Stáj Alpine F1 prošetřila selhání pohonné jednotky Fernanda Alonsa, který v Rakousku zůstal stát na roštu při startu sobotního sprintu. Původně ukázala prstem na McLaren, který celému startovnímu poli dodává standardizovanou elektronickou řídicí jednotku (ECU). Chyba však byla jinde.
Alonso měl našlápnuto ke skvělému výsledku, neodstartovalSobotní odpoledne přineslo velké zklamání pro španělského pilota, jenž se po startu ze své osmé pozice nepohnul ani o milimetr. Mechanici ho zatlačili do garáže a Alonso se na trať už nedostal. Klasifikován byl na posledním místě, což znamenalo také mizernou pozici pro začátek nedělní velké ceny.
Ještě v druhém tréninku před sprintem předvedl výborný výkon, když čtvrtým časem předčil jeden Red Bull i oba Mercedesy a zbylé soupeře. Po závadě řídicí jednotky však jeho šance vyhasly, výtečná jízda v neděli, během níž předvedl dokonce třetí nejrychlejší kolo, mu přesto zaručila bodované umístění. Nebýt podivných vibrací po druhé zastávce, po níž musel do boxů neplánovaně hned v dalším kole ještě jednou, mohl by bojovat dokonce o šesté místo.
Na vině byla součástka Alpine, nikoliv McLarenuKdyž jsme se u Alpine ptali na příčinu jeho problému, tak ukázali prstem na ECU dodávanou McLarenem. Po dalším šetření v průběhu týdne se však ukázalo, že máslo má na hlavě spíše samotný tým - ECU vypadla proto, že nedostávala elektrickou energii.
#F1 Used-power unit components after #AustrianGP 🇦🇹:#Sainz can expect penalty in #FrenchGP after another #Ferrari's PU issue pic.twitter.com/G5XjoaucJt
— Petr Hlawiczka (@hlawiczka) July 11, 2022"V tu chvíli jsme si mysleli, že šlo o závadu ECU. Vzali jsme ji zpět do továrny, kde jsme dokázali problém replikovat. A nebyla to ECU. Šlo o krabičku, která ECU napájí," přiznává šéf týmu Otmar Szafnauer, jenž letos v lednu přišel jako posila z Aston Martinu (bývalé Force Indie).
"ECU tedy byla v pořádku, ale napájecí skříňka, která napájí ECU, v pořádku nebyla. A když nemáte elektřinu, tak to vypadá jakoby ECU byla mrtvá. Všechny náznaky směřovaly k tomu, že selhala ECU. Ale nevěděli jsme, že nefungovala napájecí skříňka. A to je součástka Alpine," vysvětluje Szafnauer.
Problémy s palivovými čerpadly BoschPotíže měl také týmový kolega Alonsa Esteban Ocon, jemuž po projetí cílem velké ceny odešlo standardizované vysokotlaké palivové čerpadlo, které všem dodává pro změnu Bosch. Stejná chyba přitom vyřadila Francouze už z Velké ceny Británie.
"Závada na palivovém čerpadle je stejná jako ta, která se u nás již párkrát objevila na dynamometru. Proto jsme se sami pokoušeli tyto problémy vyřešit, protože Bosch neřeší instalaci v F1, jelikož jde o součástku pro silniční auta," uvádí šéf Alpine.
"Mělo s tím problém několik týmů, my a Ferrari jsme od FIA dostali povolení pro naše vlastní úpravy. Proto jsme šli svou vlastní cestou při nápravě problému Bosche. Naše řešení fungovalo v první 9 závodech, neměli jsme žádné problémy na dynamometru ani na trati," pokračuje 57letý americko-rumunský inženýr.
"Pak se něco stalo, zřejmě jsme zaznamenali odlišné druhy zátěže nebo to mělo nějaký jiný důvod, a začala selhávat. Bosch to taky zlepšil oproti začátku, upravili elektrické spojení. Některé týmy tedy využívaly vylepšení Bosche, a dva týmy využívaly svá vlastní vylepšení. My pracujeme na nové opravě pro Francii a zároveň zkoumáme, co nedávno udělal Bosch pro nápravu původního problému," dodává Szafnauer.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.