Kontroverzní závěr posledního závodu letošního šampionátu F1 bude mít evidentně dohru, protože Mercedes - celkem pochopitelně - má výhrady proti dvěma momentům ze samotného finále. Už byly podány dva protesty a čeká se, jak celá věc dopadne.
Lewis Hamilton a Mercedes mají dojem, že situace po havárii Nicholase Latifiho v 53. kole, neproběhla podle pravidel. Proto byly podány protesty ohledně způsobu ukončení pobytu safety caru na trati. Mercedes se odvolává na články 48.8 a 48.12 Sportovních předpisů F1.
Verstappen a Pérez okamžitě po vyslání SC na trať zamířili do boxů a nazuli nejměkčí směs - za všech okolností nemohli nijak ztratit, jenom získat. O pozici nepřišel ani jeden pilot a kdyby SC zůstal na trati až do cíle, Verstappen by titul nezískal, k čemuž závod až do onoho 53. kola směřoval. Zdálo se však, že jim tento krok nebude k ničemu, protože ještě v 56. kole ředitel závodu Michael Masi oznámil, že vozy o kolo zpět, nacházející se v tu chvíli vedoucím Hamiltonem o kolo zpět "nebudou moci pilota v čele předjet."
Situace se však zčistajasna mění v kole 57: na rovince před zatáčkou 9 dostává pětice pilotů - Norris, Alonso, Ocon, Leclerc a Vettel - pokyn, že se mohou vrátit do stejného kola jako vedoucí pilot, jinými slovy předjet Hamiltona. A zároveň tak "vyčistit" prostor mezi prvním a druhým pilotem. Což ovšem samo o sobě nestačilo...
Článek 48.12 Sportovních pravidel říká: "Všem pilotům o kolo zpět má být zaslána zpráva, že mohou předjet safety car" - tedy vrátit se do stejného kola. Zároveň se tu naprosto jasně píše, za jakých okolností může být závod znovu zahájen: "Pokud se ředitel závodu domnívá, že podmínky na trati nejsou vhodné pro předjetí, bude všem pilotům zaslána zpráva »Předjíždění NEBUDE POVOLENO!« Když ředitel závodu usoudí, že přítomnost safety caru není na trati nadále nezbytná, jakmile poslední vůz o kolo zpět mine pilota ve vedení, safety car na konci následujícího kola zajede do boxů."
Za dodržení tohoto pravidla by se tak v Abú Zabí muselo stát na konci posledního, 58. kola. Masi tedy pravidla v žádném případě nedodržel, pokud ovšem neexistuje nějaké další, které mu umožňuje Sportovní pravidla F1 schválená FIA svévolně měnit.
Pak je tu ještě článek 48.8, řešící předjíždění v režimu safety caru na trati. "Žádný jezdec nesmí na trati předjet jiný vůz včetně safety caru, dokud poprvé nepřejede tzv. čáru SC (viz článek 5.3 Sportovních pravidel F1, definující tento bod) po návratu SC do boxů." Tuto podmínku ale Max Verstappen porušil v závěrečném sektoru závodu v 57. kole, kdy minimálně jednou - sice těsně - měl svůj vůz před Hamiltonem. Což ve svém příspěvku neopomněl okomentovat Jolyon Palmer.
FIA tedy bude mít plné ruce práce, i když na sociálních sítích se objevily názory, že z "vyšší moci" už se s titulem hýbat nebude, doplněné o přesvědčení, že jinak by Red Bull také mohl F1 opustit. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Pročtěte si komentáře obou znesvářených stran za poslední měsíc a nenechte se zmást jejich úsměvy po skončené bitvě. Pod pokličkou to totiž pořádně vře.
Protesty Mercedesu zamítnutyČas 19:28 - první z protestů Mercedesu byl ze strany sportovních komisařů zamítnut: "Podle tvrzení Mercedesu vůz 33 během jízdy za safety carem v čase 18:32 předjet, což je v rozporu s článkem 48.8 Sportovních předpisů F1 pro rok 2021. Protiargument Red Bullu zněl, že vůz 33 svého soupeře nepředjížděl. Během režimu SC došlo k »milionu precedentů«, kdy se pohybovala vedle sebe a poté se zase vůz 33 vrátil za vedoucí vozidlo. V jedné fázi se na velmi krátkou dobu posunul vůz 33 před vůz 44, v době, kdy oba vozy zrychlovaly a brzdily. Ve chvíli, kdy režim SC končil, nebyl vůz 33 vpředu. Protest je tedy zamítnut a složená záloha se nevrací," je uvedeno v bulletinu FIA.
Čas 20:16 - zamítnuta byla i druhá stížnost Mercedesu, důvod bude uveden nejspíš v co nejkratším čase. Existují ovšem i jiné výklady pravidel, například článek 15.3 umožňuje řediteli závodu možnost nechat projet kolem vedoucího pilota omezený počet účastníků závodu. Je otázka, jak vysvětlit znění článku 48.12 o setrvání SC na trati...
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.