Haas do sezóny vstoupil s velmi konkurenceschopným vozem, což se podezřívavým soupeřům moc nezdá. Proto žádají Mezinárodní automobilovou federaci, aby prověřila spolupráci americké stáje s Ferrari, od kterého odebírá motory. Aerodynamický vývoj totiž probíhá pod jednou střechou.
Něco podobného jsme zažívali před dvěma roky, kdy byl Racing Point (nyní Aston Martin) nakonec potrestán za nepovolené kopírování Mercedesu. Nyní padá podezření na velmi rychlý Haas, jenž pro změnu úzce spolupracuje s Ferrari. I když se jedná o velmi malý tým, navrátilec Kevin Magnussen s jeho zcela novým vozem do sezóny 2022 vtrhnul pátým místem v Bahrajnu, soupeřům z toho obrazně spadla brada.
"Bylo to trochu překvapením. Nečekal jsem, že se vyvážení v konkurenceschopnosti týmů změní po tak velké změně v pravidlech, protože to nahrává spíše týmům s věším know-how a lepší infrastrukturou," podivuje se například šéf Alpine Otmar Szafnauer.
Před dvěma roky vedl potrestaný "růžový Mercedes," má tedy zkušenosti s tím, jak se pohybovat na hraně pravidel. Své pochybnosti již dal najevo představitelům řídicího orgánu: "Jsem si jistý, že to FIA prošetří a dojde k těm správným záměrům, pokud jde o to, jak jsou si tato dvě auta podobná."
Určité pochybnosti ale mají také představitelé ostatních týmů. Moc tomu nepřidává ani to, že Haas část svého týmu přesunulo do Maranella. "Pro nás jde o otázku principu. Dva týmy by neměly mít společného nic víc než motor a vnitřní části převodovky," upozorňuje šéf McLarenu Andreas Seidl.
"Nemělo by docházet k žádnému sdílení infrastruktury. Nebezpečí spočívá v tom, že sdílení informací zlepší B-tým a zároveň také pomůže A-týmu," vysvětluje šéf McLarenu, jenž odebírá pohonné jednotky od Mercedesu.
V padoku se dokonce mluvilo o tom, že Ferrari kvůli tomu trochu utlumilo výkon svého nového motoru, který je momentálně nejvýkonnější v poli. "To je ale nesmysl," okomentoval ji šéf Haasu Günther Steiner.
A zároveň popírá veškeré zprávy o nepovolené spolupráci s Ferrari: "Každý, kdo se chce dostat dovnitř, musí použít vlastní dveře. Naše počítačové systémy jsou zcela oddělené. Nechodí tam nikdo z F1 oddělení Ferrari!"
Moc mu ale nevěří ani šéf Mercedesu: "My se učíme. Máme 2000 zaměstnanců, v minulosti jsme byli velmi úspěšní, a nyní se trápíme s týmy, které jsou mnohem menší. Musejí odvádět skvělou práci," komentuje Toto Wolff.
"Výměna zaměstnanců mezi dvěma týmy a fyzická blízkost infrastruktury vytváří sváry, které nejsou dobré pro náš sport. Když ale odvedete dobrou práci, zasloužíte si za to uznání a ne zpochybňování. Proto musíme najít řešení s ohledem na budoucnost, abychom zabránili spolupracím mezi dvěma týmy, které si jsou příliš blízko," uvádí Wolff s odkazem na kooperaci Haasu s Ferrari.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.