Historie Formule 1 má i svou kapitolu návratů. Některé byly velmi úspěšné, například comeback Niki Laudy, který vedl k jeho třetímu titulu, jiné jsou z hlediska kvalit pilota považovány za neúspěch, což byl případ Michaela Schumachera u Mercedesu.
Pokud pomineme návraty, na které by jejich účastníci nejraději zapomněli, existuje i jistá podkapitola opětovných příchodů do F1 s podtitulem nerealizované. Čas od času probleskly nebo prolétnou tiskem či internetovým zpravodajstvím "zaručené" zprávy o návratu toho či onoho, případně vzkříšení týmu. V drtivé většině je přání otcem myšlenky. Až po letech se pak dozvídáme, jak to vlastně celé bylo myšleno.
Mika Pauli Häkkinen strávil ve Formuli 1 jedenáct let, prožil dvojí radost z mistrovského titulu, ale také zklamání, když ho v roce 1993 o téměř celou sezónu připravil nerozhodný Ayrton Senna. Nejhorší zážitek spadá do Grand Prix Austrálie 1995, kdy v Adelaide finský pilot po tragicky vyhlížející tréninkové nehodě skutečně utekl hrobníkovi z lopaty. Rodák z finského hlavního města však dokázal následky velmi rychle překonat a pokračoval v nastoupené cestě, v níž dvakrát (1998, 1999) zasedl na trůn šampiona.
Vítěz dvaceti Grand Prix na konci roku 2001 oznámil, že si bere roční "dovolenou", ale většina zasvěcených tušila, že jde jenom o odklad oznámení o konci kariéry v F1. Po letech osmačtyřicetiletý Häkkinen odhaluje fakt, že o návratu do světa Grand Prix přemýšlel, v roce 2006 testoval McLaren, ale přestože se cítil dostatečně silný, návrat do světa královny motoristického sportu si nakonec rozmyslel.
"V roce 2001 jsem F1 opustil a další rok si vzal volno. Ale po několika letech jsem začal mít pocit, že jsem připraven k návratu, cítil jsem se na to fyzicky i duševně způsobilý. Hodně jsem trénoval, odletěl jsem do Anglie a pracoval na simulátoru McLarenu. To bylo někdy v letech 2004 nebo 2005. Na návrat do F1 jsem byl kompletně připraven. Jako dvojnásobný šampion jsem dobře věděl, jak se nachystat, byl jsem na tom dobře jako nikdy," vzpomíná Häkkinen.
Ovšem tým McLaren, ve kterém Mika strávil devět sezón (1993-2001) nebyl jeho jedinou volbou. Ve hře byly i jiné možnosti a Häkkinen je rozhodně nenechal ležet ladem. Ostatně dvojnásobný mistr světa vracející se na scénu by byl pro jakýkoli tým velkým marketingovým počinem, stačí si vzpomenout na Alana Jonese a jeho působení v týmu F.O.R.C.E. Haas-Lola v roce 1985.
"Vyjednával jsem s Williamsem, ale to se nedařilo. Hlavně proto, že to bylo pořád tak nějak nahoru-dolů, a to se mi nelíbilo. My Finové jsme většinou černobílí. Pokud něco chcete udělat, tak to uděláte. Jdeme přímo za svou věcí. Uvědomoval jsem si jisté komplikace, ale na druhou stranu těžko mohli tehdy získat lepšího pilota než dvojnásobného mistra světa. Ve hře ale byly i další problémy. A nešlo jen o šílené sumy peněz, to nebyla ta hlavní příčina. Byly to skutečnosti, které moje rozhodnutí ovlivnily," hovoří poněkud tajemně Häkkinen.
McLaren se musel na konci sezóny 2006 vyrovnat s odchodem silné jezdecké sestavy: Kimi Räikkönen měl namířeno k Ferrari, Juan Pablo Montoya vypadl z týmu už v průběhu roku. Smluvně vázaný byl v té době u McLarenu Fernando Alonso. Häkkinen si mohl osvojit své znalosti a zkušenosti na Circuit de Catalunya, kde dostal k dispozici McLaren MP4-21.
"McLaren a Ron Dennis mi řekli, že se můžu kdykoliv vrátit. Začal jsem trénovat, používal týmový simulátor a zúčastnil se testů v Barceloně. Pro můj návrat bylo všechno připraveno. Na testovací jízdy nikdy nezapomenu. Trať jsem znal jako své boty, také jsem si ještě pamatoval plno mechaniků. Den předtím jsem sledoval Lewise Hamiltona a pozoroval, k jakým změnám došlo. Na konci testu jeden z jeho počítačových systému zkolaboval, šlo o kontrolní zařízení systému MCU. Pokud si dobře pamatuji, ovládalo převodovku, motor a karburátor, což znamená, že když řadíte dolů, počítač ubere plyn tak, aby se zadní kola nezablokovala, když je převodový stupeň nižší," vzpomíná Häkkinen.
"Po defektu systému jsem musel použít starší. Nejel jsem s novým motorem. Celé zařízení nebylo sesynchrozinované. Pokaždé, když jsem zabrzdil, kola se blokovala. Bylo to neskutečné. »Kluci, dejte to pro zítřek dohromady, začneme testovat podle dohody« říkal jsem, ale nefungovalo to. Nebyl jsem schopen perfektního výkonu, protože kola byla pořád zablokovaná. Jezdil jsem celý den, absolvoval jsem hodně kol, po všech těch letech mi to šlo docela dobře. Vše jsme pak analyzovali. Věděl jsem o problému, ale nebylo pomoci. Nešlo to opravit, protože jsme neměli náhradní díly," pokračuje Häkkinen.
V důsledku těchto problémů si Häkkinen uvědomil, že to s jeho návratem nebude tak horké. Ve světle problémů, které ho na Circuit de Catalunya zastihly mu došlo, že na podobné situace není dostatečně připraven. Jak sám prohlásil, byl to pro něj až úlevný pocit.
"Jde o Formuli 1. A v ní probíhá soustavné řešení problémů, což není nic příjemného, je to spíš utrpení. Zeptal jsem se sám sebe - chci se k tomu vůbec vrátit? Byl to jeden z důvodů, proč jsem předtím odešel. Pokud se vrátím, čekají mě zase ty samé potíže. Naštěstí pro mě se test nepovedl. Do Formule 1 jsem vstoupilv roce 1991 a trvalo mi sedm let, než jsem vyhrál první závod. Teď by to bylo to samé. A já už nechtěl ztratit dalších sedm let. Po zisku dvou mistrovských titulů jsem si zvykl, že všechno šlo jak po másle," vysvětlil Häkkinen své rozhodnutí.
Tak docela se ale z týmu McLaren nevytratil. V období řevnivosti mezi piloty McLarenu - dvojnásobným šampionem a obhájcem titulu Fernandem Alonsem a mistrem GP2 Lewisem Hamiltonem - se podílel na známém reklamním klipu, kdy je s oběma "kohouty" v sauně.
George Russell si po dramatické kvalifikaci na Velkou cenu Rakouska udržel pole position. FIA po přezkoumání telemetrie a dalších důkazů rozhodla, že při průjezdu úsekem se žlutými vlajkami neporušil pravidla. Brit tak definitivně odstartuje z první pozice.
Max Verstappen dal podle šéfa Red Bullu Laurenta Mekiese jasně najevo, že chce v týmu zůstat. Zároveň ale požaduje, aby Red Bull pravidelně zrychloval a posouval vývoj vozu dopředu.
George Russell ovládl třetí trénink na GP Rakouska a v závěru připravil Kimiho Antonelliho o třetí prvenství v řadě. Lewis Hamilton skončil třetí se ztrátou desetiny, ale po výjezdu z tratě Ferrari preventivně zkontrolovalo převodovku. Kvalifikace slibuje mimořádně vyrovnaný boj.
Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.
Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.
FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.
Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.
Honda plánuje v létě nasadit upgrade spalovacího motoru pro Aston Martin. Šéf HRC Koji Watanabe ale varuje, že změna nepřinese okamžitý skok ve výkonu. Partnerství je podle něj dlouhodobý projekt, který se teprve rozvíjí v nové éře pravidel 2026.
FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.
Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.
Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.
Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.