Rozhodnutí o novém či staronovém šampionovi by mělo padnout nejlépe v samotném závěru sezóny. I když se někdy říká, že boj o titul může ovlivnit i první závod, úvodní Grand Prix se takovému zájmu příliš často netěší. A musejí proto čekat, že se třeba posunou do závěru sezóny.
Grand Prix Brazílie od svého "postupu" mezi mistrovskou elitu v roce 1973, o což se výraznou měrou zasloužil Wilson Fittipaldi senior, otec mistra světa Emersona Fittipaldiho a Wilsona Fittipaldiho jr., patřila většinou do zahajující zámořské sekvence závodů. Tak tomu bylo až do roku 2003. Potom se piloti vydávali na tradiční Interlagos až v závěru sezóny. Několikrát se tu jel závěrečný závod, od roku 2009 se za Brazílii zařadilo Abú Zabí, v roce 2005 dokonce Japonsko a Čína.
Šestkrát byl Interlagos svědkem definitivního rozhodnutí, kdo bude nositelem další koruny světového šampiona Formule 1. A hned ve čtyřech případech to byla korunovace muže, který získal premiérový titul. Pojďme si nyní oněch šest zastavení na Interlagosu připomenout.
1. Sezóna 2005: Alonso vs. Räikkönen(rozdíl 25 bodů, 17. závod z 19)
Skončila pětiletá dominance stáje Ferrari, Italové vyhráli jen ostudnou GP USA. Nastupovalo dravé mládí, před brazilskou Grand Prix byl poměr vítězství mezi Španělem a Finem 6:6. Nezapomínejme na fakt, že v té době ještě platil systém s 10 body za vítězství, takže Kimiho šance byly spíše ve sféře teorie, i když s Brazílií do konce šampionátu chyběly ještě tři závody. Jenže sázka na to, že Fernando zůstane mimo body byla krajně ošemetná. Räikkönen musel jet na vítězství, a také o něj bojoval. V přímém souboji Alonsa předjel, ale ten se pořád pohyboval na bodech a Kimi nestačil na týmového kolegu Montoyu. Nakonec dojel Fin druhý a Fernando třetí. A při poměru bodů 117:94 už Španěl nemohl být předstižen a slavil první titul.
2. Sezóna 2006: Alonso vs. M. Schumacher(rozdíl 10 bodů, 18. závod z 18))
Po roce se Ferrari nečekaně zmátožilo a Michael Schumacher se před svým prvním odchodem z F1 hodlal loučit titulem. Jenže předchozí závod v Japonsku namíchal karty pro sedminásobného šampiona poněkud nepříznivě - odstoupil kvůli poruše motoru a v Brazílii ho mohlo zachránit pouze vítězství a Alonso nesměl bodovat. V kvalifikaci zajel Michael až desátý nejlepší čas a v devátém kole musel do boxů, čímž se propadl až na samotný konec startovního pole. Jak se na šampiona sluší, Michael bojoval a z 20. příčky postoupil na čtvrtou v cíli. To mu ale nebylo nic platné, protože Alonso si střežil druhé místo, což mu zajistilo obhajobu titulu.
3. Sezóna 2007: Hamilton vs. Alonso vs. Räikkönen(rozdíl 7 bodů, 17. závod ze 17)
Pro jakýkoli šampionát úžasná situace - v posledním závodě bojovali o titul ještě tři piloti. Hamilton měl před Alonsem náskok 4 bodů a dalších sedm ztrácel Kimi. Tento ročník byl ve znamení vnitrotýmového boje u McLarenu a jak to bývá, když se dva perou, třetí se směje (vzpomeňte si na rok 1986!) Všeobecně se čekalo, že si to o titul rozdají právě Hamilton a Alonso, jenže Lewis v úvodním kole chyboval a po potížích s převodovkou klesl mimo bodovaná místa, Alonso se sice snažil seč mohl, ale na týmovou dvojic Ferrari neměl, ztratil na ni téměř celou minutu a tím přišel i o třetí titul ve prospěch nečekaného šampiona - Icemana Kimi Räikkönena.
4. Sezóna 2008: Hamilton vs. Massa(rozdíl 7 bodů, 18. závod z 18)
Největší drama v F1, kdy o titulu nerozhodoval poslední závod, ale doslova poslední kolo a metry Grand Prix. V deštivé Grand Prix šel Massa tvrdě za jediným cílem, který mi dával naději - vyhrát závod a doufat, že Hamilton nebude lepší než šestý. Massovi nahrávala i případná rovnost bodů, protože vítězstvím v Brazílii by přeměnil poměr triumfů na 6:5 ve svůj prospěch. K lítosti domácího publika se však Hamilton celý závod až na krátkou výjimku při plánovaném pit-stopu pohyboval mezi čtvrtým a pátým místem. Těsně před koncem se však před něj dostali Glock a Vettel a Massa měl v tu chvíli v kapse titul šampiona. O všem rozhodlo dramatické poslední kolo, kdy Timo Glock na použitých pneumatikách nedokázal vzdorovat dvojici Vettel a Hamilton. Reportéři už oslavovali Massu, když museli své nadšení zrevidovat. Páté místo Lewise Hamiltona znamenalo, že pilot McLarenu stal v té době nejmladším mistrem světa. Massa mohl jen smutným gestem naznačit, že dal do závodu celé srdce a víc udělat nešlo.
5. Sezóna 2009: Button vs. Barrichello vs. Vettel(rozdíl 14 bodů, 16. závod ze 17)
Blahoslavená Grand Prix Brazílie - popáté v řadě se tu rozhodlo o titulu, i když tentokrát to nebylo takové drama, jako loni. Už jenom bodový rozdíl naznačoval, že Button je na zázraku zvaném Brawn GP v určité výhodě, i když na piloty ještě čekala po Brazílii závěrečná Grand Prix v Abú Zabí. Zatímco Buttonovi a Vettelovi se nepovedla kvalifikace, šance se chopil domácí Barrichello, který vyrazil do závodu z pole-position. Jenže po počátečním vedení ho postihly problémy a znamenaly pád na 8. místo. A protože Vettel sice Buttona porazil, ale pouze v boji o čtvrté místo, mohl se britský dlouhán radovat ze svého premiérového titulu.
6. Sezóna 2012: Vettel vs. Alonso(rozdíl 13 bodů, 20. závod z 20)
Dvacátý a poslední závod sezóny stavěl do lepší pozice Vettela, ovšem použijme další rčení o tom, že se nemá říkat hop, dokud nejste za překážkou. Hned po startu se dostal Němec do složité situace a skončil zády ke směru jízdy. Do vysílačky plačtivě bilancoval neúspěch, ale nakonec se opět rozjel a vrátil do závodu. S ohledem na kvality jeho Red Bullu se dalo předpokládat, že brzy stáhne náskok na minimálně polovinu startovního pole, navíc Alonso potřeboval nutně vyhrát a zatím se motal kolem čtvrtého místa. V 18. kole ho Vettel dostihl a při zastávce se dostal před něj. Fáze safety ještě nabídla drobnou zápletku, ale Alonso nedokázal víc než se probojovat na druhé místo - a to mu s ohledem na Vettelovu šestou příčku nestačilo. Sebastian měl pořád ještě tři body náskoku a také si zajistil třetí titul...
7. Sezóna 2016: Rosberg vs. Hamilton ???(rozdíl 19 bodů, 20. závod z 21)
Mezi oběma piloty Mercedesu je v této chvíli 19 bodů. Pokud Nico "udělá" na Lewise alespoň sedm bodů, je rozhodnuto. Dočkáme se tedy v Brazílii další korunovace šampiona? Počkejme si do nedělního večera.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.