klíčových postav.
Lewis Hamilton nedávno provedl zásadní změnu, která mu má pomoci lépe se adaptovat v novém týmu Ferrari. Tento krok je součástí jeho snahy urychlit proces zapracování a dosáhnout co nejrychlejšího zlepšení ve výkonech během sezóny.
Lewis Hamilton zhodnotil velký balíček vylepšení Ferrari v Rakousku jako krok vpřed, ale nikoli zásadní průlom. Podle něj Scuderia stále ztrácí na nejlepší týmy, zejména v závodním tempu.
Odchod Christiana Hornera z Red Bullu překvapil jak fanoušky, tak celý paddock. Brzy se však objevily teorie, že za jeho náhlým koncem stojí vnitřní napětí uvnitř týmu.