Historie Formule 1 má i svou kapitolu návratů. Některé byly velmi úspěšné, například comeback Niki Laudy, který vedl k jeho třetímu titulu, jiné jsou z hlediska kvalit pilota považovány za neúspěch, což byl případ Michaela Schumachera u Mercedesu.
Pokud pomineme návraty, na které by jejich účastníci nejraději zapomněli, existuje i jistá podkapitola opětovných příchodů do F1 s podtitulem nerealizované. Čas od času probleskly nebo prolétnou tiskem či internetovým zpravodajstvím "zaručené" zprávy o návratu toho či onoho, případně vzkříšení týmu. V drtivé většině je přání otcem myšlenky. Až po letech se pak dozvídáme, jak to vlastně celé bylo myšleno.
Mika Pauli Häkkinen strávil ve Formuli 1 jedenáct let, prožil dvojí radost z mistrovského titulu, ale také zklamání, když ho v roce 1993 o téměř celou sezónu připravil nerozhodný Ayrton Senna. Nejhorší zážitek spadá do Grand Prix Austrálie 1995, kdy v Adelaide finský pilot po tragicky vyhlížející tréninkové nehodě skutečně utekl hrobníkovi z lopaty. Rodák z finského hlavního města však dokázal následky velmi rychle překonat a pokračoval v nastoupené cestě, v níž dvakrát (1998, 1999) zasedl na trůn šampiona.
Vítěz dvaceti Grand Prix na konci roku 2001 oznámil, že si bere roční "dovolenou", ale většina zasvěcených tušila, že jde jenom o odklad oznámení o konci kariéry v F1. Po letech osmačtyřicetiletý Häkkinen odhaluje fakt, že o návratu do světa Grand Prix přemýšlel, v roce 2006 testoval McLaren, ale přestože se cítil dostatečně silný, návrat do světa královny motoristického sportu si nakonec rozmyslel.
"V roce 2001 jsem F1 opustil a další rok si vzal volno. Ale po několika letech jsem začal mít pocit, že jsem připraven k návratu, cítil jsem se na to fyzicky i duševně způsobilý. Hodně jsem trénoval, odletěl jsem do Anglie a pracoval na simulátoru McLarenu. To bylo někdy v letech 2004 nebo 2005. Na návrat do F1 jsem byl kompletně připraven. Jako dvojnásobný šampion jsem dobře věděl, jak se nachystat, byl jsem na tom dobře jako nikdy," vzpomíná Häkkinen.
Ovšem tým McLaren, ve kterém Mika strávil devět sezón (1993-2001) nebyl jeho jedinou volbou. Ve hře byly i jiné možnosti a Häkkinen je rozhodně nenechal ležet ladem. Ostatně dvojnásobný mistr světa vracející se na scénu by byl pro jakýkoli tým velkým marketingovým počinem, stačí si vzpomenout na Alana Jonese a jeho působení v týmu F.O.R.C.E. Haas-Lola v roce 1985.
"Vyjednával jsem s Williamsem, ale to se nedařilo. Hlavně proto, že to bylo pořád tak nějak nahoru-dolů, a to se mi nelíbilo. My Finové jsme většinou černobílí. Pokud něco chcete udělat, tak to uděláte. Jdeme přímo za svou věcí. Uvědomoval jsem si jisté komplikace, ale na druhou stranu těžko mohli tehdy získat lepšího pilota než dvojnásobného mistra světa. Ve hře ale byly i další problémy. A nešlo jen o šílené sumy peněz, to nebyla ta hlavní příčina. Byly to skutečnosti, které moje rozhodnutí ovlivnily," hovoří poněkud tajemně Häkkinen.
McLaren se musel na konci sezóny 2006 vyrovnat s odchodem silné jezdecké sestavy: Kimi Räikkönen měl namířeno k Ferrari, Juan Pablo Montoya vypadl z týmu už v průběhu roku. Smluvně vázaný byl v té době u McLarenu Fernando Alonso. Häkkinen si mohl osvojit své znalosti a zkušenosti na Circuit de Catalunya, kde dostal k dispozici McLaren MP4-21.
"McLaren a Ron Dennis mi řekli, že se můžu kdykoliv vrátit. Začal jsem trénovat, používal týmový simulátor a zúčastnil se testů v Barceloně. Pro můj návrat bylo všechno připraveno. Na testovací jízdy nikdy nezapomenu. Trať jsem znal jako své boty, také jsem si ještě pamatoval plno mechaniků. Den předtím jsem sledoval Lewise Hamiltona a pozoroval, k jakým změnám došlo. Na konci testu jeden z jeho počítačových systému zkolaboval, šlo o kontrolní zařízení systému MCU. Pokud si dobře pamatuji, ovládalo převodovku, motor a karburátor, což znamená, že když řadíte dolů, počítač ubere plyn tak, aby se zadní kola nezablokovala, když je převodový stupeň nižší," vzpomíná Häkkinen.
"Po defektu systému jsem musel použít starší. Nejel jsem s novým motorem. Celé zařízení nebylo sesynchrozinované. Pokaždé, když jsem zabrzdil, kola se blokovala. Bylo to neskutečné. »Kluci, dejte to pro zítřek dohromady, začneme testovat podle dohody« říkal jsem, ale nefungovalo to. Nebyl jsem schopen perfektního výkonu, protože kola byla pořád zablokovaná. Jezdil jsem celý den, absolvoval jsem hodně kol, po všech těch letech mi to šlo docela dobře. Vše jsme pak analyzovali. Věděl jsem o problému, ale nebylo pomoci. Nešlo to opravit, protože jsme neměli náhradní díly," pokračuje Häkkinen.
V důsledku těchto problémů si Häkkinen uvědomil, že to s jeho návratem nebude tak horké. Ve světle problémů, které ho na Circuit de Catalunya zastihly mu došlo, že na podobné situace není dostatečně připraven. Jak sám prohlásil, byl to pro něj až úlevný pocit.
"Jde o Formuli 1. A v ní probíhá soustavné řešení problémů, což není nic příjemného, je to spíš utrpení. Zeptal jsem se sám sebe - chci se k tomu vůbec vrátit? Byl to jeden z důvodů, proč jsem předtím odešel. Pokud se vrátím, čekají mě zase ty samé potíže. Naštěstí pro mě se test nepovedl. Do Formule 1 jsem vstoupilv roce 1991 a trvalo mi sedm let, než jsem vyhrál první závod. Teď by to bylo to samé. A já už nechtěl ztratit dalších sedm let. Po zisku dvou mistrovských titulů jsem si zvykl, že všechno šlo jak po másle," vysvětlil Häkkinen své rozhodnutí.
Tak docela se ale z týmu McLaren nevytratil. V období řevnivosti mezi piloty McLarenu - dvojnásobným šampionem a obhájcem titulu Fernandem Alonsem a mistrem GP2 Lewisem Hamiltonem - se podílel na známém reklamním klipu, kdy je s oběma "kohouty" v sauně.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.
George Russell si udržel druhé místo v Bahrajnu, přestože čelil vyšetřování kvůli možnému neoprávněnému použití DRS. Komisaři nakonec neshledali žádné pochybení.
Lewis Hamilton odjížděl z Bahrajnu s pocitem, že začíná chápat, jak nový vůz Ferrari nejlépe funguje. Do Saúdské Arábie tak míří s nadějí, že se mu podaří své poznatky proměnit v lepší výsledek.
Charles Leclerc přirovnal trápení Ferrari při Velké ceně Bahrajnu k "efektu sněhové koule", potíže se podle něj nabalovaly jedna na druhou. Stěžoval si především na nedostatek přilnavosti a přítlaku, což výrazně ovlivnilo výkonnost monopostu.
Oscar Piastri zazářil v Bahrajnu a vítězstvím v dramatickém závodě formule 1 zdramatizoval boj o titul – na týmového kolegu Landa Norrise ztrácí už jen tři body.
Po dominantním závodě v Japonsku prožívá zatím Max Verstappen v Bahrajnu nečekaný zlom – místo suverénního tempa čelil náhlému propadu formy a zcela jiné realitě.
Po zklamání v kvalifikaci na Velkou cenu Bahrajnu, kde Lando Norris skončil až na 6. místě, šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil plnou podporu svému jezdci.
Po vítězství v Bahrajnu přiznal Max Verstappen, že Red Bull momentálně ztrácí na McLaren zhruba půl sekundy na kolo a trápí se s vyvážením i přilnavostí vozu. Přesto zůstává klidný a místo paniky spoléhá na očekávaný balík vylepšení, který dorazí až v Imole.
Na přilbě legendy F1 Sira Jackieho Stewarta přibylo další slavné jméno, mezi podpisy, které ji zdobí, nechybí ani iniciály Michaela Schumachera. Unikátní helma, podepsaná řadou osobností motorsportu, půjde do dražby a výtěžek poputuje na dobročinné účely.