Když se v médiích objevila zpráva, že na místo zázračně spaseného Romaina Grosjeana usedne Pietro Fittipaldi, málokdo si ve stínu Hamiltonových rekordů uvědomil, že Brazilec svou účastí v Grand Prix Sakhiru přidá do rodinného měšce několik dalších prvenství.
Když se v Grand Prix Velké Británie objevil brazilský mladík Emerson Fittipaldi, nikdo netušil, že začíná jedna velká éra, zvláštní export ze země proslulé kávy, výborné kopané a cukru - ten bude hrát v našem ohlédnutí velkou roli. Reportéři měli problémy si jméno nováčka zapamatovat, a když Emerson využil v Grand Prix USA ve Watkins Glen palivových potíží Mexičana Pedra Rodrigueze, traduje se, že jeden z televizních moderátorů pronesl: "Vyhrává překvapivě Emerson... " Otočil se na kolegu a zeptal se: "Emerson... kdo?" O necelé dva roky později se stal v mistrem světa (opět v tom byl jeden rekord, protože až do roku 2005 byl nejmladším šampionem, než ho o tento post připravil Fernando Alonso), brazilskou novou hvězdu už znal celý svět a dokonce zastínil i jiný jihoamerický idol - fotbalistu Edsona Arantes dos Nascimento, známého jako Pelé.
Rodina Fittipaldi byla doslova prostoupena motorismem - otec Wilson Fittipaldi senior byl významným funkcionářem a především díky němu se Formule 1 dostala i do největší jihoamerické země. Premiérové Grand Prix Brazílie s mistrovským statutem pak byli přítomni všichni - otec i jeho dva synové. Emerson před domácím publikem zvítězil a Wilson junior nenapodobil rekordní záznam z předchozího závodu v Argentině, kdy se bratři stali v historii vůbec první sourozeneckou dvojicí, která dojela na bodovaných příčkách v jednom závodě. Odstoupil v pátém kole kvůli poruše motoru svého Brabhamu, což musel s lítostí konstatovat jeho otec, jenž byl oficiálním moderátorem závodu.
Další rekord unikl Fittipaldiům díky plnění jejich snu - v roce 1974 mohli bojovat bok po boku v jednom týmu, ale Wilson jr. si dal roční pauzu a připravoval vůbec první brazilský monopost v historii F1. S ním také vyjel na trať v roce 1975 a před následující sezónou doslova udolal slavnějšího bratra, už dvojnásobného mistra světa, aby usedl do "nejsladšího vozu světa". Cukrovarnický koncern Copersucar ve spolupráci s leteckou firmou Embraer postavili vůz v duhových barvách, ale s pramalými úspěchy. Wilson se s F1 rozloučil po roce 1975 a stal se šéfem týmu, Emerson v něm strávil trudných pět let. I tady je jedna premiéra: nikdy předtím neseděli bratři ve voze vlastní značky. Nesmí nás mást onen Copersucar, byl to jen sponzor, ostatně velice záhy se začal v souvislosti s brazilským týmem používat termín Fittipaldi.
Uteklo deset let a na startu Grand Prix Jižní Afriky stanul zástupce další generace Fittipaldi - Christian. Syn Wilsona jr. a logicky synovec Emersona v F1 odjel 43 závodů na značkách Minardi a Footwork, velkou díru do světa neudělal, ale připsal si jeden rodinný úspěch, když se v historických bodových tabulkách zařadil před svého otce - a ještě dosáhl zvláštního rekordu: nejspíš jako vůbec první pilot v historii F1 dokázal udělat s autem looping a projet cílem. Povedlo se mu to v GP Itálie 1993 a málokdo věří i záznamu televizních kamer.
Kdo bude mít čas, prostor a pár dalších maličkostí, může napsat o této rodině hodně objemnou publikaci a zmínit se i o skutečnosti, že se v našich krajích stal Brazilec synonymem rychlosti - "jezdí jak Fittipaldi" - a býval rozkošně komolen (zejména dámy rády říkaly Pitipaldi nebo Wilipaldi). A věřte nebo ne, Fitti se dostal i do socialistického seriálu Muž na radnici.. My se prozatím spokojme s tím, že se v neděli - pokud nenastane nepředvídaná situace, stačí vzpomenout, co se letos stalo při prvním záskoku Hülkenbergovi - dočkáme pokračovatele ságy s motorismem úzce spjatého jména; zároveň půjde o vůbec prvního vnuka nějakého závodníka, který to dotáhl do F1. Vydržme ještě čtyři dny...,
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.
Red Bull má ve svých řadách talentovaného Arvida Lindblada, který se poprvé objevil ve světě F1 po boku Maxe Verstappena v Silverstonu. Mladý jezdec z F2 tak udělal významný krok směrem k možné budoucnosti v královně motorsportu.
George Russell potřebuje novou smlouvu na příští sezónu. Güenther Steiner se obává, že jeho požadavky komplikují Mercedesu cestu za získáním Maxe Verstappena.
Adrian Newey zůstává plně koncentrován na projekt vozu Aston Martin pro sezonu 2026, a to i navzdory potížím, které aktuálně tým potkávají. Legendární inženýr tak potvrzuje, že dlouhodobá strategie má pro něj prioritu před krátkodobými výsledky.
Laurent Mekies musí v Red Bullu co nejdříve vyřešit nejistou budoucnost Maxe Verstappena. Jeho rozhodnutí může zásadně ovlivnit nejen tým, ale i rozložení sil v celé Formuli 1.
Christian Horner se během Velké ceny Británie ostře pohádal s Josem Verstappenem. Incident přišel právě v době, kdy Horner čelil spekulacím o konci ve funkci šéfa Red Bullu.
Finský závodník Valtteri Bottas se tento týden znovu posadil za volant vozu Mercedes – na jihu Španělska, na okruhu v Jerezu, absolvuje soukromý test.
Cadillac představil požadavky na své jezdce pro sezonu 2026, zatímco v paddocku propuká tvrdý boj o jejich podpisy. Šéf týmu Dan Towriss přiznal, že vyjednávání jsou plná napětí a rivality.
Zak Brown tvrdí, že vztah mezi Norrisem a Piastrim je pro McLaren spíše radostí než problémem. Doufá, že jejich zdravá rivalita vydrží až do konce sezóny.
Martin Brundle naznačuje, že za koncem Christiana Hornera mohl stát tlak ze strany blízkého okolí Maxe Verstappena. Podle něj sehrál Verstappenův tým v rozhodnutí Red Bullu klíčovou roli.